Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 113/2018, Poniedziałek 23 kwietnia 2018 r., Jerzego i Wojciecha
Opublikowano
Cichy, bezpieczny dom zapewnią rolety zewnętrzne
Rolety elewacyjne na wiele sposobów poprawiają komfort w naszym domu; chronią przed hałasem i stratami ciepła, ciekawskim wzrokiem przechodniów, ale też włamaniem. Trzeba tylko wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Opuszczone rolety chronią domowników przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów, zapewniając intymną atmosferę we własnych czterech kątach. Poczucie przytulności sprzyja wypoczynkowi po ciężkim dniu pracy i gwarantuje relaks o każdej porze dnia i nocy. To jednak nie jedyne zalety rolet elewacyjnych. Mieszkańcy lokali i domów jednorodzinnych, których okna wychodzą wprost na zakorkowane ulice, tłumnie odwiedzane markety lub inne uciążliwe sąsiedztwo, potrzebują wzmożonej ochrony przed hałasem. Opuszczony pancerz rolety jest naszym sprzymierzeńcem w walce z niedogodnościami – tworzy dodatkową barierę dźwiękoszczelną. Solidne rolety efektywnie redukują poziom hałasu, jeśli lubimy błogą ciszę czy mamy maluszka, który potrzebuje komfortowych warunków, warto postawić na rolety gwarantujące wyciszenie nawet o 50 procent! – Rolety są też przyjazne dla kieszeni. Dlaczego? Produkty o odpowiednich parametrach tworzą uzupełniającą barierę termoizolacyjną domu, dzięki czemu możemy cieszyć się niższymi opłatami za ogrzewanie. Poziom dodatkowej termoizolacyjności jest uzależniony od wielu czynników; głównie od typu naszego okna oraz rodzaju zastosowanej w nim szyby. Wyniki badań pokazują, że w wielu przypadkach opuszczona roleta powoduje redukcję strat ciepła nawet o 30 procent – mówi  Adam Tajchman, właściciel firmy Ad-Bud. To korzyść odczuwalna zimą, jednak latem też zyskujemy, ponieważ rolety zapobiegają nadmiernemu ogrzewaniu pomieszczeń, zapewniając przyjemny chłód i minimalizując konieczność korzystania z klimatyzacji.

Zwijacz ręczny czy napęd elektryczny?


Rolety są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych i rozmaitych wzorach. Polecenia godne są te wykonane z trwałego, lakierowanego aluminium, ponieważ cechuje je odporność na działanie warunków atmosferycznych. Nie bez znaczenia jest też właściwy dobór sterowania. Wybierać możemy spośród dwóch rozwiązań – rolety możemy sterować za pomocą zwijacza ręcznego lub napędu elektrycznego. Pierwsze rozwiązanie wymaga więcej zachodu od domowników i na pewno nie jest dobrą alternatywą dla wygodnych. – Rolety sterowane za pomocą silników elektrycznych sterowane są zdalnie. Wykorzystanie w nich nowoczesnej automatyki sprawia, że mogą być obsługiwane za pomocą pilota lub przycisku naściennego – w zależności od upodobań. Mogą one też stanowić część inteligentnego systemu zarządzanego domem. Dzięki wyposażeniu ich w czujniki atmosferyczne rolety będą same się opuszczały, gdy pogoda ulegnie nagłej zmianie, więc nigdy już nie będziemy musieli się martwić o uchylone okno w czasie deszczu lub porywistego wiatru – opowiada A. Tajchman. Rolety możemy też specjalnie zaprogramować, gdy jesteśmy zmuszeni często przebywać poza miejscem zamieszkania. Sprytny system będzie je opuszczał i podnosił, pozorując w ten sposób wrażenie czyjejś ciągłej obecności w domu, co procentuje zwiększeniem bezpieczeństwa. Dodatkowa ochronę przed włamaniem uzyskamy, montując zabezpieczenia utrudniających podniesienie pancerza rolety.

 

Solidny montaż gwarancją jakości


Aby cieszyć się przez długi czas wszystkimi zaletami rolet elewacyjnych, musimy najpierw zadbać  o ich poprawny montaż, czyli wyeliminowanie mostka termicznego na skrzynkach rolet oraz właściwą instalację stolarki. Aby mieć pewność, że nasze rolety zostaną zamontowane odpowiednio, powinny zostać uwzględnione już na etapie projektowania i budowy domu z nadprożem w kształcie odwróconej litery L. – System umożliwiający kotwienie górnej części ramy okiennej zapewnia pełne mocowanie po obwodzie, co gwarantuje dłuższą żywotność i niezawodne działanie stolarki. Montaż na profilach poszerzających ramę od wewnętrznej strony pozwala na osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła na poziomie 0,5 w na m kw. przy zastosowaniu największej dostępnej skrzynki, jest to więc optymalne rozwiązanie  – zaleca A. Tajchman.

fot. Aleksandra Nowotyńska
Adam Tajchman, właściciel firmy Ad-Bud:


 – Rolety o odpowiednich parametrach tworzą uzupełniającą barierę termoizolacyjną domu, dzięki czemu możemy cieszyć się niższymi opłatami za ogrzewanie. 
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania