Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 169/2018, Poniedziałek 18 czerwca 2018 r., Marka i Elżbiety
Opublikowano
Intrygująca głębia czy stylowa cegła?
Ściany zajmują znaczne powierzchnie wnętrz, dlatego ich niebanalna dekoracja nadaje styl i charakter naszemu domowi. Inspiracji jest wiele; prezentujemy pomysły aranżacyjne dla wielbicieli nowoczesności – z jednej strony – i amatorów postarzanych motywów – z drugiej.

Panele dekoracyjne 3D zostały stworzone z myślą o ludziach pragnących w prosty sposób odmienić każde wnętrze. Dzięki nim zwykłą płaską ścianę bez wyrazu jesteśmy w stanie w mgnieniu oka ożywić, nadając jej niepowtarzalnego charakteru. Szybko zyskując na popularności, stały się doskonałym rozwiązaniem dla nowoczesnych aranżacji, nadając im intrygującej głębi i nowoczesnej elegancji. – Panele wykonane są z naturalnych, całkowicie nietoksycznych i niepalnych składników (w większości przypadków gips lub jego mieszanki i pochodne), co sprawia,  że są przyjazne dla środowiska, a kolejnym  atutem jest stosunkowo łatwy w montaż – przyklejmy je do oczyszczonej i zagruntowanej powierzchni za pomocą kleju gipsowego. Następnie, w zależności od upodobań i gustu, wypełniamy łączenia i szlifujemy dla uzyskania jednolitej powierzchni. Mimo że ich montaż nie jest trudny, to dla lepszego efektu dobrze go powierzyć doświadczonym fachowcom – sugeruje Łukasz Brzeziński, specjalista ds. sprzedaży salonu Rzecz Gustu.

Serie limitowane


Ostateczny efekt zależy od wybranego przez klienta wzoru oraz jego ułożenia, gdyż wiele modeli spośród dostępnych 35 wzorów posiada kilka wariantów zestawień. Panele występują w postaci gotowych płyt, z reguły 60 x 60 cm, bądź mniejszych nieregularnych elementów. – Ponadto w ofercie pojawiły się niedawno edycje limitowane dla najbardziej wymagających klientów, pozwalające wykreować unikalne wielkogabarytowe efekty. Te jednak najlepiej prezentują się we wnętrzach dysponujących dużą przestrzenią.  Dla podkreślenia efektu i charakteru wnętrza warto użyć dekoracyjnych farb strukturalnych. Tu świetnym rozwiązaniem będą produkty włoskich marek – luksusowe farby dekoracyjne do wnętrz, nadające malowanym powierzchniom świetlisty, atłasowy, mieniący się pod wpływem gry światła wygląd, co dodatkowo wyeksponuje trójwymiarowy efekt paneli – radzie Ł. Brzeziński.

fot. Aleksandra Nowotyńska

Łukasz Brzeziński, specjalista ds. sprzedaży salonu Rzecz Gustu:

– Spoiny według uznania możemy stosować jako wypełnienie przestrzeni pomiędzy płytkami, co dodatkowo nada ścianie charakteru. Operację taką wykonujemy po całkowitym wyschnięciu kleju. Jeśli nasza ceglana ściana jest narażona na niekorzystne działanie tłuszczu, warto ją zaimpregnować specjalnym środkiem, który pomoże utrzymać ją w czystości.

Ceglane wariacje


W dobie popularności wystroju wnętrz w stylu loft, cechującymi się poprzemysłowymi, surowymi aranżacjami, świetną propozycją na niebanalną dekorację ścian są imitacje cegieł. – W ostatnim czasie obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania tego typu dekoracjami i można rzec, że szturmem podbijają one salony. Produkt ten występuje w postaci płytek o wymiarach cegły. Przewaga tego produktu nad tradycyjnymi cegłami to przede wszystkim grubość samych płytek wahająca się w granicach 13 – 15 mm oraz montaż – ich ułożenie jest równie łatwe jak płytek kuchennych czy łazienkowych. Należy przy tym pamiętać, aby ściana była wypoziomowana, gdyż fugi bardzo uwydatnią wszelkie nierówności. Dodatkowo jeśli ścianą nośną dla naszych płytek będzie ścianka gipsowo kartonowa, należy ją wzmocnić przy pomocy płyt OSB lub kolejnej warstwy w postaci kolejne płyty gipsowo kartonowej – mówi Ł. Brzeziński.


Nadgryzione zębem czasu


Na rynku dostępne jest kilka wzorów tego produktu różniących się od siebie zastosowaniem. Przy ich użyciu jesteśmy w stanie stworzyć ścianę o niepowtarzalnej fakturze starej, oryginalnej XIX-wiecznej cegły, efekt starego miejskiego muru. Płytki są bardzo zróżnicowane pod względem wyglądu. Występują płytki przeznaczone do wykładania parapetów zarówno wewnętrznych, jaki i zewnętrznych, płytki do wykładania schodów oraz tarasów. – Specjalna technologia wytwarzania sprawia, że są to produkty odporne na warunki atmosferyczne, nie ulegają degradacji, nie kruszą się i nie ulegają ścieraniu tak jak imitacje cegieł wytwarzane z gipsu. Cegły występują w 10-kolorowej gamie. Wykonane z naturalnych składników, dzięki technologii ręcznego formowania i wypalania wyglądają naturalne, w niczym nie ustępują realnym historycznym ścianom, z odciśniętym piętnem czasu. Produkty posiadają przebarwienia, różnice kolorystyczne, delikatne odpryski, uszczerbienia, charakteryzuje je nierówna powierzchnia i minimalne różnice w wymiarach – opisuje Ł. Brzeziński. Na niektórych płytkach widać linie pęknięcia, jak na prawdziwych ścianach ze starych cegieł.  

2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Janek 89.72.180.52 27.12.2015

Zdecydowanie stylowa cegła, coś na wzór starej cegły w czerwonym kolorze. Takie motywy nigdy się nie znudzą.

user
Roco 195.150.184.82 28.12.2015
Mnie sie podoba głębia, więc wybrałabym kamień Luna z motywem koła. Super wygląda w nowoczesnych wnętrzach.
nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium