Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 173/2018, Piątek 22 czerwca 2018 r., Pauliny i Flawiusza
Opublikowano
Jak dobrze dobrać fugi do płytek?
Najmodniejsze i najdroższe płytki stracą cały urok, jeśli źle dobierzemy do nich fugę. Spoinowanie lepiej zostawić fachowcom, ale jeśli już chcemy pokusić się o wykonanie fug sami, najpierw gruntownie się do tego przygotujmy.
Spoiny są najistotniejszym elementem wykończenia ceramicznych i kamiennych podłóg oraz ścian. Ich dobór wpływa na efekt wizualny, ale też amortyzuje ruchy materiałów przy zmianach temperatury i wilgotności, zapobiega wnikaniu wody i brudu w szczeliny między płytkami i wpływa na ich przyczepność. Jakimi kryteriami się kierować się przy ich doborze?


Balkon czy łazienka?


Najpierw musimy sobie odpowiedz na pytanie: w jakich warunkach fuga będzie używana?  Występuje kilka rodzajów spoin. – Do łączenia małych płytek ceramicznych i kamiennych na ścianach używamy fug cementowych. Warto pamiętać, by nie czyścić ich silnymi preparatami, ponieważ może to skutkować przebarwieniami. Bardziej odporne są fugi epoksydowe, stosowane do spoinowania płytek ściennych i podłogowych. Nie wchłaniają pary wodnej i tłuszczu, łatwo więc utrzymać je w czystości. Jeszcze wytrzymalsze i odporne na warunki atmosferyczne są fugi cementowo-epoksydowe, które doskonale sprawdzają w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych, na przykład podłogach łazienek. Najtrwalsze są spoiny na bazie cementu z dodatkami z tworzyw sztucznych. Spokojnie możemy je stosować na podłożach narażonych na odkształcenia – płyty wiórowe, gipsowo-kartonowe, ogrzewane podłogi, ale też na zewnątrz domów – tarasy, balkony – wylicza Marcin Iwański, doradca klienta firmy Domus.


Wąskie czy szerokie?


Zazwyczaj chcemy kierować się własnym smakiem, ale warto zapamiętać, że szerokość fugi powinna być też dostosowana do temperatury panującej w pomieszczeniu, gdzie układamy płytki. – W miejscach, gdzie panuje stała temperatura, nie ma silnego nasłonecznienia, możemy stosować wąskie spoiny. Jeśli jednak nasze pomieszczenie wyposażone jest w ogrzewanie podłogowe, kominek, jeśli płytki kładziemy na balkonie, schodach zewnętrznych czy elewacji, a więc tam, gdzie narażone są na zmiany temperatur musimy zastosować szersze spoiny, by uniknąć odkształceń podczas rozszerzania się materiału – mówi M. Iwański. Niekiedy przyjmuje się też prostą zasadę – im większe kafelki, tym szersze potencjalne rozszerzenia, a co za tym idzie spoiny. Dla mozaiki zazwyczaj jest to szerokość ok. 1 mm, dla płytek o średnich wymiarach 3 – 5 mm, a dużych 7 – 10 mm, ale zawsze musimy wziąć pod uwagę wyżej wymienione czynniki.


Jednolite czy kontrastujące?


Kolor fugi dobieramy w zależności od tego, jaki efekt dekoracyjny chcemy osiągnąć. Jeśli nie ma się ona rzucać w oczy, jej kolor powinien powtarzać barwę występującą na płytkach. Możemy też zrobić dokładnie odwrotnie, wybrać spoiny kontrastujące, np. białe fugi do czarnych płytek. Warto jednak zaufać fachowcom, którzy radzą, by do płytek kamiennych dobierać fugę w kolorze zbliżonym do barwy okładziny, by nie dominowała ona nad naturalnym rysunkiem kamienia. Ciekawostką jest fuga brokatowa, która gdy jest dobrze podświetlona daje efektowne refleksy. Idealnie komponuje się z błyszczącymi kafelkami, na przykład szklanymi. Nie bez znaczenia jest też miejsce ułożenia okładziny. W często użytkowanych pomieszczeniach, na podłogach warto zastosować ciemną fugę, by ukryć ewentualne przebarwienia. Do płytek ułożonych na zewnątrz domu musimy dobrać spoinę mrozoodporną. Jeśli mamy problem z podjęciem decyzji odnośnie koloru, przeprowadźmy próbę na fragmencie podłogi – po wyschnięciu fugi stwierdzimy, czy to „ten” kolor, jeśli nie, z małej powierzchni łatwo będzie go usunąć. Próba taka ma dodatkowa zaletę; zdarza się, że pigment fugi przebarwia płytek, dzięki temu testowi sprawdzimy, czy możemy bezpiecznie spoinować całość.
fot. Aleksandra Nowotyńska

Mariusz Iwański, doradca klienta firmy Domus:


W często użytkowanych pomieszczeniach, na podłogach warto zastosować ciemną fugę, by ukryć ewentualne przebarwienia. Do płytek ułożonych na zewnątrz domu musimy dobrać dobrą spoinę mrozoodporną.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium