Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 113/2018, Poniedziałek 23 kwietnia 2018 r., Jerzego i Wojciecha
Opublikowano
Skuteczna konserwacja pokryć dachowych
Wybór pokryć dachowych jest szeroki, w naszym regionie najpopularniejsze są dachówki ceramiczne i rozmaite rodzaje blachy. Aby cieszyły oko przez długie lata, musimy odpowiednio się o nie zatroszczyć.
– Każdy rodzaj blachy wymaga konserwacji podczas użytkowania; rdzeń stalowy i wszystkie części poprzeczne należy chronić przed korozją, w tym celu warto pomalować szczególnie dolną część spływu do rynny, ponieważ zbierają się tam związki organiczne, pyłki drzew. Zaraz po zakupie blachodachówki każdego rodzaju należy zabezpieczyć, ponieważ otwarty po ucięciu metal 2 – 4 lata trzyma się dobrze, ale potem zanieczyszczenia organiczne powodują korozję i rdzewieje. Przeznaczone do pielęgnacji preparaty w sprayu są łatwe w obsłudze, ale bardzo rzadkie i trzeba proces powtarzać. Lepiej zatem sięgnąć po farby o gęstej konsystencji. Grubsza warstwa zwiększa skuteczność impregnacji – zaznacza Stanisław Dusiło, właściciel firmy Dispol. – Po 7 – 8 latach, szczególnie przy matach gruboziarnistych, na dachach pojawiają się mchy, a w konsekwencji zielonkawe przebarwienia, których musimy się pozbyć. Poważnym problemem są związki chemiczne osiadające podczas spalania paliwa stałego, np. węgla. Najpoważniejsze są konsekwencje palenia odpadów, ponieważ powoduje to powstawanie smug, do dachu przyklejają się kawałki folii i innych zanieczyszczeń, co grozi nawet utratą gwarancji – dodaje. Zagrożeniem dla pokryć dachowych jest też osuwający się śnieg, który powoduje tarcie ściągające lakier, dlatego zaleca się stosowanie barier śniegowych zatrzymujących go aż do powolnego topnienia.


Jak dbać o poszczególne materiały?


Dla długotrwałego zabezpieczenia blachy ocynkowanej należy ją pomalować farbą łączącym się z ocynkiem. W ten sposób odświeżymy blache ocynkowaną i  zabezpieczymy przed utlenianiem się ocynku. Blachy alucynkowe są odporniejsza na korozję, ponieważ pokrywa je specjalna powłoka organiczna. Ubytki pojawiają się dopiero po latach i trzeba je zakonserwować farbą podkładową. Lepiej unikać stosowania mycia blach wodą o dużym ciśnieniem, ponieważ może zostać zerwana lub uszkodzona powłoka lakiernicza. Jeśli mamy natomiast dachówkę ceramiczną, możemy do czyszczenia użyć karchera – mówi S. Dusiło. Dachówka ceramiczna to bardzo trwały produkt, ale jako że to materiał organiczny, tworzą się w nim szczeliny, gdzie nawarstwiają się pyłki, odchody i narasta mech. Mech zazwyczaj najpierw daje się zauważyć od północnej strony, gdzie jest więcej wilgoci, podczas gdy od południa jest słoneczniej. Zmywamy go i pokrywamy odpowiednio dobranymi preparatami zabezpieczającymi. Gont bitumiczny, występujący zazwyczaj na altankach, to matowe, guboziarniste pokrycie z posypką ceramiczną lub piaskową, więc mech lubi się na nim zagnieździć.


Żywioł natury

Znajdzie się też cos dla osób, który nie mają ochoty zawracać sobie głowy pielęgnacją pokrycia dachowego. Jest to jednak propozycja niszowa. Na rynku pojawia się unikalna w klimacie plastikowa strzecha, która z czasem porasta mchem, ale to jest właśnie to, czego od niej chcemy! W efekcie pokrycie naszego domu zmienia się w urokliwy, iście baśniowy daszek. Proces trwa niestety około 10 lat, ale można go przyspieszyć, przysypując dach zarodkami mchu. Strzecha ta jest alternatywą dla tradycyjnych pokryć dachowych i stanowi gratkę dla poszukujących ciekawych rozwiązań, jeśli nie dla domu rodzinnego, to na pewno letniskowego, altanki lub karczmy.
fot. Aleksandra Nowotyńska


Stanisław Dusiło, właściciel firmy Dispol:


– Warto wiedzieć, że blachy powlekane z powłoką matową mają tę zaletę, że warstwa lakieru jest na nich grubsza, a więc trwalsza. Są też jednak droższe. Blachy składają się z ocynkowanego rdzenia stalowego, wybierając je, pamiętajmy, że im wyższy ocynk, tym większa odporność pokrycia na korozję.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania