Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 175/2018, Niedziela 24 czerwca 2018 r., Jana i Danuty
Opublikowano
Mieszkanie dla młodych. Kup własne 4 kąty z dopłatą od państwa
1 września br. weszła w życie nowelizacja ustawy, która wniosła sporo zmian uprawniających do skorzystania z programu „Mieszkanie dla Młodych”. To przede wszystkim otwarcie rynku nieruchomości dla większej niż dotychczas rzeszy odbiorców zainteresowanych zakupem pierwszego lub kolejnego mieszkania czy domu.

O nowych warunkach przyznawania MdM rozmawiamy z Hubertem Kondrackim, kierownikiem oddziału doradztwa finansowego Open Finance SA w Przemyślu.

Kto jest uprawniony do skorzystania z programu MdM, jakie kryteria trzeba spełnić? 

– Z dofinansowania w ramach programu MdM  mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich). Ważnym i generalnym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia ostatecznej umowy kupna nieruchomości klient nie był właścicielem lub współwłaścicielem innego domu lub mieszkania. Należy zaznaczyć, że to ograniczenie dotyczące wieku osób, które kupują „własne M” i są już właścicielami mieszkania nie odnosi się do osób wychowujących przynajmniej trójkę dzieci.  Zaznaczam, że pojawiają się także dodatkowe wymagania dotyczące osób, które chcą kupić mieszkanie/dom, jak i samej nieruchomości. Dlatego konieczne jest zapoznanie się
z wszystkim warunkami udzielenia takiej formy wsparcia przy zakupie „własnego M”.

 

Jakiej wysokości dofinansowania możemy oczekiwać?

– W kwestii dopłat  kształtuje się to w sposób następujący:

  • małżeństwa i single, bezdzietni – 10%, z jednym dzieckiem – 15%, a z  dwójką dzieci 20% (dofinansowanie liczone do 50 m kw., limit powierzchni nabywanej nieruchomości to 75 m kw. dla mieszkań i 100 m kw. dla domów jednorodzinnych)
  • małżeństwa i single z trójką lub większą liczbą dzieci  – 30% (dofinansowanie liczone do 65m kw., limit powierzchni nabywanej nieruchomości to 85 m kw. dla mieszkań i 110 m kw. w przypadku domów jednorodzinnych)

 

Jaką nieruchomość możemy zakupić w programie MdM?

– Istotną zmianą w nowych przepisach MdM jest możliwość zakupu mieszkania lub domu, nie tylko na rynku pierwotnym – jak było dotychczas – ale również na rynku wtórnym czyli „z drugiej ręki”. Osoby zainteresowane programem mogą także kupić (albo wykupić) mieszkanie od spółdzielni mieszkaniowej. Ponadto, „Mieszkanie dla Młodych” daje możliwość przebudowania lub adaptowania budynków niemieszkalnych np.  loftów, strychów w starych kamienicach, jednak pod warunkiem, że w wyniku takiej zmiany architektonicznej powstanie nowe mieszkanie.

 

A co w sytuacji, gdy nie mamy zdolności kredytowej, kto może mi pomóc?

– Dzięki nowym zmianom mogę śmiało odpowiedzieć – każda osoba. W zmianach od 1 września nie ma już ograniczeń co do dodatkowych kredytobiorców, co oznacza, że do naszego kredytu mogą przystąpić także inne osoby, nawet z nami nie spokrewnione.

Takie rozwiązanie jest korzystne zwłaszcza dla par narzeczeńskich oraz osób żyjących w nieformalnych związkach, które mogą się wspólnie starać o kredyt z dopłatą państwowego programu MdM.

 

Na ile lat brać ten kredyt i jakie ma wymagania?

– Trzeba pamiętać, że aby skorzystać z dopłat państwa w ramach MdM musimy zaciągnąć kredyt, który będzie przeznaczony wyłącznie na zakup mieszkania lub domu o parametrach zgodnych z kryteriami programu. Co więcej, kwota kredytu musi wynosić co najmniej 50% ceny nieruchomości, a okres kredytowania to minimum 15 lat. Warto dodać, że obecnie banki udzielają kredytu wyłącznie w złotówkach, a wypłata dofinansowania jest możliwa przed zawarciem aktu notarialnego w przypadku rynku pierwotnego.

fot. Aleksandra Nowotyńska
Hubert Kondracki, kierownik oddziału doradztwa finansowego Open Finance SA w Przemyślu.

Czego nie można nam robić w czasie spłacania kredytu?

– Przyszli właściciele mieszkania w ramach MdM powinni pamiętać o kilku zastrzeżeniach. Jeśli kredytobiorca w okresie 5 lat od dnia ustanowienia lub przeniesienia własności nieruchomości nadpłaci całość lub część kredytu w wysokości większej niż przyznane mu wsparcie, będzie musiał zwrócić część dofinansowania wkładu własnego. Ponadto, w programie MdM obowiązuje zakaz wynajmowania naszych „czterech kątów” innym osobom. 

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Jola 109.95.206.4 27.11.2015

Wprowadzone zmiany spowodowały większe zainteresowanie kupnem mieszkań. Fakt iż program MDM stał się prorodzinny spowodował, że wiele rodzin postanowiło postarać się o nowe lokum mieszkalne. Sami z mężem zainteresowaliśmy się inwestycją "Żyj Kolorowo" w Zabrzu a znaleźliśmy ją na http://www.trojan.katowice.pl inna istotna zmiana to możliwość kupna mieszkania z rynku wtórnego z dopłata ;-)

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium