Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 110/2018, Piątek 20 kwietnia 2018 r., Czesława i Agnieszki
Opublikowano
Zatrzymaj ciepło w domu
Drzwi zewnętrzne mają nas chronić przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi – deszczem, zimnem i hałasem, dawać bezpieczeństwo, ale też stanowić wizytówkę naszego domostwa.

Na to, czy nasze drzwi wejściowe będą szczelne, wpływają przede wszystkim materiał, z jakiego wykonano skrzydła, oraz jego konstrukcja. Nie bez znaczenia jest ich grubość – im grubsze i zaopatrzone w większą ilość materiału termoizolacyjnego, tym lepiej. Warto zwrócić uwagę na drzwi posiadające podwójny system uszczelek – na obwodzie skrzydła i ościeżnicy – i wmontowany solidny zamek, który odpowiada za odpowiedni docisk skrzydła do ościeżnicy na całej długości połączenia.

Przeszklenia w drzwiach


Na topie są obecnie drzwi zewnętrzne uzupełnione efektownymi przeszkleniami, zazwyczaj ze szkła antywłamaniowego. Jeśli marzy nam się wejście tego typu, wybierajmy takie drzwi, w których powierzchnia szkła nie będzie zbyt duża, bowiem każde przeszklenie wpływa raczej negatywnie na parametry techniczne. – Tafle szybowe wypełniające profile aluminiowe lub plastikowe i naświetla powinny być wypełnione ciepłym pakietem dwu- lub trzyszybowym. Podstawową informacją przy wyborze szczelnych drzwi zewnętrznych jest wartość współczynnika przenikania ciepła określanego jako „U”. Ważne, by liczbowo był jak najniższy, co starają się osiągnąć poszczególni producenci. Na rynku dominują drzwi o współczynniku przenikania ciepła U równym 1,5-2 W/(m kw.K), wiele firm oferuje też drzwi o U w granicach 1-1,5 W/(m kw.K). Zwróćmy uwagę, czy producent podaje współczynnik dla całych drzwi czy dla samej płyciny, co jest dla nas korzystniejsze – zaleca Dawid Sokolik zastępca kierownika firmy.

Drewno i stal


Aby drzwi drewniane były ciepłe, ich profile wykonuje się z drewna klejonego warstwowo, a wypełnienie stanowią płyty lub płyciny z drewna lub materiałów drewnopochodnych, pomiędzy którymi umieszcza się termoizolację. W wyniku czego są one dość masywne i ciężkie. W dodatku powinny być montowane po zakończeniu mokrych prac budowlanych wewnątrz budynku. Na szczelność drzwi wielki wpływ ma też prawidłowy montaż. Występują w nich miejsca szczególnie podatne na przenikanie ciepła, są to przed wszystkim połączenia ościeżnicy z murem. Fachowcy zalecają tzw. ciepły montaż wykonany na odpowiednim etapie budowy. Nieco trudniejsze do ocieplenia są drzwi stalowe; arkusze blachy wypełnia się grubą warstwą wełny mineralnej lub styropianem.
fot. Aleksandra Nowotyńska
Dawid Sokolik, zastępca kierownika firmy Multiform: – Żeby drzwi były ciepłe, skrzydło musi być osadzone w izolowanej termicznie ościeżnicy. Stalowa, plastikowa czy aluminiowa powinna być wypełniona materiałem izolacyjnym.

Co poprawia izolacyjność?

– Parametry termiczne drzwi poprawia system uszczelek z elastomeru termoplastycznego lub syntetycznej gumy otaczający skrzydło drzwi oraz ościeżnicę ze wszystkich stron. Szczególnie chroniony powinien być obszar w narożnikach i styk z progiem. Również próg musi mieć wkładkę termiczną oraz być uszczelniony nie tylko uszczelkami, ale także taśmą rozprężną – zaleca D. Sokolik. 

4 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
dadaq 95.160.126.46 15.11.2015

ocieplenie, dobrej jakości materiałem, np. styropianem. Warto pamiętać, że tylko biorąc materiał w kompletnym systemie mamy gwarancję, że wszystkie materiały będę ze sobą idealnie pasować. Wybierając styropian godna polecania jest Termo Organiki, dla fanów wełny najlepszy pod kątem jakości będzie Rockwool

user
BeniaM 178.33.82.189 15.11.2015

My na razie nie mamy ocieplanego domu. Może w przyszłym roku uda się to zrobić. Na razie dogrzewamy się grzejnikami konwekcyjnymi. Kupiliśmy je w http://www.airnaturel.pl/produkty/ogrzewanie/

user
Budenek 91.233.205.234 06.01.2016

Też jestem za wybraniem konkretnego systemu, bo to gwarantuje jego skuteczność. Przez ściany zewnętrzne budynków tracimy nawet 30 % energii wykorzystywanej do ogrzewania pomieszczeń. Najbardziej popularną metodą ocieplania budynków jest tzw. metoda lekka mokra, bezspoinowa. Materiałem izolacyjnym jest tu przede wszystkim styropian lub wełna mineralna, zbrojona siatką z włókna szklanego. Na to stosuje się tynk cienkowarstwowy barwiony lub pomalowany farbą elewacyjną.  Dobry przykład to system ociepleń Optotherm.

user
melman21 88.156.133.10 14.02.2016
Przede wszystkim Termo Organika jako jedyna ma rekomendacje jakości ITB, więc to "oczywista oczywistość", że to najlepszy wybór :)
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania