Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 176/2018, Poniedziałek 25 czerwca 2018 r., Łucji i Wilhelma
Opublikowano
Trwałe okna na lata
Okna PVC są odporne na wpływ czynników atmosferycznych i łatwe w utrzymaniu. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji posłużą nam długo w równie dobrej kondycji co zaraz po zakupie.

Okna są stale narażone na wpływ zmiennych czynników atmosferycznych – palące słońce, gwałtowne opady czy silny wiatr, dlatego nawet o wysokiej jakości okna musimy odpowiednio zadbać. Konserwacja ram jest prosta i niczym się nie różni od oczyszczania innych zabrudzonych powierzchni gładkich. Możemy do tego użyć zwykłego płynu do mycia naczyń, ale pamiętajmy, by stosowane preparaty nie zawierały środków ściernych i rozpuszczalników, bo może to skutkować powstaniem rys, przebarwień lub zmatowić powłokę. Do okien PVC z okleiną drewnopodobną użyjmy płynów specjalnie do tego dedykowanych. Nie mniej ważna jest pielęgnacja szyb. Nic prostszego; do ich skutecznego umycia przeznaczone są ogólnie dostępne, popularne preparaty. Ważniejszy jest wybór odpowiedniej ściereczki. Bezwzględnie wystrzegajmy się materiałów sztywnych, ze szwami, a także usuwania zanieczyszczeń sztywnym papierem i gazetami. Może to skutkować zarysowaniem powierzchni szyby – radzi Adam Tajchman, właściciel firmy Ad-Bud.


Przegląd raz do roku


Mniej uwagi wymagają od nas okucia i uszczelki w oknach. Wystarczy się o nie zatroszczyć raz do roku. Musimy wtedy dokonać podstawowego przeglądu, sprawdzić uważnie, czy żaden metalowy element konstrukcji nie jest obluzowany lub uszkodzony na tyle, że kwalifikuje się do wymiany. – Jeśli zaobserwujemy, że okno się nie domyka jak należy lub nieco się obniżyło, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą, który wyreguluje jego poziom i poprawi docisk ramy przy zawiasach. Obserwacje takie powinniśmy przeprowadzić już w niedługim czasie od ich montażu, ponieważ na początku użytkowania mogą one lekko opadać, co z czasem może utrudniać ich otwieranie i zamykanie. Przypilnujemy to przede wszystkim jeśli jesteśmy posiadaczami dużych przeszkleń, okien o ciężkich skrzydłach Jakie symptomy mogą świadczyć o tym , że nasze okna nie pracują jak należy podczas użytkowania? Przede wszystkim wyraźnie zauważymy, że do przekręcenia klamki musimy użyć znacznie większej siły niż dotychczas, nie bagatelizujmy tego– zaznacza A. Tajchman. Przynajmniej raz do roku powinniśmy także sprawdzić stan umocowania wszystkich wkrętów i klamek, zwłaszcza przy oknach znacznych rozmiarów, które w dodatku często otwieramy – one szczególnie wymagają częstszej regulacji. Gdy już przeprowadzimy przegląd stanu technicznego okuć, należy posmarować wszystkie ruchome części okna środkami ochronnymi zabezpieczającymi przed korozją i zmniejszające tarcie. Służą do tego między innymi wazelina techniczna, oliwa do maszyn lub smar na bazie silikonu z dodatkiem teflonu. 

fot. Aleksandra Nowotyńska

Adam Tajchman, właściciel firmy Ad-Bud

– Na bezpieczne działanie okien wpływa odpowiednia konserwacja uszczelek, polegająca  ona na naniesieniu na ich powierzchnię specjalnego środka zabezpieczającego przed czynnikami atmosferycznymi i zapobiegającego przymarzaniu uszczelek do profili w okresie zimowym. Stosujmy do tego preparaty oparte na żywicach silikonowych.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium