Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 142/2018, Wtorek 22 maja 2018 r., Julii i Heleny
Opublikowano
Kamień, drewno, zieleń – niebanalne ogrodzenie
Gabiony to kosze wypełnione najczęściej naturalnymi kamieniami o różnych kształtach i barwach, służące m.in. do budowy ogrodzenia. Konstrukcja taka nie tylko doskonale tłumi hałas i chroni przed wzrokiem sąsiadów, daje też możliwość unikalnej aranżacji ogrodu.
Ogrodzenia gabionowe umożliwiają stworzenie rozmaitych efektów dekoracyjnych, dzięki czemu atrakcyjnie komponują się z nowoczesnymi miejskimi budynkami i świetnie wpasowują się w wiejski krajobraz. Ogrodzenie to jest proste w formie i efektowne, budowa łatwa, a cena niezbyt wygórowana. Na rynku dostępne są malowane siatki o różnych wielkościach i wzorach oczek, przy wypełnianiu powstałych z nich stalowych klatek ruszmy wyobraźnią – do wyboru mamy kilkanaście rodzajów kamienia. Mogą to być np. kamienie łamane czy kostki granitowe o zróżnicowanych kształtach i we wszystkich barwach natury, więc dopasowując je do elewacji, dachu czy innych elementów mamy do dyspozycji przynajmniej 4 odcienie. – Mniejsze kamyki tego samego rodzaju możemy powtórzyć przy zagospodarowaniu ścieżek w ogrodzie czy podjazdu. To nie wszystko; powtórzyć je można przy budowie donic, mebli ogrodowych, kaskad, grillów i innych elementów małej architektury ogrodowej. Nie musimy przy tym obawiać się monotonni, ponieważ kamień występuje w różnych formach – kostki, płyty cięte, kamienie płomieniowane, czyli chropowate, lub gładkie, o błyszczącej powierzchni. W gabionach dobrze prezentują się też otoczaki, czyli gładkie, foremne kamienie o owalnej formie. Nie musimy ograniczać się do jednego ich rodzaju, ale zachowajmy umiar, lepiej już poeksperymentujmy z barwami – mówi Kamil Grochowicz z firmy Kamyczkowo.pl.

Efektowne dodatki


Okrągłe kawałki drewna, kora, łodygi bambusa stanowią doskonałe urozmaicenie ogrodzenia. Pomysłowym dodatkiem są też szklane bryły. Elementy z pełnego szkła o ostrych kantach szczególnie zyskują na atrakcyjności, gdy zostaną podświetlone, co daje niepowtarzalny efekt przejrzystości, falowania. Dodatkowym urozmaiceniem naszego niebanalnego ogrodzenia są rośliny. Możemy je wkomponować w dwójnasób; wykończyć ogrodzenie niecką wypełnioną ziemią i nasadzić na przykład doskonale prezentujące się rośliny pnące lub dołożyć gotowe donice w różnych miejscach na ogrodzeniu. Ciekawy dodatek stanowią też drewniane bądź kamienne ławki. Możliwości aranżacyjnych jest wiele, zwłaszcza że materiały naturalne świetnie się ze sobą komponują. Warto pamiętać, by owe upiększenia rozważyć na etapie projektowania, ułatwi to montaż, co nie znaczy, że w innym wypadku jest to niemożliwe; po prostu wymaga więcej zachodu. 

Nowa jakość

fot. Aleksandra Nowotyńska
– Dużym plusem ogrodzenia gabionowego jest to, że nie wymagają ono żadnego fundamentu, wystarczy delikatna podwalina. Wysokość i szerokość są dowolne, więc możemy zaprojektować różne kąty, krzywizny, fale. – wylicza Kamil Grochowicz z firmy Kamyczkowo.pl
Konstrukcja gabionowa może się składać z wielu powtórzonych modułów lub mieć postać ciągłą, wedle upodobania. – Zaletą gabionów jest to, że nie wymagają szczególnego nakładu pracy podczas użytkowania; elementy szkieletu powstałe ze stali ocynkowanej są zakonserwowane na lata, kamień po wypełnieniu klatek zabezpieczamy impregnatem wyciągającym kolor, a raz na rok spłukujemy z kurzu i pyłków wodą pod ciśnieniem, i po robocie. Niezaprzeczalnym plusem jest też możliwość dowolnej modernizacji ogrodzenia. Z biegiem czasu, gdy nasz smak czy moda pójdzie w innym kierunku, można je rozkręcić, zmienić rodzaj kamiennego wypełnienia, kształt – wariantów jest wiele – zaznacza K. Grochowicz. W efekcie bez konieczności budowy nowego, zyskujemy odmienny wygląd ogrodzenia.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium