Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 145/2018, Piątek 25 maja 2018 r., Urbana i Grzegorza
Opublikowano
W cieple domowego ogniska
Posiadanie kominka to marzenie większości właścicieli domów jednorodzinnych. Może on stanowić nie tylko ozdobę pomieszczenia, ale też posłużyć do ogrzewania całego budynku lub przynajmniej wnętrza, w którym się znajduje. Sensowny wybór spośród bogatej oferty rynku wbrew pozorom wcale nie jest sprawą łatwą. Dlatego warto rozważyć kilka praktycznych aspektów tego rodzaju urządzeń.
Obudowa kominkowa to przede wszystkim element dekoracyjny pomieszczenia. Aktualnie producenci stawiają w tym względzie na minimalizm i prostotę.

Zanim wybierzemy kominek, musimy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: czy ma on nam służyć do ogrzewania domu, czy tylko dostarczać przyjemnych wrażeń estetycznych. Dopiero potem możemy zacząć rozglądać się za czymś, co będzie odpowiadać naszym potrzebom i wymaganiom budynku, a także możliwościom finansowym.

Dziś mało kto decyduje się już na tradycyjny kominek z paleniskiem otwartym. Choć ciepło promieniuje w jego najbliższym otoczeniu, ogrzewanie to nie jest równomierne, poza tym część nagrzanego już powietrza ucieka z powrotem przez komin, więc taki system nie sprawdza się ze względów ekonomicznych. Jeśli już chcemy cieszyć się otwartym paleniskiem, warto zdecydować się na urządzenie z wkładem kominkowym, ale z możliwością podniesienia szyby kominka do góry (z takiej opcji możemy korzystać, przebywając w domu, po zasunięciu szyby mamy palenisko zamknięte, dające gwarancję bezpieczeństwa pożarowego). Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć zakopcenia pokoju, np. w trakcie dokładania drewna, bo dym, po zasunięciu szybki, nie będzie wchodził nam do pomieszczenia.

Powietrzny czy z płaszczem wodnym?


Wśród kominków zamkniętych z wkładem kominkowym mamy do wyboru: kominki powietrzne i bardzo modne ostatnio kominki z płaszczem wodnym. W tych pierwszych czynnikiem grzewczym jest wchodzące od dołu powietrze, które opływa wkoło wkład, nagrzewając się, a następnie wypływa do pomieszczenia górnymi kratkami. Może być też rozprowadzane do innych pomieszczeń systemem kanałów powietrznych ukrytych w ścianie. – Jednak, jeżeli chcemy ogrzewać takim kominkiem cały dom, musimy wziąć pod uwagę fakt, że wymaga on stałego dokładania drewna. Zatem ten sposób ogrzewania domu niekoniecznie się sprawdzi, jeśli nasze obowiązki zawodowe są na tyle absorbujące, że większość dnia spędzamy poza domem. Taki system kominkowy dobrze się nam sprawdzi, jeśli mamy w domu ogrzewanie gazowe. Wówczas po wygaśnięciu żaru w kominku i spadku temperatury w pomieszczeniu, automatycznie uruchomi się ogrzewanie centralne. Takie połączenie jest zazwyczaj bardzo efektywne – tłumaczy Józef Laska z firmy Floga, zajmującej się kompleksową budową kominków.

Druga opcja – kominek wyposażony we wkład z płaszczem wodnym podłączonym do instalacji c.o. – ma tyle samo zwolenników, co i przeciwników. Wiele zależy tu od rodzaju zamontowanego wkładu oraz wymagań budynku. Zdaniem fachowców urządzenie spełnia swoją funkcję, ale pod warunkiem, że wybierzemy naprawdę dobry wkład, który posiada system czystej szyby czy system dopalania spalin. – Kominek z płaszczem wodnym działa trochę jak kocioł. Ze względu na niską temperaturę spalania, na ścianie kominka i szybie odkładają się duże ilości substancji smolistych. Stąd tak ważne jest zainwestowanie w naprawdę dobrej jakości wkład wyłożony szamotem, pozwalający choćby na wyższą temperaturę spalania, przez co uzyskujemy czystsze spaliny i minimalizuje się ilość odkładanej smoły. Poza tym system jest zależny od energii elektrycznej, więc gdy zabraknie prądu i jest to jedyne źródło ogrzewania, mamy kłopot. Dlatego lepiej zainwestować w naprawdę dobry wkład, wyposażony dodatkowo w zasobnik na ciepłą wodę, który po wygaśnięciu kominka będzie nam utrzymywał temperaturę w grzejnikach. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że koszt zakupu wkładu wodnego i całej instalacji  jest wyższy niż przy tradycyjnym kominku powietrznym – wyjaśnia Józef Laska. Podwójna szyba czy system czystej szyby pozwolą nam zatem uniknąć kłopotów z zabrudzeniem, pod warunkiem jednak, że palimy suchym drewnem, którego wilgotność nie przekracza 20 proc.

Akumulacyjny, czyli jaki?


Kominek akumulacyjny funkcjonuje na zasadzie pieca, potrafi bowiem kumulować ciepło, a potem sukcesywnie je oddawać. – Zasada jego działania jest dość prosta. Dzięki tak zwanym materiałom kumulującym ciepło – kształtkom szamotowym uzupełnianym często kaflami –  pozwala na gromadzenie ciepła uwalnianego w procesie spalania drewna, a po jego zakończeniu oddawanie go do otoczenia przez kilka następnych godzin – tłumaczy Maria Laska. – Dodatkowa zaleta to brak konieczności ciągłego pilnowania ognia. W takim kominku palimy zwykle dwa razy na dobę.  Jeśli do systemu kumulacyjnego dołączymy  jeszcze odzysk ciepła ze spalin, które  prowadzone są odpowiednimi kanałami, mamy wówczas podwójną  korzyść,  to jest zdrowe promieniowanie cieplne oraz oszczędność czasu,  a przede wszystkim opału. Jest też rozwiązanie ekonomiczne i zdrowe na przykład dla alergików.

fot. Marcin Łabuda
Józef Laska, firma Floga

KOMENTARZ    FACHOWCA:– Jeśli mamy dom o niedużej powierzchni i szukamy ekonomicznego rozwiązania, pozwalającego minimalizować koszty ogrzewania, rozważmy montaż kominka powietrznego współpracującego z ogrzewaniem gazowym. Najważniejsze to jednak zdecydować się na dobry wkład, od którego zależy sprawne działanie całego systemu. Nie mniej ważny jest fachowy montaż, gwarantujący bezpieczeństwo użytkowania. Złe podłączenie do komina, brak odpowiedniej izolacji spełniającej wymogi przy tego typu urządzeniach to nagminne błędy przy instalacji kominków.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium