Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 144/2018, Czwartek 24 maja 2018 r., Joanny i Zuzanny
Opublikowano
Komin na lata
Czy komin znajdujący się w naszym budynku nadaje się do użytkowania przez kolejny sezon grzewczy? A jeżeli nie, to jak rozwiązać ten problem? Wyremontować stary komin czy lepiej postawić nowy? Jaki rodzaj komina najlepiej spełni nasze oczekiwania? Jak uniknąć błędów przy wyborze i montażu? Na te i inne pytania spróbowaliśmy odpowiedzieć, korzystając z pomocy fachowca.
Wykonany z solidnych materiałów i prawidłowo zamontowany komin może bezawaryjnie pracować nawet przez kilkadziesiąt lat

Dziś mało kto decyduje się na postawienie komina murowanego. Konstrukcja z cegieł nie wytrzymuje próby czasu, bo nie jest dostosowana do wymagań nowoczesnych urządzeń grzewczych. – Kwasy, które wydzielają się podczas eksploatacji kotłów, sprzyjają powstawaniu uszkodzeń komina, które powodują jego rozszczelnienie. Najczęstszymi objawami nieszczelności komina są ciemne plamy powstające na ścianach sąsiadujących z kominem oraz wyczuwalny w pomieszczeniach zapach dymu. Ten problem dotyczy zarówno mieszkańców kamienic, jak i właścicieli nowych domów – mówi Tomasz Duda z firmy Dudi-Mex, od lat zajmującej się m.in. sprzedażą systemów kominowych.

Jednym ze sposobów naprawy lub renowacji istniejącego już komina jest zamontowanie w nim stalowego wkładu kominowego. Standardowy system kominowy tego typu składa się z gładkościennych rur i części formowanych. – Wszystkie parametry wkładu kominowego powinny być dostosowane do rodzaju urządzenia, z którego mają być odprowadzane spaliny. W przypadku kotła opalanego paliwami ciekłymi, takimi jak gaz lub olej, powinniśmy zastosować wkład z blachy kwasoodpornej. Natomiast, jeżeli zamierzamy ogrzewać budynek paliwami stałymi, konieczne jest zamontowanie wkładów z blachy wysokotemperaturowej, która oprócz odporności na kwasy, jest także odporna na wysokie temperatury – radzi Tomasz Duda.

Poszerzanie przez rozwiercanie


Jeżeli nasz komin jest zbyt mały i nie odpowiada wymaganiom naszego pieca, istnieje możliwość frezowania (rozwiercenia) go do średnicy pozwalającej na zamontowanie odpowiedniego wkładu. – Frezowanie komina przy użyciu nowoczesnej maszyny jest obecnie najmniej inwazyjną metodą poszerzenia komina. Sprawdza się nawet w starszych budynkach, gdzie inne metody mogą skutkować naruszeniem konstrukcji komina, a co za tym idzie całej budowli – wyjaśnia T. Duda.

Producenci stalowych wkładów kominowych przewidzieli również rozwiązanie dla budynków, w których zachodzi konieczność zbudowania nowego komina od podstaw. W takim przypadku należy zastosować system dwuścienny, składający się z trzech warstw: rury wewnętrznej, izolacji z wełny mineralnej oraz rury zewnętrznej. Taki system może być zastosowany zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz.

W sytuacji, gdy trzeba wybudować nowy komin, coraz więcej klientów decyduje się jednak na kominy ceramiczne. Na ogół na konstrukcję tego typu kominów składają się rury z ceramiki szamotowej obudowane pustakami z keramzytobetonu. Producenci kominów ceramicznych oferują różne rodzaje systemów, które przeznaczone są do współpracy zarówno z urządzeniami grzewczymi zasilanymi gazem lub olejem, jak i z kotłami na paliwa stałe.

KOMENTARZ FACHOWCA

Jak uniknąć błędów w montażu?

Tomasz Duda, firma Dudi-Mex: – Zarówno przy zastosowaniu wkładu ceramicznego, jak i stalowego kluczową rolę odgrywa prawidłowy montaż. Wszelkie błędy mogą zaburzyć poprawne funkcjonowanie komina i sprzyjać awariom. W przypadku kominów stalowych częstym błędem jest zamontowanie wkładu kielichem do dołu. Należy też pamiętać, że jeżeli przyłącze pieca wykonane jest z blachy wysokotemperaturowej o określonej grubości, to cały wkład powinien być wykonany z tego samego materiału. Każdy gatunek blachy inaczej się nagrzewa, a co za tym idzie – inaczej pracuje. Zastosowanie elementów o różnej grubości blachy uniemożliwia im prawidłową pracę. Zarówno w przypadku stalowych, jak i ceramicznych wkładów niedopuszczalne jest zamontowanie rur na sztywno z zakończeniem komina. Komin pod wpływem ciepła „pracuje” – unosi się do pewnego stopnia i opada, co przy sztywnym połączeniu rur z zakończeniem komina może skutkować uszkodzeniem całej konstrukcji. Jednak najczęściej popełnianym błędem jest montaż komina z pominięciem jakiegoś elementu systemu, na przykład trójnika lub wyczystki. Tymczasem „pójście na skróty”, choć początkowo może wydać się pomysłem na zaoszczędzenie pieniędzy, w przyszłości zawsze stanie się przyczyną nieprawidłowości i może pociągnąć za sobą jeszcze większe koszty.


1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
VITCAS 81.190.224.146 01.10.2015

Do montowania wzdłuż stalowej rury dymowej, nad wkładem kominka polecamy szamotowe kręgi akumulacyjne Vitcas. Charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami akumulacyjnymi i przewodnictwem cieplnym. Pozwalają na skuteczne odzyskanie energii cieplnej z kominka. Zamiast wypuszczać ciepło do komina, dzięki specjalnym materiałom użytym do ich wykonania, akumulują i oddają ciepło przez wiele godzin. Jest to bezpieczny i tani sposób na dłuższe utrzymanie ciepła w pomieszczeniu.http://sklep.vitcas.pl/pl/p/Szamotowe-Kregi-Akumulacyjne-Vitcas-/278

nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium