Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 111/2018, Sobota 21 kwietnia 2018 r., Feliksa i Anzelma
Opublikowano
Wanny, kabiny, bidety do zadań specjalnych
Łazienka we współczesnych domach zajmuje coraz więcej przestrzeni. Stała się pomieszczeniem bardziej reprezentatywnym, w którym nie tylko poddajemy ciało zabiegom higienicznym, ale poprawiamy sobie nastrój niemal jak w profesjonalnym SPA. Taki luksus kosztuje oczywiście więcej niż standard, ale... czego się nie robi dla zdrowia, dobrego samopoczucia i urody.
Luksus i wyrafinowana prostota w jednym, czyli nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania sanitarne

Elektronika z impetem wkracza do naszych łazienek. Dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom technologicznym możemy dowolnie programować temperaturę, ciśnienie i poziom wody. Inteligentna toaleta pomoże nam w utrzymaniu higieny, a podgrzewany leżak zapewni komfort na najwyższym poziomie tuż po skorzystaniu z domowej sauny.

Pojawia się i znika – czyli kabina z luster


Producenci łazienkowych urządzeń sanitarnych starają się szukać coraz to nowszych rozwiązań, które zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów. Jednym z ciekawszych jest składana narożna kabina prysznicowa wykonana z luster weneckich, wyglądem przypominająca lustrzaną szafę. Po złożeniu lustrzanych drzwi kabiny, zyskujemy w łazience dodatkowy metr kwadratowy wolnego miejsca. Kabina znika (armatura i bateria ukryte są za lustrzaną ścianką, na widoku zostaje jedynie deszczownia), a weneckie lustra dodatkowo powiększają optycznie łazienkę. Pozwala na zainstalowania bidetu czy miski w.c. w bardzo bliskiej odległości od kabiny, dlatego pomysłowe rozwiązanie świetnie sprawdza się w łazienkach, które nie są przestronnymi pokojami kąpielowymi. Odpływ wody w takiej kabinie jest zewnętrzny, nie ma ona również tradycyjnego brodzika.

Podgrzewany leżak wellness


Taki leżak sprawdzi się, jeśli masz w domu saunę, ale również wtedy, gdy zapragniesz relaksu po dłuższej kąpieli. W całości pokryty jest mozaiką ceramiczną, pod którą ukryta jest dająca przyjemne ciepło mata grzewcza. Urządzenie pozwala wyciszyć organizm i ułożyć się w najbardziej komfortowej dla ciała pozycji.

Design i funkcjonalność – odpływ liniowy


Wyśmienite rozwiązanie stosowane przy kabinach prysznicowych z najwyższej półki to tzw. odpływ liniowy. Pozwala na rezygnację z tradycyjnego brodzika, który zostaje zastąpiony 2-procentowym spadkiem posadzki do odpływu liniowego, co korzystnie wpływa na komfort i estetykę. Tego rodzaju odpływ idealnie dopasowuje się do współczesnych minimalistycznych trendów w projektowaniu łazienek i urządzeń sanitarnych. Na rynku dostępne są już nawet odpływy liniowe z płynną regulacją długości, co pozwala dopasować je do miejsca montażu z milimetrową dokładnością. – Tego rodzaju odpływy idealnie komponują się z kabinami prysznicowymi typu „walk in”, w których drzwi prysznicowe zastąpiła jedna wolno stojąca, duża tafla szkła, podtrzymywana przez podpory sufitowe i wzbogacona o dodatkowe ruchome tafle boczne. Taka kabina wyposażona jest oczywiście w kilka dysz do masażu, a temperaturą i siłą strumienia możemy sterować za pomocą elektronicznego pulpitu w trakcie zażywania kąpieli – wyjaśnia Leszek Zaleszczyk, dyrektor studia łazienek Hydro Plus w Przemyślu z ekskluzywną armaturą sanitarną.

Eelektronika w łazience i kuchni


Kolejne ułatwiające życie rozwiązanie to wanna z elektroniczną jednostką sterowania. – To nie tylko gadżet, ale też wygoda. Pozwala na napełnienie wanny do określonego poziomu wodą o określonej temperaturze poprzez wciśnięcie jednego przycisku, armatura zapamiętuje bowiem ustawienia i pozwala na przypomnienie ich w dowolnym momencie – tłumaczy Grzegorz Wendycz, szef salonu Hydro Plus. Z kolei w nowoczesnej kuchni nie potrzebujesz już czajnika do zaparzenia kawy czy herbaty. Wystarczy, że zamontujesz baterię do natychmiastowego gotowania wody. Innowacyjny system zapewnia stały dostęp do wrzątku poprzez przełączenie specjalnego pokrętła. Oprócz tego z kranu płynie oczywiście i ciepła, i zimna woda.

Toaleta, która myje, suszy i masuje


Czyszczenie ciała wodą, nawet podczas korzystania z toalety, przez jednych uważane jest za fanaberię, a dla innych jest komfortem nie do przecenienia. W Finlandii czy Japonii takie urządzenia jak toaleta myjąca stały się standardem, u nas wciąż uchodzą za luksus. – Wszystkie funkcje sterujące urządzeniem ukryte są w desce sedesowej. Dostępne na rynku modele oferują mycie ciepłym strumieniem wody zaraz po skorzystaniu z toalety, mają też kilkustopniową regulację strumienia i temperatury oraz klapę z automatem do opuszczania. Dodatkowo urządzenie może mieć funkcję suszenia, oczyszczania zanieczyszczonego powietrza czy masażu strumieniem wody  – wylicza G. Wendycz.

Udogodnienia dla niepełnosprawnych


Dużym udogodnieniem, szczególnie dla osób niepełnosprawnych, jest bezprogowa kabina prysznicowa, w której skrzydła drzwi prysznica są dzielone na pół, podobnie jak drzwi lodówki (część górna i dolna). Możemy otworzyć tylko część na górze lub na dole, co ułatwia zadanie osobie pomagającej w myciu i jednocześnie zapewnia korzystającemu z prysznica namiastkę intymności.
4 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Asia 83.27.129.161 28.07.2015

Bezbrodzikowe kabiny są super. Sam mam taką z odpływami liniowymi od http://www.vabo.pl/. Super rozwiązanie dla każdej łazienki :)

Dzięki za interesujący artykuł ;]

user
Benia 91.233.205.234 27.09.2015

Myślę, że te rozwiązania są bardzo ciekawe i w większości bardzo użyteczne  i eleganckie. Ja bym jeszcze dodała, że w nowoczesnych łazienkach można wykorzystać grzejniki jak element ozdobny i użyteczny: http://imers.pl/

user
falkoma 62.244.156.100 16.11.2015

Ja np. wolę zdecydowanie prysznic mimo, że jak ma się małe dzieci to jednak bardziej wygodna jest wanna ale i do kabiny prysznicowej da sie przyzwyczaić. Na rynku jest tego ogrom jeśli chodzi o wybór, możesz sobie zobaczyć choćby tutaj:   http://www.leroymerlin.pl/szukaj-produkty,fw2107.html?q=wanna  ale to naprawde powinna być indywidualna decyzja, każdy woli coś innego. Co do bidetu jak dla mnie to zupełnie niepotrzebna rzecz.

user
tomasz30 185.122.107.140 21.03.2017

Także uważam, że kabina bez brodzika będzie dobrym wyborem - takie kabiny są znacznie bardziej przestronne, wyglądają też bardziej estetycznie. Zamiast brodzika można zamontować odwodnienie prysznicowe, w Kesmet http://kesmet.eu mają dość innowacyjne odwodnienia, m.in. odpływy liniowe, takie w całości ze stali nierdzewnej, co daje im znaczną trwałość.

nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania