Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 174/2018, Sobota 23 czerwca 2018 r., Wandy i Zenona
Opublikowano
Jak pielęgnować podłogi z drewna
Chcesz, aby Twoja podłoga drewniana przez lata prezentowała się elegancko i świeżo? Dowiedz się, jak odpowiednio o nią zadbać i jakie preparaty stosować.

Drewniane podłogi zachowają swoje naturalnego piękno, jeśli na co dzień poświęcimy im trochę uwagi. Ich podstawowe codzienne czyszczenie nie wymaga zabiegów odmiennych od tych, które zapewniamy innym powierzchniom, czyli odpowiednia szczotka, porządny odkurzacza lub lekko wilgotny mopa do ręki, i gotowe. Do ich mycia jednak należy używać środków czyszczących oraz pielęgnacyjnych dobranych odpowiednio do rodzaju podłogi i sposobu jej wykończenia. – Pamiętajmy, że syntetyczne środki pielęgnacyjne, których używamy do czyszczenia podłóg lakierowanych, nie powinny zawierać dodatku tłuszczu. Preparaty zawierające tłuszcz użyjemy natomiast do zadbania o podłogi olejowane. W codziennej walce o zachowanie uroku drewnianej podłogi istotne jest, aby chronić ją przed długotrwałym kontaktem z wodą i piaskiem. Piasek niszczy lakier i wierzchnią warstwę drewna, woda natomiast może prowadzić do pęcznienia, skąd krótka droga do uszkodzenia powierzchni deski – zaznacza Wojciech Pawłowski z firmy A-Z Parkiet.

Ochrona przez zużyciem


Trochę wysiłku zawsze procentuje, ponieważ systematyczne stosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych sprawi, że parkiet będzie odporniejszy na zniszczenie, naturalne zużycie i zabrudzenia. – Środków do pielęgnacji jest multum, ale śmiało mogę polecić Spray Mpop i  Refresher do regularnej pielęgnacji oraz okresowej konserwacji lakierowanych podłóg drewnianych. Odświeżają zniszczoną warstwę wierzchnią, tworzą dodatkową powłokę ochronną oraz zapewniają jednolity wygląd całej podłogi. Przed naniesieniem preparatu na podłogi, należy ją wcześniej umyć, potem nałożyć cienką warstwę i równomiernie rozprowadzić za pomocą mopa ze specjalną ściereczką. Dla uzyskania zamierzonego efektu powinniśmy zrezygnować z chodzenia po niej przez kolejne dwie godziny. Przesunięte wcześniej meble czy dywany możemy przywrócić na miejsce też dopiero po upływie tego czasu – radzi W. Pawłowski. Dla zabieganych dobrym rozwiązaniem są jednorazowe chusteczki do szybkiej pielęgnacji i czyszczenia podłóg.

Pielęgnacja podłóg olejowanych


Walory podłogi drewnianej olejowanej pozwoli nam zachować specjalny olej, który uchroni ją przed wchłanianiem brudu. Zabiegi olejowania podłogi musimy systematycznie powtarzać, bez obaw jednak – w pomieszczeniach, które są rzadziej eksploatowane, jak pokój dzienny czy sypialnia w naszym domu, po których zazwyczaj chodzimy w miękkich pantoflach, spokojnie wystarczy przeprowadzić tę czynność raz lub dwa razy do roku. Właściciele pomieszczeń użytkowych, jak puby, restauracje, biura, muszą pomyśleć o tym znacznie częściej, ponieważ powierzchnie w tego typu wnętrzach są intensywnie użytkowanych, co odbija się na urodzie podłóg. – Do codziennej pielęgnacji podłóg olejowanych dedykowane są też specjalne mydła, zestawy do czyszczenia oraz zestaw naprawczy, który pozwala samodzielnie przywrócić pożądany wygląd desek, niwelując wszelkie uszkodzenia. Jeśli z czasem w naszych podłogach olejowanych lub lakierowanych pojawiają się ubytki, są miejscowo zniszczone, z pożytkiem dla ich wyglądu będzie wymiana poszczególnych desek lub ich fragmentów na nowe – mówi W. Pawłowski. Jeśli podłogi użytkujemy od lat i mimo zabiegów pielęgnacyjnych nie jesteśmy w stanie przywrócić im pięknego wyglądu, bo wierzchnia warstwa podłogi jest mocno zniszczona na całej powierzchni, warto rozważyć jej cyklinowanie i powtórne zabezpieczenie. Drewno służyć nam będzie przez lata, bo podłogi trzywarstwowe możemy w ten sposób odnawiać nawet kilka razy.

3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
agata 77.46.0.85 04.04.2016

Ja jakoś w tamtym roku kupiłam deskę i zakupiłam też od razu środki od producenta, bo wydawało i sie to najlepszą opcją, deska nie niszczy się, nie świeci się i nie jets śliska tak jak chciałam.

user
lilka 77.46.0.85 25.04.2016

Dokładnie najlepiej od razu zapytać sie producenta przy zakupie co wybrac, oni przecież znają daną deskę najlepiej, ja kupowałam w  baltic wood to wzięłam tez od nich środki do pielęgnacji, nie chciałam brać z marketu pierwszych lepszych.

user
Gosiczek 185.100.86.147 09.10.2016

Dobrze zakonserwowana podłoga drewniana może być sprzątana dobrym odkurzaczem, na pewno dokładnie można ją wyczyścić odkurzaczem czyszczącym parą, takim jak pionowy odkurzacz Hoovera http://www.hoover.pl/maly_sprzet/produkt/996-ca2in1d Czyszczenie parą zabija aż 99,9% zarazków i bakterii! Mop parowy 2 w 1. Nie potrzeba stosować żadnych detergentów!

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium