Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 170/2018, Wtorek 19 czerwca 2018 r., Gerwazego i Protazego
Opublikowano
Bezczynszowo znaczy bezstresowo?
Deweloperzy coraz częściej stawiają na kompleksowe koncepcje osiedli mieszkaniowych, w których mieszkanie i wszelkie opłaty z nim związane nie przyprawiają o zawrót głowy. Nie inaczej jest w naszym regionie.
fot. www.infiorepark.pl
Przykładem osiedla z mieszkaniami bezczynszowymi w naszym regionie jest powstające w szybkim tempie przy ulicy Bielskiego i Bieszczadzkiej nowoczesne osiedle InFiore Park Przemyśl.

Gdy myślimy o mieszkaniach bezczynszowych, zazwyczaj na myśl przychodzą nam te w kamienicach, coraz częściej jednak powstają bardziej i mniej kameralne inwestycje deweloperskie wymieniające jako swój atut brak czynszu. Okoliczność owa stanowi dla właściciela mieszkania realną oszczędność na poziomie nawet kilkuset złotych miesięcznie, oznacza bowiem, że nie musimy płacić składki na fundusz remontowy, za utrzymanie części wspólnych itd. – Tak jak w przypadku domku jednorodzinnego. Ale bezczynszowy nie oznacza bezkosztowy. Jak w przypadku domku, oprócz stałych kosztów za zużycie mediów i opłaty za wywóz śmieci, drobne i grubsze naprawy co jakiś czas wykonać trzeba, zatem nie możemy powiedzieć, że nie poniesiemy żadnych kosztów utrzymania, jednak przy rozsądnym administrowaniu budynkiem mogą być relatywnie niskie. Zazwyczaj deweloperzy starają się minimalizować koszty wspólne, jednak o ewentualny trawnik, parking, monitoring czy oświetlenie zadbać trzeba. Prace można zlecić firmie zewnętrznej, a niekiedy wykonywać samodzielnie – wymaga to jednak dogadania się z resztą właścicieli, więc dobre relacje są sprawą zasadniczą. Ideą jest, aby mieszkańcy czuli się współodpowiedzialni za wspólną własność, jej estetykę i komfort.

Nowe znaczy tańsze w utrzymaniu

W przypadku mieszkań czynszowych koszty ewentualnego remontu pokrywa się z funduszu remontowego, który płacimy każdego miesiąca, w przypadku mieszkań bezczynszowych będzie to opłata jednorazowa lub rozłożona w czasie, w zależności od decyzji wspólnoty mieszkaniowej. Jeśli jednak wprowadzamy się do nowo wybudowanego budynku, odpada oczywiście sprawa kosztownych remontów – przynajmniej przez kilka czy kilkanaście lat nie musimy się tym martwić, a późniejsze koszty oczywiście będziemy dzielić po równo z sąsiadami. Zakup mieszkania bezczynszowego ma i inne zalety – niskie koszty utrzymania mieszkań podnoszą zdolność kredytową.

Bezczynszowo na lokalnym rynku

Przykładem osiedla z mieszkaniami bezczynszowymi w naszym regionie jest powstające w szybkim tempie przy ulicy Bielskiego i Bieszczadzkiej nowoczesne osiedle InFiore Park Przemyśl. Pierwszy blok jest już gotowy w 80-procentach, budowa drugiego zaczęła się w październiku. Powstanie 5 budynków, każdy będzie miał swoją odrębną wspólnotę, która będzie zarządzała pojedynczym budynkiem, ale nad całością osiedla w zamierzeniu dewelopera czuwać będzie jeden administrator.  Swoje miejsce do życia znajdzie w nim około 130 rodzin. Osiedle będzie zamknięte, bezpieczne i dobrze oświetlone. – Już w tym roku przeprowadzimy przetarg na zarządzanie całym osiedlem, do którego zaproszone zostaną wszystkie liczące się i renomowane firmy administrujące mieszkaniami w Przemyślu. Planujemy wykorzystać ekonomię skali – budujemy duże osiedle, jak na warunki przemyskie, i zamierzamy doprowadzić do tego, by nasi obecni i przyszli klienci dostali opłatę za zarządzanie jednym metrem kwadratowym możliwie najniższą. Budynki są bardzo nowoczesne, budowane z najlepszych energooszczędnych materiałów. Każde mieszkanie będzie posiadało nowoczesne systemy Logoterm i opomiarowanie indywidualne, co pozwoli dostosować potrzeby mieszkańców do indywidualnych preferencji – opowiada deweloper Grzegorz Polański z firmy Infores Managment.  Zarządzanie całym osiedlem przez jedną wyłonioną na drodze przetargu firmę zapewni optymalnie niskie ceny – bez czynszu. Oczywiście opłaty będą, ale w porównaniu do mieszkań czynszowych będą to opłaty najmniejsze z możliwych.

4 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
czerupa 31.183.226.249 22.06.2015

To jest mamienie nieświadomych ludzi, chwyt marketingowy tylko - chociaż sądzę, że wśród właścicieli lokali takich nie powinno być co się dają nabierać na taki lep.
Tzw. bezczynszowym jest każde mieszkanie własnościowe, obojętnie czy w starym bloku czy nowym.

Bo nie płaci się czynszu co oczywiste bo przecież właściciel lokalu to nie najemca.
Zamiast czynszu jest natomiast opłata eksploatacyjna, najczęściej nawet w większej wysokości niż czynsze w zależności co sobie właściciele uchwalą a w nowych budynkach jak zadecyduje deweloper.

user
Marinaju 83.20.160.188 25.10.2015

niestety niekoniecznie tak bywa, zdarza się, że mamy sytuację coś za coś. U nas tak było jak szukaliśmy [url="http://plcnib.pl"]nieruchomości Płock[/url], w końcu zdecydowaliśmy się na mieszkanie z czynszem, ale za to ma się wiekszy spokój i porządek ;-)

user
Daniel 37.47.236.145 02.09.2016

Pamiętajcie, że z deweloperem można negocjować cenę mieszkania. Jestem doskonałym przykładem na to. Korzystajcie z pomocy zawodowych negocjatorów cen, to nic nie kosztuje, jeśli nie będzie efektu, przynajmniej negocjator cen z http://www.negocjator.warszawa.pl , z którym ja współpracowałem.

user
Raffaello 193.254.246.133 24.05.2017

Ściany zewnętrzne przylegają do przyległych budynków więc taniej będzie też ogrzać taką zabudowę bliźniaczą. Są też minusy takiego rozwiązania. jeśli mieszkamy w środkowym segmencie nie dwie ściany będą pozbawione okien, mamy marne szanse na rozbudowę, a poza tym żyjemy jednak w małym skupisku (po obydwu stronach mamy sąsiadów).  http://www.krawdom.pl/

nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium