Życie Podkarpackie nr 31/2020 Życie Podkarpackie nr 31/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 218/2020, Środa 5 sierpnia 2020 r., Marii i Stanisławy
Opublikowano
Jak pozbyć się pleśni z pralki i ubrań?
Przechowywanie ubrań w niewietrzonych szafach, suszenie prania w mieszkaniu, wilgoć w pomieszczeniach – wszystko to sprawia, że na tkaninach może rozwinąć się pleśń. Jak sobie z nią poradzić?

Zadbaj o pralkę

Wilgotne wnętrze pralki stwarza idealne warunki do rozwoju różnych grzybów, dlatego regularnie czyść bęben pralki, uszczelki wokół drzwiczek oraz filtry. Jeśli urządzenie jest wyposażone w specjalny program czyszczący – skorzystaj z niego. W przeciwnym wypadku możesz posiłkować się domowymi sposobami. Dokładnie przetrzyj gumę wokół drzwiczek gąbką nasączoną wodnym roztworem sody oczyszczonej lub mieszanką wody, wody utlenionej oraz soku z cytryny.  Następnie wsyp sodę do komory na detergent i włącz pustą pralkę (minimum 30 minut w temperaturze 60 st. C). Pamiętaj o tym, by po każdym praniu drzwi urządzenia zostawiać otwarte, by woda mogła swobodnie odparować. W czasie prania nie przesadzaj z ilością stosowanego detergentu, który może odkładać się we wnętrzu urządzenia oraz włóknach pranej odzieży i tym samym prowadzić do rozwoju pleśni.

 

Susz na słońcu

Suszenie odzieży w pomieszczeniach sprzyja ich zawilgoceniu, a wilgotne środowisko przyczynia się do rozwoju pleśni i grzybów – szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia dzieci, astmatyków, seniorów i osób o obniżonej odporności. Dlatego zawsze, gdy to możliwe, susz ubrania na słońcu. Promienie UV odkażają włókna i nie dopuszczają do powstawania chorobotwórczych mikroorganizmów. Nigdy nie chowaj niedosuszonych ubrań do szafy i pamiętaj o tym, by regularnie ją wietrzyć.

Pierwsza pomoc

Jeśli pleśń zaatakowała twoje ubrania, nie musisz od razu spisywać ich na straty. Możesz skorzystać z profesjonalnych środków chemicznych do usuwania pleśni lub wypróbować domowe sposoby:

 • ocet: do dużej miski lub innego pojemnika wlej wodę i dodaj 1 – 2 szklanki octu spirytusowego, który jest znany ze swoich odkażających właściwości. Do przygotowanego roztworu włóż zabrudzone ubranie, mocz minimum 2 godziny, a później wypierz. Jeśli plama jest uporczywa, czynność możesz powtórzyć, dodając szklankę octu również do bębna pralki;

 • woda utleniona: miejsce, które zostało zaatakowane przez pleśń, zwilż wodą utlenioną (najlepiej 3-procentową). Następnie materiał wypłucz w ciepłej wodzie, wysusz i wypierz. Podczas prania ustaw najwyższą możliwą, ale bezpieczną dla tkaniny temperaturę prania;

 • maślanka, sól i amoniak: zabrudzone ubranie włóż do maślanki i zostaw na całą noc. Następnie wysusz tkaninę, a po wyschnięciu potrzyj plamę roztworem soli i amoniaku (1 łyżka amoniaku + 1 łyżka soli). Upierz jak zwykle.

  • boraks: ten silny produkt upora się z pleśnią raz-dwa! Wystarczy zmieszać go z wodą w proporcji 1:1 (na przykład pół szklanki boraksu i pół szklanki wody), wlać do komory na detergent i uprać zapleśniałe ubranie.

Zanim sięgniesz po domowe sposoby usuwania pleśni z tkanin, koniecznie zapoznaj się z zaleceniami producenta na metce. By mieć pewność, że nie odbarwisz ulubionej bluzki sprawdź działanie wybranej mikstury na niewidocznym skrawku tkaniny.

 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 31/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium