Życie Podkarpackie nr 27/2020 Życie Podkarpackie nr 27/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 193/2020, Sobota 11 lipca 2020 r., Olgi i Pelagii
Opublikowano
Jak przechowywać chleb, by dłużej zachował świeżość?
Czerstwienie pieczywa, czyli stopniowa utrata świeżości i walorów smakowych, rozpoczyna się tak naprawdę już w piekarni, tuż po wyjęciu z pieca. Oznaki znamy wszyscy – w miarę przechowywania chleb staje się suchy, jego skórka twardnieje, ulatuje gdzieś przyjemny smak i aromat. Czy da się temu zapobiec? Niestety nie, ale odpowiednie przechowywanie może spowolnić ten proces!
Najlepsze dla zachowania świeżości pieczywa są temperatury bardzo niskie (mrożenie) lub stosunkowo wysokie, od 18 do 45 stopni Celsjusza. Ważna jest też odpowiednia wilgotność. Zbyt wysoka wilgotność sprawia, że chleb staje się gumowaty i podatny na rozwój pleśni. Zbyt niska przyczynia się do jego wysychania. Najtrudniej utrzymać świeżość, kiedy jest chłodno (0 – 10 st. C) i wilgotno. Dlatego też eksperci odradzają przechowywanie pieczywa w lodówce. Wprawdzie panująca w niej niska temperatura powstrzymuje psucie innych produktów, ale w przypadku chleba czy bułek sprawia, że szybko tracą swoje walory, stają się twarde, zbite i zwyczajnie niesmaczne. Jak wobec tego przechowywać pieczywo w domu?

W chlebaku


Większość piekarzy zaleca przechowywanie pieczywa w chlebakach drewnianych lub bambusowych – przepuszczają powietrze i pomagają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgoci. Aby jak najlepiej spełniały swoje zadanie, musimy je regularnie czyścić – raz na tydzień przetrzeć szmatką zwilżoną wodą z dodatkiem octu, co zapobiega rozwojowi pleśni. Raczej nie zaleca się zawijania pieczywa w folie spożywcze albo aluminiowe, które ograniczają cyrkulację powietrza – wyjątkiem jest pieczywo pakowane, przystosowane do takich warunków przez producenta. Pojemniki wykonane z gliny lub ceramiki to mniej znana, ale równie dobra opcja. Trwałe, sprzyjające odpowiedniej cyrkulacji powietrza i utrzymaniu czystości sprawiają, że przechowywane w nich pieczywo jest dłużej miękkie i jadalne. Tzw. garnek rzymski idealnie sprawdzi się w przypadku pieczywa w kromkach.

Wykonany z gliny garnek rzymski, dzięki oddychającej strukturze doskonale nadaje się do przechowywania pieczywa - nawet pokrojone w kromki dłużej zachowa świeżość!
Wykonany z gliny garnek rzymski, dzięki oddychającej strukturze doskonale nadaje się do przechowywania pieczywa - nawet pokrojone w kromki dłużej zachowa świeżość!

W szafce


Wiele osób decyduje się na magazynowanie pieczywa w szafce kuchennej. To dobry sposób pod warunkiem, że nie znajduje się ona w bliskim sąsiedztwie źródeł ciepła (kuchenki, piekarnika), a pieczywo jest dodatkowo zabezpieczone. Jak? Umieszczone w papierowej, pergaminowej lub lnianej torebce, ewentualnie zawinięte w suchą i czystą kuchenną ściereczkę. Dzięki naturalnym materiałom chleb jest chroniony przed szkodliwym działaniem wilgoci, a zarazem nadmiernym wysuszeniem.


Zamrażalnik


Jeżeli chcemy przechować pieczywo przez dłuższy czas, najlepiej je zamrozić. Chleb można trzymać w zamrażarce do 3 miesięcy, najlepiej dzieląc bochenek na mniejsze części lub kromki. Po wyjęciu wystarczy włożyć je później na kilkanaście minut do lekko nagrzanego (120 – 160 stopni) piekarnika, a skórka znów będzie chrupiąca i smakowita.

Czerstwe, ale nie spleśniałe pieczywo po zmieleniu przyda się np. do panierowania kotletów.
Czerstwe, ale nie spleśniałe pieczywo po zmieleniu przyda się np. do panierowania kotletów.

A co jeśli chleb sczerstwiał?


Jeżeli nie zjedliśmy chleba, kiedy był świeży, a nie chcemy marnować żywności, można zastosować prosty trik. Pieczywo nie całkiem czerstwe wystarczy zwilżyć wodą lub mlekiem i włożyć na kilka minut do piekarnika, co przywróci mu nieco świeżości. Ponadto, starte lub zmielone czerstwe pieczywo można wykorzystać w kuchni jako bułkę tartą, a z suchych kromek bez problemu przygotujemy smakowite tosty albo grzanki.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
kucharz samouk 31.183.132.194 13.06.2020

A najlepiej jeśli już z czerstwieje to rozbić jajko (lub kilka) i zamoczyć w nim suche kromki chleba i na patelni dać tłuszczu obojętnie jakiego upiec PYCHOTA!!! i się nie zmarnuje Pozdrawiam 

nr 27/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium