Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 110/2018, Piątek 20 kwietnia 2018 r., Czesława i Agnieszki
Opublikowano
Salon multimedialny – przepis na kino we własnym domu
Salon multimedialny to komfortowe pomieszczenie wyposażone w najnowsze technologie sprzętu RTV i HI-FI. Dzięki nim każdy zwyczajny pokój zamieni się w komfortową, prywatną salę kinową.

Jednym z najnowszych rozwiązań technologicznych ostatnich lat jest technologia 4K pozwalająca nam wyświetlić obraz w bardzo wysokiej rozdzielczości, czyli idealnie ostry, z większą ilością szczegółów, barwny i tak żywy, że przypomina realny. Przy zastosowaniu technologii 4K punkty ekranu są znacznie mniejsze niż w typowych telewizorach, dzięki temu oglądając ulubiony film, możemy usiąść znacznie bliżej ekranu, jak w kinie, nie zauważając pojedynczych pikseli. Zatem nawet w naszym niewielkim salonie możemy postawić większy telewizor bez straty dla odbioru obrazu.

Otuleni dźwiękiem

Nowoczesny salon multimedialny powinien być wyposażony także w dobrej jakości sprzęt nagłaśniający. Obecnie na rynku sprzętu elektronicznego HI-FI występują różnego rodzaju kina domowe w systemach dźwięku 2.1, 5.1 i 7.1  oraz zestawy głośników soundbar. Jako że standardowym nagłośnieniem naszych nawet nowoczesnych telewizorów są zazwyczaj 2 małe wbudowane głośniczki, aby wzmocnić efekt dźwiękowy naszego kina domowego, koniecznie musimy się zaopatrzyć w nowoczesny zestawy głośników. Głośniki soundbar odpowiadają na wzrastające upodobanie nie tylko do płaskich telewizorów, ale i minimalizmu w ogóle, są bowiem równie płaskie i niepozorne – przypominają podłużną kolumnę. Zazwyczaj zawierają w sobie od kilku do 12 mniejszych głośników, z których część wysyła dźwięk na boki, część wprost na słuchaczy. Odbicie sygnału od ścian powoduje, że czujemy się jakby otoczeni dźwiękiem. Pamiętajmy, że dla komfortowego korzystania z kina domowego jakość dźwięku jest równie ważna, co jakość obrazu.

Bezprzewodowe połączenie

–  W niektórych zestawach kin domowych istnieje możliwość podłączenia głośników bezprzewodowych za pomocą Wi-Fi. Nowa technologia pozwala nam na bezprzewodowe łączenie się z urządzeniami TV i HI-FI za pomocą Wi-Fi, Bluetooth, WIDI, DLNA, Wi-Fi Direct. Technologia Wi-Fi Direct umożliwia bezprzewodowe połączenie w celu wymiany danych. Komunikacja jest bezpośrednia i nie wymaga obecności dodatkowych urządzeń łączących, np. routera. Do poprawnego połączenia za pomocą Wi-Fi Direct wystarczy tylko jedno urządzenia wspierające tę technologię (drugie musi mieć wyłącznie Wi-Fi). Nowy standard to konkurencja dla popularnego Bluetootha, który działa na podobnej zasadzie. Wi-Fi Direct ma tę przewagę nad Bluetoothem, że jego zasięg jest nieco większy. Za pomocą Wi-Fi Direct można przesyłać zdjęcia, filmy, muzykę oraz wiele innych materiałów. Wymiana danych nie jest ograniczona do telefonów – da się połączyć z telewizorem, tabletem, a także drukarką. Wi-Fi Direct można wykorzystać również w grach wieloosobowych oraz do wymiany informacji personalnych (w formie wizytówek). Wszystko zależy od pomysłowości programistów – mówi Arkadiusz Kasprzyk, kierownik działu RTV i akcesoria firmy Media Markt.

Kompatybilne urządzenia

 – Kolejny standard – DLNA (Digital Living Network Alliance)  jest nie tyle technologią, co raczej organizacją mającą na celu ujednolicenie standardów wymiany plików multimedialnych w sieci domowej. Urządzenia opatrzone certyfikatem DLNA bezproblemowo komunikują się ze sobą i współdzielą multimedia. Certyfikat DLNA pozwala wymieniać dane między komputerem, telefonem, tabletem oraz telewizorem. Wszystkie te urządzenia podłączone do sieci domowej są ze sobą w pełni kompatybilne, a wymieniany pomiędzy nimi sygnał nie jest w żaden sposób kompresowany. Dzięki temu film znajdujący się w pamięci telefonu nie straci na jakości, kiedy będzie odtwarzany na dużym ekranie – tłumaczy A. Kasprzyk.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania