Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 140/2018, Niedziela 20 maja 2018 r., Bernarda i Bazylego
Opublikowano
Drzwi do Twoich wnętrz
Aranżacja wnętrz – najprzyjemniejszy czas dla tego, kto tworzy swój własny przytulny dom. Każdy z nas chce, aby stylistyka pomieszczeń tworzyła spójną całość, uporządkowaną przestrzeń. Oprócz barwy ścian i podłóg, wpływ na wygląd wnętrz ma ujednolicona stolarka drzwiowa i okienna. Atrakcyjna forma jest istotna, ale nie bez znaczenia jest też ich funkcjonalność.
Od czego zacząć wybór odpowiednich drzwi? Najpierw decydujemy, jaki model nam odpowiada. Nie bez znaczenia jest ich barwa, najlepiej dobierać je w kolorze stolarki okiennej lub dobrać do ścian i podłogi. Gama kolorów jest bardzo szeroka, poszczególne firmy wypuszczają setki wzorów i odcieni. Możemy zastosować drzwi pełne lub urozmaicone różnorodnymi przeszkleniami, z okleiną naturalną lub syntetyczną. Aby zachować zasady estetyki, najlepiej postawmy na jedną linię stylistyczną.

Standardowe czy nietypowe?

Aby mieć pewność, że będą pasować, należy dokładnie wymierzyć otwór na nie przeznaczony. Standardowe drzwi jednoskrzydłowe mają najczęściej szerokość od 60 do 110 cm. Jeśli w nasz gust trafiają szerokie progi, musimy pamiętać, że ciężar ich skrzydła determinuje zastosowanie większej liczby zawiasów. Łukowe sklepienia i nietypowe wymiary możemy śmiało wykonać na specjalne zamówienie, na pewno jednak będzie się to równać wyższym kosztom. Wybierając drzwi do poszczególnych pomieszczeń,

kierujmy się wygodą późniejszego użytkowania. Aby nie zabierać przestrzeni niewielkich pokoików, warto, by otwierały się na zewnątrz. Mamy do wybory drzwi lewo- i prawostronne. – W praktyce wygląda to tak, że drzwi, które nazywamy lewymi, to takie, które gdy przesuwamy skrzydło do siebie, za klamkę łapiemy lewą ręką, a zawiasy znajdują się po lewej stronie. Jeśli zawiasy są po prawej stronie, a drzwi otwierasz prawą ręką, są to drzwi prawe – mówi Dawid Sokolik z firmy Multiform.

Bezproblemowy montaż

– Warto postawić na drzwi z autoryzowanym montażem, ponieważ podczas nieumiejętnego wstawiania łatwo można je uszkodzić i tym samym utracić gwarancję. Dodatkowym plusem jest to, że produkt od razu z usługą montażu jest objęty niższym podatkiem VAT. Poza tym firmy ubezpieczeniowe zazwyczaj wymagają od nas, aby montażu drzwi wejściowych wzmocnionych dokonywali autoryzowani montażyści stolarki otworowej. Pamiętajmy, że osiągniecie właściwego efektu montażu wymaga wieloletniej praktyki. My posiadamy już 20-letnie doświadczeniem, w czerwcu będziemy obchodzić urodziny firmy – dodaje D. Sokolik. 

Nie tylko wygląd

Osiadająca para wodna na ścianach, podłodze i suficie, zacieki na lustrze i tlenek węgla w powietrzu – z tymi wszystkimi nieprzyjemnościami będziecie się borykać, jeśli nie zadbacie o skuteczną wentylację w łazience. Przepływ powietrza w każdym wnętrzu jest zaprojektowany w taki sposób, aby kierował się od pokoi do łazienkowej wentylacji wywiewnej. Jeśli zatem myślimy, że wilgoć, która powstaje podczas kąpieli, prania i innych czynności zostaje zatrzymana w łazience, jesteśmy w błędzie – przenika ona także do innych pomieszczeń. Skraplanie pary nie tylko generuje dodatkowe zajęcie dla pani domu, ale przede wszystkim jest szkodliwe dla samego budynku. Wilgotne miejsca są idealną przestrzenią dla rozwoju pleśni lub grzyba. Aby tego uniknąć, nie możemy bagatelizować odpowiedniej wentylacji łazienki. 

Swobodny przepływ powietrza

Zacząć należy od doboru funkcjonalnych drzwi. – Powinny mieć prawidłowe wymiary – szerokość co najmniej 80 cm i wysokość 2 m. Aby powietrze przepływało swobodnie, konieczna jest obecność w stolarce kilku otworów lub kratki o łącznej powierzchni 200 cm kw. Można zastosować tuleje wentylacyjne, czyli okrągłe otwory w dolnej części drzwi. Aby nie szpeciły naszych z trudem wybranych drzwi, zazwyczaj są osłonięte ozdobnymi nakładkami. Ponieważ tuleje dają niewielką powierzchnię wymiany powietrza, warto zamontować co najmniej dwa rzędy.

Kolejnym rozwiązaniem jest wykorzystanie tzw. podcięcia wentylacyjnego, wtedy na spodzie drzwi wycina się otwór, aby między podłogą a skrzydłem powstała szczelina – radzi D. Sokolik. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dodatkowych wolnych przestrzeni w domu, które przeznaczamy na garderobę lub spiżarnię, czyli miejsca, gdzie również może pojawić się wilgoć, o ich prawidłową wentylację również musimy zadbać. Świetnie sprawdzą się w takim przypadku szczeliny wentylacyjne rozciągające się na 80 proc. szerokości skrzydła. Są specjalnie profilowane, dzięki czemu niemal niewidoczne.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium