Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 143/2018, Środa 23 maja 2018 r., Iwony i Dezyderego
Opublikowano
Małe mieszkanie - duże wyzwanie
Umiejętne zagospodarowanie małej przestrzeni użytkowej to nie lada wyzwanie. Kiedy każdy centymetr jest na wagę złota, funkcjonalność staje się priorytetem. We współpracy z architektkami wnętrz Joanną Szczepaniec i Julią Olech-Nowak stworzyliśmy listę wytycznych, które pomogą w zaplanowaniu poszczególnych funkcji w niewielkim mieszkaniu i sprawią, że wyda się przestronniejsze.
Czy małe mieszkanko może być wygodne i komfortowe? Tak, jeśli z głową je zaaranżujesz.

Wydzielamy strefy

Zasada numer jeden, która obowiązuje przy urządzaniu małego mieszkania, to maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Obecna moda na otwieranie jej (tzw. open space) idealnie sprawdza się w małych mieszkaniach. Pozbycie się zbędnych ścian to zabieg, który pozwoli na uzyskanie dodatkowych centymetrów i wrażenia przestronności. – Podstawowym wyznacznikiem powinna być dla nas liczba domowników. Umiejscowienie wszystkich funkcji, czyli kuchni, salonu i sypialni w jednej otwartej przestrzeni jest na pewno pomysłem wartym rozważenia, ale jeśli w mieszkaniu ma funkcjonować dwie lub więcej osób, oddzielna sypialnia, zapewniająca odpowiedni poziom intymności, wydaje się być koniecznością – mówi architekt Joanna Szczepaniec. Kiedy jedno pomieszczenie musi pełnić kilka funkcji, a więc być jednocześnie salonem, kuchnią, sypialnią, a niekiedy i pracownią, trudno uniknąć wrażenia chaosu i ciasnoty. Dlatego istotne jest umiejętne wydzielenie miejsc na każdą z wykonywanych tu czynności i optyczne zróżnicowanie tych części jednego pomieszczenia, jednak w tak subtelny sposób, by wszystkie strefy tworzyły spójną wizualnie przestrzeń. Jak to zrobić? – Najlepiej za pomocą elementów wystroju wnętrza. Na pewno nadmiar elementów wyposażenia i dekoracji nie służy małym mieszkaniom. Daje wrażenie nieładu i przesytu. Świetnie sprawdzają się natomiast blaty czy stoły zlokalizowane na granicy strefy kuchni i pokoju dziennego czy lekkie, mobilne, ażurowe parawany, które w razie potrzeby będą służyć za ściankę, zapewniającą pewien stopień intymności, ewentualnie materiałowe ekrany przesuwne. Klarowność wnętrza zapewnią też proste i czyste formy, które dadzą wrażenie lekkości, a funkcjonalność meble wielofunkcyjne, na przykład sofa, która w nocy stanie się łóżkiem, przykręcony do ściany blat, który po rozłożeniu posłuży za biurko, a po złożeniu za półkę. Z kolei mobilne stoły czy regały na kółkach w razie potrzeby pozwolą na szybkie przearanżowanie przestrzeni i dostosowanie jej do aktualnych potrzeb domowników – wylicza J. Szczepaniec. – Oczywiście możemy zostawić jeden mebel czy przedmiot o cięższej bryle, ale na zasadzie ciekawego akcentu – dodaje J. Olech-Nowak.

Planujemy kuchnię

W małej kuchni świetnie sprawdza się zabieg zabudowania górnymi szafkami całej dostępnej przestrzeni aż do sufitu. Podobnie wysuwany okap chowany w szafkę, który nie zabierze tyle miejsca co tradycyjny. Ważne są też forma i kolor mebli. Kuchnia wyda się optycznie większa, gdy zastosujemy meble w jednorodnym kolorze, z dużymi, gładkimi płaszczyznami. Jeśli zabudowa jest małych rozmiarów, unikajmy ciężkich, zdobionych frontów.

Światło i kolor

Obiegowa opinia na temat kolorystyki małych wnętrz jest taka, że lepiej sprawdzają się jasne barwy. – Rzeczywiście, pastelowe, jasne kolory sprawiają wrażenie przestronności. Ale nie oznacza to, że zupełnie musimy zrezygnować z odważnych barw. Jeśli lubimy kolor, nie rezygnujmy z niego, ale stosujmy zasadę umiaru. Najważniejsze, by w jednej wspólnej przestrzeni łączącej kilka stref nie znalazło się ich za dużo. Najlepiej wybrać jeden spokojniejszy kolor bazowy jako tło, a do niego dobrać jeden mocniejszy jako zdecydowany akcent – podpowiada J. Szczepaniec. W małym mieszkaniu jednolity kolor ścian możemy też urozmaicić, konrastując go z odważniejszymi kolorystycznie meblami, dodatkami czy tkaninami. Pamiętajmy też, że pionowe elementy na ścianach, choćby pasy, sprawiają wrażenie podwyższenia wnętrza, ale skracają jego perspektywę. Poziome podziały z kolei wizualnie wydłużają. Ciekawym zabiegiem na optyczne powiększenie wnętrza jest zastosowanie lustra. – Jednak tu zalecana jest ostrożność. Jeśli będzie odbijać mebel o rozbudowanej formie, zwielokrotnienie tego odbicia może być przytłaczające. Najlepiej więc, by odbijało część podłogi czy sufitu (propozycja: fragment neutralnej przestrzeni, np. ścian lub komunikacji – przyp. red.) co wzmaga wrażenie przestronności – podpowiada J. Olech-Nowak. Warto też zastosować kilka źródeł światła. Pojawiające się dzięki niemu załamania świetlne budują architekturę wnętrza i dają ciekawe efekty aranżacyjne.

Porada Specjalisty:

Joanna Szczepaniec, architekt wnętrz
: – Dobrym pomysłem, który zawsze sprawdza się w małych mieszkaniach, jest wygospodarowanie w układzie ścian ukrytej szafy udającej jedną z nich. Pomieści większość ubrań. Warto też znaleźć miejsce na skrytki i półki.

Julia Olech Nowak, architekt wnętrz: – Przy projektowaniu małego mieszkania sprawą podstawową jest właściwe rozplanowanie funkcji. Jeśli dużo czasu spędzamy w kuchni, zaczynamy planowanie przestrzeni od wydzielenie miejsca na gotowanie, jeśli sporą część naszego życia wypełnia praca, którą do tego często wykonujemy w domu, zacznijmy od znalezienia odpowiedniego miejsca na strefę, która będzie służyła nam do pracy. Potem kolejno planujemy pozostałe strefy, przewidziane dla innych czynności.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium