Życie Podkarpackie nr 27/2020 Życie Podkarpackie nr 27/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 193/2020, Sobota 11 lipca 2020 r., Olgi i Pelagii
Opublikowano
Bożonarodzeniowe rośliny po świętach. Nie wyrzucaj!
Jeśli Boże Narodzenie, to oczywiście choinka, ale też gwiazda betlejemska i grudnik. Te rośliny najczęściej kupujemy przed świętami, aby pięknie zdobiły nasze wnętrza. A co potem? Zazwyczaj lądują w koszu. Można jednak inaczej.

Gwiazda betlejemska...

… zachowa urodę na dłużej, jeśli postawimy ją jak najdalej od pieców, grzejników oraz przeciągów. Najbardziej odpowiada jej temperatura około 18 stopni C. Roślinę podlewamy dość obficie, uważając, aby ziemia nigdy nie była sucha. Po przekwitnięciu barwne przykwiatki bledną i opadają, a roślina zapada w stan spoczynku. Na przełomie marca i kwietnia obcinamy łodygi nad trzecim pąkiem, czyli ok. 15 cm nad ziemią. Przenosimy w chłodniejsze miejsce i trzymamy ją tam aż do maja. W tym czasie ograniczamy podlewanie. W połowie miesiąca przenosimy ją do widnego, ciepłego pokoju, zmieniamy doniczkę na większą i wymieniamy podłoże. Regularnie podlewamy i zasilamy (co 7 – 10 dni) nawozem uniwersalnym. Latem przycinamy pędy, by bardziej się zagęściły. Aby poinsecja wybarwiła się na kolejną gwiazdkę, w połowie listopada rozpoczynamy jej zacienianie – najlepiej nakrywając kartonem od 17.00 do 7.00 rano. 


Grudnik

Grudnik kwitnie zazwyczaj pod koniec listopada i na początku grudnia, stanowiąc atrakcyjną zimową ozdobę naszych mieszkań. A co później? Aby zakwitł ponownie, trzeba zapewnić mu dwukrotny spoczynek w ciągu roku. Pierwszy po przekwitnięciu roślin, na przełomie lutego i marca, a drugi od sierpnia do października. W tym czasie roślinę przenosimy w nieco chłodniejsze miejsce, skąpiej podlewamy i nie nawozimy. Od października do listopada możemy prawie całkowicie zaprzestać podlewania. Gdy pojawią się pierwsze pąki kwiatowe, dostarczamy już wodę systematycznie i dbamy o nawożenie (co 2 – 3 tygodnie odżywką do kaktusów lub sukulentów). Przez cały okres kwitnienia roślina potrzebuje chłodu.

 
nr 27/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium