Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 111/2018, Sobota 21 kwietnia 2018 r., Feliksa i Anzelma
Opublikowano
Skuteczna pielęgnacja parkietu
Wykańczając podłogę z drewna lub dokonując jej renowacji, musimy zdecydować się na produkt, który będzie go chronić i nada mu estetyczny, naturalny wygląd. Na co się zdecydować?

Lakiery rozpuszczalnikowe lepsze niż wodne?

O tym, czy lakier będzie odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne decydują zawarte w nim żywice. – Powłoka z lakierów wodnych równie skutecznie chroni drewno, co produkty rozpuszczalnikowe, jeśli zostanie profesjonalnie nałożony przez doświadczonych fachowców. Warstwa lakieru będzie skutecznie spełniać swoje zadanie, jeśli przed nałożeniem lakieru wodnego przytnie się odpowiednio włoski drewna i pozostaną one podniesione. Zwiększy to wytrzymałość mechaniczną naszego parkietu – radzi Wojciech Pawłowski, właściciel firmy A-Z Parkiet.

Naturalny wygląd czy nowy kolor?

Wybierając lakier musimy zdecydować, na czym szczególnie nam zależy – zachowaniu jego naturalnego, unikatowego wygląd, podkreśleniu słoi i sęków czy przeciwnie, zmianie jego oblicza? Zwolennicy naturalnego piękna drewna powinni postawić na lakier wodny. – Naszym sprzymierzeńcem będą lakiery poliuretanowe, które z czasem nie żółkną, a zawarte w nich filtry UV ochronią drewno przed promieniami słonecznymi. Jeśli nie zależy nam na naturalności, marzy nam się specyficzny odcień naszego parkietu, zdecydować się możemy na któryś z lakierów rozpuszczalnikowych, który przy okazji wyraźnie podkreśli rysunek słojów. Jeśli chcemy tego uniknąć, pozostaje nam wybór lakieru barwiącego. Producenci oferują je gotowe podbarwiane oraz bezbarwne, do których dodaje się pigmenty i uzyskuje takie kolory jak we wzorniku – tłumaczy W. Pawłowski.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
aga 77.46.0.85 04.04.2016

najlepiej jets chyba sie zapytać producenta, ja mam zwykłą deskę litą, nie chciałam parkietu, ale to raczej na tej samej zasadzie jest. Ja kupiłam deskę w baltic wood i środki do pielęgnacji drewna też tam i zadowolona jestem.

nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania