Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 143/2018, Środa 23 maja 2018 r., Iwony i Dezyderego
Opublikowano
Więcej światła w Twoim domu
Dzisiejsze trendy architektoniczne stawiają na światło i przestrzeń. Firmy zajmujące się stolarką otworową wychodzą naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, wypuszczając na rynek produkty o coraz większych powierzchniach szyb i smuklejszych profilach PVC.

Nie od dziś wiadomo, że światło jest dla człowieka źródłem dobrego samopoczucia i zdrowia. W naszej szerokości geograficznej, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, jesteśmy narażeni na deficyt tej dobroczynnej, naturalnej energii, warto zatem sobie pomóc, wybierając okna nastawione na maksymalizację powierzchni szyb, gwarantującą pozyskanie większej ilości naturalnego światła słonecznego. Barierę dla światła stanowią m.in. szerokie profile, dlatego na rynku pojawiły się produkty, które stawiają na niski profil skrzydła i wąski słupek ruchomy.

Minimalistyczny design

– Warto zwrócić uwagę na Prolux – pierwszy w Polsce profil PVC o głębokości zabudowy 70 mm, który ma tak niską wysokość złożenia profilu ramy i skrzydła, czyli tylko 108 mm, podczas gdy w standardowych systemach zazwyczaj wynosi od 114 mm do 124 mm. Nowy wąski słupek ruchomy ma szerokość tylko 112 mm. Dzięki tym cechom do naszych wnętrz wpada do 22 procent więcej światła słonecznego – zaznacza Adam Tajchman z firmy Ad-Bud. Delikatny, cienki profil czyni zadość wielbicielom minimalistycznych rozwiązań, ponieważ w naszych wnętrzach i na elewacji budynku prezentuje się zupełnie unikatowo – stanowiąc subtelną dekorację pomieszczeń. Dodatkowym novum odpowiadającym zamiłowaniu do estetycznych rozwiązań jest tzw. klamka centralna, czyli umiejscowiona dokładnie na środku słupka ruchomego, co nadaje oknu estetyczny, harmonijny wygląd. – Choć profile są smuklejsze, ich parametry techniczno-użytkowe niczym nie ustępują tym tradycyjnym, przeciwnie, one również pozwalają na zastosowanie szklenia pakietów szybowych bezpiecznych i antywłamaniowych. Dodatkowe wzmocnienie z wielokrotnie giętej stali zapewnia stabilność konstrukcji, szczególnie istotną, gdy marzą nam się we wnętrzach szczególnie duże przeszklenia. Nowoczesne okucia posiada funkcję wielostopniowej regulacji uchyłu, co dla zwykłego użytkownika oznacza tyle, że może on wietrzyć dom przez cały rok, bez względu na aurę na zewnątrz – dodaje A. Tajchman.

Nowoczesne pakiety szybowe

Jeśli szczególnie zależy nam na zwiększonej ilości naturalnego światła, istotne jest także, jakie pakiety szybowe są zastosowane w oknach. Postawmy na te o najbardziej przejrzystych powłokach niskoemisyjnych, skupiających też więcej energii słonecznej. Rozwiązanie to jest szczególnie mile widziane w niewielkich, zacisznych mieszkaniach, których domownikom większe przeszklenie zapewnią poczucie przestrzeni i optycznego powiększenia wnętrz. – Dodatkowym plusem zastosowania nowoczesnych pakietów szybowych jest poprawa bilansu energetycznego budynku, czyli różnicy pomiędzy stratą i zyskiem energii, co skutkuje zmniejszeniem zużycia energii potrzebnej na ogrzanie pomieszczenia – zaznacza A. Tajchman. Przyjemne skutki odczujemy w naszej kieszeni.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium