Życie Podkarpackie nr 3/2020	Życie Podkarpackie nr 3/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 24/2020, Piątek 24 stycznia 2020 r., Felicji i Tymoteusza
Opublikowano
Fiołek afrykański, czyli bukiet w doniczce
Początek jesieni to czas, który warto urozmaicić sobie wdzięcznie kwitnącymi roślinami doniczkowymi. Floryści polecają fiołki afrykańskie. Kwitną na okrągło, są łatwe w uprawie, a ich odmian jest bez liku.

Sępolie fiołkowe (Saintpaulia ionantha), zwyczajowo nazywane fiołkiem afrykańskim lub saintpaulią, w naszych domach uprawiane są od lat. Kwitną tak bogato i intensywnie, że niektórzy nazywają je „bukietem w doniczce”. Niemal nieprzerwanie, przez cały rok, zdobią okna i parapety uroczymi, pełnymi lub strzępiastymi kwiatami w odcieniach fioletu, czerwieni, różu, bieli. Urody dodają im owalne, ciemnozielone i lekko owłosione liście. W pełni rozwinięte fiołki osiągają zaledwie 10 – 15 cm wysokości i 12 – 15 cm średnicy, dzięki czemu znakomicie nadają się do każdego wnętrza.


Zasady pielęgnacji


Fiołki, jak na ciepłolubne rośliny przystało, zdrowo rosną i długo oraz bujnie kwitną w temperaturze 18 – 22 st. C. Potrzebują dużo rozproszonego światła, dlatego najlepiej czują się na parapetach wschodnich lub północnych okien. Zimą i jesienią pomocne może się okazać doświetlenie światłem sztucznym, co pobudzi roślinę do wydawania pąków i ich kwitnienia. Pamiętajmy, że zbyt obfite naturalne światło im szkodzi – liście i kwiaty łatwo ulegają poparzeniu i zasychają. Zgubny dla fiołków bywa też nadmiar wody – bo choć lubią, kiedy podłoże jest wilgotne, to już przelanie czy zmoczenie liści powoduje ich gnicie, a roślina obumiera. Dlatego bezpiecznie jest podlewać fiołka nie bezpośrednio do ziemi, ale 2 razy w tygodniu wlewać wodę (odstaną lub przegotowaną) na podstawkę. Od wiosny do jesieni należy co dwa tygodnie zasilać roślinę, stosując nawóz płynny do roślin kwitnących. Pielęgnacja sępolii to także regularne czyszczenie liści z kurzu (suchym pędzelkiem), usuwanie przekwitłych kwiatów oraz zaschniętych liści.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 3/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium