Życie Podkarpackie nr 28/2020 Życie Podkarpackie nr 28/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 198/2020, Czwartek 16 lipca 2020 r., Marii i Benedykta
Opublikowano
Lampa lampie nierówna. Doświetl pokój ucznia
Nauka w trybie zmianowym i wieczorne siedzenie nad książkami wymagają przyjrzenia się kwestii oświetlenia. Źle zaaranżowane i nieprzemyślane rozwiązania mogą bowiem nie tylko negatywnie wpływać na samopoczucie, ale też na osiągane wyniki w nauce.
Dobrze rozproszone i dobrane światło w pokoju ucznia przekłada się na jego komfort pracy, ale też efektywność wykonywania zadań, samopoczucie i poziom koncentracji.
Dobrze rozproszone i dobrane światło w pokoju ucznia przekłada się na jego komfort pracy, ale też efektywność wykonywania zadań, samopoczucie i poziom koncentracji.

Badania amerykańskich naukowców dowiodły, że dzieci uczące się w jaśniejszym pomieszczeniu osiągają lepsze rezultaty w nauce. Dlatego między innymi tak ważna jest kwestia dobrego oświetlenia w klasie czy pokoju ucznia. Dobrze rozproszone i dobrane światło przekłada się bowiem na komfort pracy ucznia i efektywność wykonywania zadań, ale również na samopoczucie (niedostateczne oświetlenie biurka powoduje zmęczenie oczu, a nawet związany z tym ból głowy) i poziom koncentracji. Nie bez znaczenia jest też barwa światła, dostosowana do pory dnia. Według projektantów z branży oświetleniowej relaksująca i ciepła biel sprawdzi się rano i wieczorem, a jej chłodne i pobudzające odcienie w południe.

 

Dobrze oświetlona klasa

Przyjrzyj się, jak wygląda klasa twojego dziecka, szczególnie jeśli lekcje odbywają się do późnego popołudnia. Sale z niewielką liczbą okien i mrugającymi jarzeniówkami to nie najlepsze rozwiązanie. Pamiętaj, że według rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu kontrole obiektu pod względem oświetlenia zalecane są zawsze, gdy przerwa w działalności oświatowej trwa co najmniej 2 tygodnie.

Przemyślane oświetlenie pokoju

Późniejsze powroty ze szkoły i szybciej zapadający zmrok to także przesunięcie na późniejsze godziny odrabiania prac domowych. Musimy zatem stworzyć dziecku warunki sprzyjające pracy z książką. Zasada pierwsza brzmi: biurko ustawiamy przy oknie, by nie ograniczać dostępu do światła dziennego. Poza tym odrywając co jakiś czas wzrok od książki i patrząc w dal, rozluźniamy mięśnie wzroku i pozwalamy oczom odpocząć. Jeśli chodzi o sztuczne światło, znaczenie ma to, którą ręką pisze uczeń. Jeśli jest praworęczny, lampka biurkowa powinno stać po lewej stronie, a w przypadku osób leworęcznych odwrotnie.

Jeśli lekcje odrabiane są przede wszystkim wieczorami, przy biurku najlepiej zastosować żarówkę typu LED, dającą światło ciepłej lub neutralnej barwy, jak najbardziej zbliżone do światła słonecznego. Najlepiej wybrać produkt od 2700 do 3 500 K. Jeśli biurko jest sporych rozmiarów, najlepiej kupić lampkę, której ramię obejmie całą powierzchnię blatu. Dobrze sprawdzają się też lampki z możliwością kontroli wiązki światła. Natomiast przy małym biurku sprawdzają się kinkiety przyczepione do ściany albo półek nad blatem. Zapewnią one komfortowe warunki do nauki.

Oprócz lampki biurkowej, przyda się też lampa sufitowa z dobrej jakości żarówkami. Im mocniejsze, tym lepiej światło będzie się rozchodziło po pomieszczeniu, zapewniając oświetlenie książki niezależnie od pozycji siedzącego. Tu najlepiej sprawdzi się lampa z kilkoma reflektorami, które można regulować w zależności od potrzeb, kierując światło w różne strony. Takie źródło górnego światła będzie lepsze niż jeden duży sufitowy kinkiet.


Oświetlenie z podłogi
Ciekawym rozwiązaniem jest też ustawienie lampy podłogowej obok biurka. Będzie rzucać światło na miejsce pracy i nauki, ale można ją też dowolnie regulować i przenosić z miejsca na miejsce, np. stawiając obok łóżka czy kanapy, aby ułatwić sobie czytanie. Taka lampa to dobre rozwiązanie, kiedy ma się do dyspozycji jeden pokój służący i do odpoczynku, i do nauki.
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
nicpon 89.64.88.165 08.02.2020

Dobre oświetlenie w pokoju dziecka jest niezwykle ważne. Czasami rodzice o tym zapominają. Warto jednak czasem skorzystać z fachowej porady w tym zakresie. Podsyłam artykuł na ten temat https://www.exitdoor.pl/styl-zycia/lampa-wiszaca-do-pokoju-dziecka/ Okazuje się, że lampa wisząca jest niezwykle ważna dla zapewnienia prawidłowego oświetlenia w pokoju dziecka.

nr 28/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium