Życie Podkarpackie nr 32/2020 Życie Podkarpackie nr 32/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 225/2020, Środa 12 sierpnia 2020 r., Klary i Hilarego
Opublikowano
Jak pozbyć się muszek owocówek z kuchni?
Małe, wszędobylskie i natrętne – muszki owocówki latem potrafią uprzykrzyć życie każdej pani domu. Jak pozbyć się tych niechcianych gości? Znamy sposoby!

Wystarczy chwila nieuwagi – pozostawione na kuchennym blacie niedojedzone owoce, szklanka z niedopitym sokiem czy otwarty słoik dżemu, by w pomieszczeniu zaroiło się od muszek owocówek. Te maleńkie owady wabi zapach fermentacji. Nadpsute owoce czy warzywa i rozwijające się w nich drożdże to jest to, co muszka owocówka uwielbia. By dotrzeć do przysmaku, potrafią przemierzyć spore odległości. Ale i tak najczęściej do naszych domów trafiają na gapę, np. w siatce z kupionymi w sklepie owocami czy warzywami. Choć są z gruntu niegroźne, to – podobnie jak większość owadów latających – mogą przenosić groźne dla ludzkiego zdrowia drobnoustroje, bo atrakcyjna woń często zachęca je do stołowania się np. w kontenerach na odpadki.


Jak się przed nimi bronić?

Ustrzec się przed plagą owocówek pomoże częste sprzątanie i utrzymywanie higieny – zwłaszcza w strefie zmywania. Regularnie myj znajdujące się w zlewie naczynia i wyrzucaj resztki, a kosz na odpadki szczelnie przykryj pokrywą. Dbaj o czystość blatów. Unikaj pozostawiania na stołach odkrytych naczyń z sokami, kompotami, syropami lub winem (butelki i słoiki z sokami, przetworami, winami, kompotami czy octem owocowym zaraz po użyciu trzeba dokładnie zakręcić). Zakupione owoce po przyniesieniu ze sklepu dokładnie myj. Przechowuj je w lodówce lub okrywaj gęstą moskitierą. Regularnie je sprawdzaj i usuwaj te, których żaden z domowników na pewno już nie zje. Moskitiera przyda się również w kuchennym oknie – uniemożliwi przedostanie się do pomieszczenia owadom z zewnątrz.

 

Postaw na zapachy! Muszki owocówki nie przepadają za aromatem goździków ani mentolu. Olejki lub świece z dodatkiem tych olejków eterycznych też pomogą się pozbyć niechcianych gości.
Postaw na zapachy! Muszki owocówki nie przepadają za aromatem goździków ani mentolu. Olejki lub świece z dodatkiem tych olejków eterycznych też pomogą się pozbyć niechcianych gości.
A co zrobić, gdy mimo wszystko owocówki zagościły w naszej kuchni? Oprócz sprawdzonych sposobów (tj. wciągnięcie roju odkurzaczem) można przygotować specjalne pułapki, które zwabią owady. Wystarczy włożyć do słoika, miski lub innego pojemnika kawałki pokrojonych owoców lub ich skórki i przykryć folią spożywczą tak, aby nie pozostawić żadnych szczelin. Kolejny krok to nakłucie folii w kilku miejscach (np. wykałaczką). Zamiast owoców w pułapce możemy umieścić roztwór octu owocowego (lub soku) i płynu do mycia naczyń. Efekt będzie podobny. Owady które dostaną się przez zrobione otworki do wnętrza słoika, będą miały problem z odnalezieniem wyjścia i utopią się w płynie.


Jeśli domowe sposoby na muszki owocówki zawiodą, możemy spróbować skorzystać z gotowych produktów dostępnych w sklepach. To m.in. specjalne lepy na owady latające, spraye, elektryczne odstraszacze czy gotowe pułapki na muszki, które są nie tylko skuteczne, ale też estetyczne i atrakcyjne (mogą mieć kształt gruszki lub jabłuszka). Przed zakupem warto sprawdzić, czy można je stosować blisko jedzenia.

5 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Janina 91.210.243.118 20.08.2019

Podczas zmywania naczyń w kuchni polecam Płyn do mycia Moss Labs Mars & Venus dostępny na [link usunięty przez moderatora]

user
dajana 5.173.51.222 20.08.2019

A może warto zaopatrzyć się w którychś z tych środków do dezynfekcji powierzchni mających kontakt z żywnością: https://www.aleopakowania.pl/srodki-i-plyny-do-dezynfekcji-powierzchni-urzadzen-w-gastronomii


user
nolka 37.249.175.156 23.08.2019

Owoce najlepiej trzymać w jakiś pojemnikach - najczęściej przy nich się pojawiają.

user
Radekk 62.133.130.111 30.12.2019

Miałem ten problem w swojej firmie, ale sam już nie dawałem sobie rady. Zdecydowałem się zatrudnić specjalistów, którzy po prostu dokładnie wysprzątają całe biuro. Skorzystałem z usług firmy, która wykonuje sprzątanie firm w Tarnowie https://stanbest.pl/punkty/tarnow/

user
dorcasmelda 41.80.198.50 15.01.2020
nr 32/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium