Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 140/2018, Niedziela 20 maja 2018 r., Bernarda i Bazylego
Opublikowano
Diabeł tkwi w szczegółach, czyli jak dodać uroku urządzeniom sanitarnym
Armatura, choć zajmuje znacznie mniejszą powierzchnię kuchni czy łazienki niż pozostałe elementy wystroju, często przede wszystkim koncentruje naszą uwagę. W dzisiejszych czasach stanowi ona swoistą biżuterię pomieszczeń, zachwyca coraz większą gamą kolorów, kształtów i funkcji.

Baterie mogą być klasyczne lub retro, minimalistyczne albo wymyślne, zaokrąglone lub kanciaste… Ważne by były dopasowane do wystroju wnętrza, wygodne w użyciu, oszczędne i estetyczne. Umiejętnie dobrana bateria łazienkowa nawet mało efektownej umywalce doda szlachetności, sprawi, że będzie wyglądała bardziej luksusowo. Baterię dobieramy do wielkości i kształtu umywalki, wystroju wnętrza i płytek, ale także do własnych nawyków użytkowych. – Pedant będzie zadowolony z baterii podtynkowej, której mechanizm ukryty jest w ścianie, na zewnątrz wystaje tylko wylewka i uchwyt do regulacji strumienia. Osobie zapracowanej i posiadającej dzieci wygodnie będzie korzystać z baterii jednouchwytowej, która jest szybsza w obsłudze, cechuje ją większa precyzja, a woda jest od razu idealna do użytku – zaznacza zastępca kierownika działu sanitarnego firmy Castorama Mariusz Sitarski.

Retro i rubiny

– Obecnie panuje trend na rzeczy designerskie, wielu klientów pyta o baterie retro. Wyroby retro są zazwyczaj lepszej jakości, odlew mosiężny jest grubszy, głowice są bardziej precyzyjne przy dostrajaniu wody, a powłoki trwalsze. Producenci starają się, aby produkty tego typu były naprawdę wyjątkowe. Armatura Kraków wypuściła serię eleganckich, luksusowych baterii zdobionych kamieniami szlachetnymi, na przykład rubinami czy kryształami. Są one złocone i ręcznie polerowane – wymienia M. Sitarski. Łowcy gadżetów uruchomią wyobraźnię, projektując grzejnik łazienkowy, który może osiągnąć dowolny niemal kształt i kolor, mogą być chromowane itp. Oczywiście urządzenia wg własnego widzimisię są znacznie droższe. – Klienci jednak najczęściej kupują tradycyjne. Chromowane są bardziej reprezentacyjne, ale oddają mniej ciepła, pełnią raczej funkcję dekoracyjną. Świetnie pasują do pomieszczeń, których nie trzeba szczególnie dogrzewać – mówi M. Sitarski.

Celebrujemy kąpiele

– Miłośnikom długich kąpieli z bąbelkami przypadnie do gustu wannowa bateria wielootworowa. Przy dużej wannie niewielka bateria się zgubi, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku otworów w różnych miejscach wanny. Kilka niezależnych elementów wygląda bardzo dekoracyjnie i zapewnia wygodę użytkowania. Do lamusa odchodzą panele prysznicowych, zastępuje je przeważnie drążek prysznicowy z deszczownicą, która dzięki większemu przepływowi wody jest oszczędniejsza od tradycyjnego prysznica. Zastosowane w niej głowice termostatyczne zapamiętują optymalną temperaturę, przez co pozwalają nam uniknąć przegrzania wody, a podświetlenie ledowe z czujnikami informuje o idealnej temperaturze – zaznacza M. Sitarski.

Kuchenne rewolucje

W modzie kuchennej dominują zlewy granitowe, do których dobiera się baterie z domieszką kamienia. Pokryte powłoką granitową urządzenia wyglądają bardziej luksusowo, są łatwiejsze w czyszczeniu, nie widać na nich zabrudzeń ani odcisków palców. – Rozróżniamy trzy rodzaje kuchennych baterii; sztorcowe, w kształcie „U” i wyciągane. Najpopularniejsze są sztorcowe, niezbyt wysokie i stawiane na blacie. W nowoczesnych pomieszczeniach lepiej jednak zastosować wylewkę „U” lub z wyciąganą słuchawką. Zawsze dobieramy je do zlewu; do okrągłego pasują łagodne kształty, do kwadratowego kanciaste. Popularne są zlewy stalowe o drobnej strukturze. Są estetyczne, nie widać odcisków, ale trudniejsze w utrzymaniu czystości, ponieważ osadza się w nich kamień – mówi M. Sitarski. W kuchni nieodzowne są dozowniki z mydłem i płynem do mycia naczyń. Wielbiciele schludnych, pustych powierzchni mogą ukryć je w szafce, pozostawiając nad blatem jedynie niewielki pręcik. Takie dozowniki najlepiej instalować na etapie projektowania, później może być problem z wycinaniem otworów. Gumowe korki z powodzeniem zastąpią korki typu kli-klak, które wygląda estetyczniej i są wygodniejsze w czyszczeniu.

Najważniejsza jest jakość

fot. Aleksandra Nowotyńska
Mariusz Sitarski, zastępca kierownika działu sanitarnego firmy Castorama: – Półek cenowych armatury jest kilka; od produktów najtańszych, przez solidną półkę średnią, po luksusowe linie sygnowane przez światowej sławy projektantów.

Cena armatury zależy od jakości i firmy. Koszt baterii zależy od jej konstrukcji, grubości odlewu mosiężnego, od materiału, z jakiego wykonano wewnętrzną głowicę, trwałości powłoki i innych materiałów, a także liczby funkcji. – Głowice ceramiczne są najbardziej trwałe i precyzyjne. Wężyki doprowadzające wodę powinny być solidne, a powłoka odporna na odpryski, choć trwałością zawsze ustąpi ona baterii z czystej stali, która jest znacznie odporniejsze na zarysowania i pęknięcia. Zawsze należy pamiętać o właściwej konserwacji, do czyszczenia potrzebna jest delikatna szmatka i łagodny detergent. Plamy uzależnione są od twardości wody, powinno się raz dziennie przetrzeć baterię, użyć odkamieniacza, pamiętać o wymianie filtrów, aby sprzęt prawidłowo działał  – zaznacza M. Sitarski.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
cerbud.olsztyn.pl 79.187.98.82 08.06.2015

Fajny artykuł miło było go przeczytać, pozdrawiam

nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium