Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 110/2018, Piątek 20 kwietnia 2018 r., Czesława i Agnieszki
Opublikowano
Przestrzeń dla ubrań – gdzie stworzyć garderobę i jak ją zagospodarować
W każdym domu potrzeba miejsca na niezliczone ubrania, buty, torebki, które latami gromadzimy. Nie chcemy, aby leżały lub wisiały w ścisku, chcemy, aby były łatwo dostępne i zawsze gotowe do założenia. Najodpowiedniejszym dla nich miejscem jest garderoba.
Zagospodarowanie garderoby pozwoli na zrezygnowanie z licznych szaf, regałów, meblościanek czy komód.

Wybór miejsca na garderobę zależy od przestrzeni, którą dysponujemy. W domu czy dużym mieszkaniu możemy zazwyczaj przeznaczyć na nią osobne pomieszczenie, które nie tylko pozwoli zmieścić wszystkie ubrania, ale także może posłużyć jako przebieralnia czy pokój użytkowy. W mniejszych możemy wydzielić część jednego z pomieszczeń, a jeśli stworzenie oddzielnej garderoby nie jest możliwe, rozwiązaniem może być szafa zabudowująca wnękę. – Jesteśmy w stanie zabudować każdy kąt, wypełnimy przestrzeń od ściany do ściany, od podłogi do sufitu, co pozwoli na wykorzystanie każdego centymetra powierzchni, która dotychczas była bezużyteczna. Zagospodarowanie garderoby pozwoli na zrezygnowanie z licznych szaf, regałów czy komód, co jest szczególnie ważne w małych mieszkaniach, a w dużych daje komfort swobodnej aranżacji wnętrz – mówi Tadeusz Kulpa, właściciel firmy Nowex.

Szkło lakobel, motywy graficzne

Jeśli dysponujemy osobnym pomieszczeniem, nasza garderoba może przybrać kształt kwadratu, prostokąta, liter „U” lub „L”. Wybierając drzwi, do wyboru mamy składane, umożliwiające dostęp do całego wnętrza, oraz przesuwane – nie wymagające powierzchni na otwarcie drzwi, ale w przypadku dwóch skrzydeł ograniczające w połowie dostęp do wnętrza. Wyszukiwać idealnych dla nas rozwiązań możemy spośród różnych rodzajów frontów, są to: kolorowe lustra i szkła matowe, lakobel, maty rattanowe, bambusowe i wiele innych. Niepowtarzalne efekty wizualne zapewni jednak łączenie różnych materiałów w dowolnych kombinacjach. – Teraz szczególnie modne są grafiki, choćby ze zdjęć z domowego archiwum, nie musimy się też ograniczać do jednego, drzwi garderoby może zdobić nawet kolaż ulubionych fotografii. Wszystkie fronty szklane i lustrzane są bezpieczne, podklejone od spodu specjalną folią, aby w przypadku uderzenia się nie rozbiły. Klienci są coraz bardziej świadomi tego, że mają wręcz nieograniczone możliwości i chętnie z tego korzystają, nie decydują się już na schematy, projektują jak najwygodniej, a my pomagamy ich pomysły rozwiązać technicznie, aby projekty było funkcjonalne. Jesteśmy w stanie ściągnąć każdy materiał i zrobić z niego szafę – mówi T. Kulpa.

Kosze, wieszaki, półki, drążki

Zagospodarowanie wnętrza jest sprawą całkowicie indywidualną, dlatego planując budowę pomieszczenia dla kilku osób, musimy wziąć pod uwagę ich specyficzne potrzeby i upodobania, to co będziemy przechowywać, determinuje wybór najbardziej ergonomicznych rozwiązań. Możemy sobie pozwolić na dowolne konfiguracje półek, szuflad, wieszaków, koszy. Są specjalne wieszaki na spodnie montowane do boku lub do półki, półki na buty, krawaty, paski, torebki, z pełnym lub drucianym dnem. Możemy nawet przymocować deskę do prasowania, przykręcona w boku szafy będzie niewidoczna, za to wygodna przy rozkładaniu. Do wysokich pomieszczeń się pantografy, specjalne drążki z uchwytem, który pozwala na opuszczenie odzieży na niższy poziom i swobodny do nich dostęp.

Wygodnie i funkcjonalnie

Jednym z najwygodniejszych rozwiązań jest usytuowanie garderoby w sypialni lub w jej pobliżu, bo rano po przebudzeniu i wieczorem przed zaśnięciem nie musimy się kręcić po domu, aby odnaleźć potrzebną odzież. – Szafy wnękowe w małych mieszkaniach często też spotykamy w salonach. Dzięki szerokiej ofercie frontów możemy łatwo dopasować je do charakteru salonu, a oryginalny wzór może sprawić, że szafa stanowić będzie główną jego ozdobę. Garderoba pozwala też efektywnie zagospodarować trudne wnętrza – poddasza ze skosami, przestrzeń pod schodami. Wyższą część przeznaczymy na rzeczy wiszące, niższą na półki – mówi T. Kulpa.

fot. Aleksandra NowotyńskaTadeusz Kulpa, właściciel firmy Nowex:

– Ważne jest odpowiednie oświetlenie garderony. Najlepiej, gdy mamy dostęp do naturalnego światła, ale dobrze się też sprawdzą lampki halogenowe lub ledowe z manualnie ustawianym strumieniem światła.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania