Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 141/2018, Poniedziałek 21 maja 2018 r., Wiktora i Tymoteusza
Opublikowano
Ponadczasowa elegancja podłóg drewnianych
Drewno to materiał o bardzo szerokim zastosowaniu, powstają z niego meble, ogrodzenia i szereg innych rzeczy codziennego użytku. Drewniane podłogi są ponadczasowe, cechuje je naturalna elegancja. W każdej postaci drewno stanowi miłego gościa w naszych domach, ponieważ jest przyjemne w dotyku i daje poczucie ciepła.

Posadzki wykonane z drewna trwają od wieków ponad wszelkimi przejściowymi modami i trendami w sposobie aranżacji wnętrz. Od zawsze inwestorów urzekały eleganckie i różnorodne kształty słoi i sęków w poszczególnych gatunkach drewna i ich bogata gama barw. Wybierać możemy z kilku grup kolorystycznych: od jasnych żółtych i żółto-brązowych, przez brązy, czerwienie, aż po czerń we wzorze np. deski 1-rzędowej czy klepki 3-rzędowej. Klienci mogą wybrać idealny dla siebie produkt wykonany z drewna europejskiego, amerykańskiego czy barwnego drewna egzotycznego. Każdy z gatunków ma odmienną barwę, ułożenie słoi, twardość, kurczliwość oraz inne cechy mające wpływ na wygląd i użytkowanie. – Liczne wariacje dotyczą także powierzchni podłóg, które mogą być uszlachetnione kolorową bejcą, szczotkowane, postarzane, olejowane lub matowione w zależności od fantazji i gustu. Musimy pamiętać jednak, że drewno ma wiele odcieni i czasem może ulec odbarwieniu, zwłaszcza w miejscach, gdzie narażone jest na wpływ promieni  słonecznych, może ściemnieć. Dlatego też świeżo położonych podłóg nie powinniśmy niczym przykrywać – zaznacza Wojciech Pawłowski, właściciel firmy A-Z Parkiet.

Przyjazny mikroklimat


Potrzebujemy życia w harmonii z naturą. Jeśli nasza codzienność to gonitwa i stres, warto zapewnić sobie przyjazne wnętrza, w których po codziennych trudach odnajdziemy spokój, ukojenie i zdrowy wypoczynek. Nasz dom to nasza twierdza, niech będzie przytulna, ciepła i elegancka. – Drewniana posadzka tworzy w pomieszczeniu swoisty mikroklimat, ponieważ  reguluje warunki klimatyczne pomieszczenia, najpierw wchłaniając nadmierną wilgoć z otoczenia, następnie oddając ją w suche pory roku. Związana z tym jest też pewna naturalna cecha drewna, które zimą może się kurczyć, ujawniając delikatne szczeliny pomiędzy deskami. Dla jednych domowników stanowi to o jego uroku, a ci, którzy chcą uniknąć powstawania szczelin, muszą zadbać o utrzymanie wilgotności powietrza w pomieszczeniu na stałym poziomie – mówi W. Pawłowski.

Drewno rodzime czy egzotyka?


Dobierając podłogę do pomieszczenia, należy mieć na uwadze, że zazwyczaj jest to wybór na długie lata, ale też punkt wyjściowy do aranżacji wnętrza, niezależnie czy będzie to parkiet, podłoga z deski czy panele drewniane. Przed wyborem podłogi drewnianej dla siebie, warto zapoznać się z najpopularniejszymi gatunkami drewna stosowanego do jej wyrobu, jego walorami wizualnymi, ale też funkcjonalnymi. Rodzajów podłóg jest również sporo, dzięki czemu mamy w czym wybierać. – Najpopularniejszy jest parkiet tradycyjny, wykonywany zazwyczaj z dębu, buka czy jesionu, ale też na przykład z egzotycznych doussie, jatoba, badi. Równie popularny jest parkiet lamelowy, z wyglądu jest bardzo podobny do tradycyjnego, ale o innej budowie i tańszy. Najcieńszym rodzajem podłogi drewnianej jest mozaika tradycyjna, złożonych z kilkudziesięciu niewielkich elementów naklejonych na papier lub siatkę, pozwalające wyczarować piękne wzory – wymienia W. Pawłowski. Występuje też mozaika przemysłowa, która kiedyś była wykorzystywana w miejscach użyteczności publicznej, a dziś z powodzeniem wkroczyła na salony. Zbudowana jest z klepek mniejszych od mozaikowych, ale za to grubszych. Niegasnącym powodzeniem cieszą się deski, które po ułożeniu wymagają szlifowania lub lakierowania. Wygodne i praktyczne są też panele drewniane. Rzadko natomiast spotkać można bruk drewniany, na którego wierzchniej stronie widać fragment przekroju pnia z wyraźnymi słojami - choć piękny i ponadczasowy, to jego cena  jest dość zaporowa.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
aga 77.46.0.85 04.04.2016
Piękna jasna deska, podobają mi się takie własnie, szczególnie w sypialni. Baltic wood oferuje właśnie takie bielone deski a do tego postarzane, wyglądaja rewelacyjne, do tego aranżacja w stylu skandynawskim i sypialnia jak z bajki :D
nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Chcesz dodać własne ogłoszenie?
Wybierz wydanie papierowe lub online. Dotrzyj do 100 000 czytelników szybko i łatwo.
Dodaj ogłoszenie