Życie Podkarpackie nr 33/2019 Życie Podkarpackie nr 33/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 231/2019, Poniedziałek 19 sierpnia 2019 r., Bolsława i Juliana
Opublikowano
Urokliwa łazienka w hiszpańskim stylu
Łazienka czy salon kąpielowy to miejsce, w którym zazwyczaj rozpoczynamy i kończymy dzień. Jest miejscem relaksu i odpoczynku, dlatego powinna budzić w nas dobre emocje. Ważnym elementem jej aranżacji jest ceramika - a trendy od lat kształtują Hiszpanie.
Choć Hiszpania kojarzy się nam z ognistym temperamentem, trendy w stylizacji łazienek są delikatne i stonowane.

Hiszpanie i Włosi od lat kształtują trendy w zakresie płytek ceramicznych i wyposażenia łazienek. Ich pomysły stanowią źródło inspiracji dla całej Europy. Nowoczesny design i kierunki w zdobieniu płytek ceramicznych prezentowane są na najważniejszej hiszpańskiej imprezie mającej już przeszło trzydzieści edycji – Cevisama. – W tym roku prezentowane trendy wiele się nie zmieniły w stosunku do roku poprzedniego. Modny minimalizm wciąż króluje, w łazienkach również, stąd sporo produktów imitujących naturalne materiały – kamień czy drewno. Nowoczesne technologie sprawiają, że owe naśladownictwo jest coraz bardziej udane, a płytki imitują nie tylko barwy, ale i faktury, nie tylko rysunek deski, ale i pnia drzewa. Nie bez znaczenia jest to, że imitacja drewna łagodzi surowy charakter jakże topowego ostatnio betonu. Warto pamiętać, że wybierając szare, popielate czy beżowe płytki, niejednokrotnie rozsądnie sięgnąć też po decor dodający odrobiny barwy, aby pomieszczenie było przyjazne. Co nieuzasadnione już jest jednak w ponadczasowym połączeniu bieli i czerni, które nie potrzebują towarzystwa innych barw. Do klasyki należą też wzory płytek odzwierciedlające motywy kwiatowe – mówi Mariusz Iwański, doradca klienta firmy Domus.

Biel i szarości

Choć Hiszpania kojarzy się z gorącym Południem, dynamizmem, temperamentem i szaleństwem barw, w zdobieniach płytek ceramicznych dominują odcienie szarości i delikatnych beży, a także płytki imitujące cement. – Coraz popularniejsze są także różnorodne graffiki na płytkach, dzięki którym teraz można na nich znaleźć praktycznie wszystko. Nowoczesne łazienki hiszpańskie często stawiają na dwa kolory: granat w odcieniu chabru oraz biel, akcentujące czystość i uporządkowanie wnętrza, stonowany charakter. Biel ponadto dodaje przestronności, sprawia, że każde wnętrze wydaje się większe. Jasne, stonowane barwy gdzieniegdzie tylko przełamywane są wyrazistymi – mówi M. Iwański. Żywe kolory spotykamy obecnie głównie w formie mozaiki, gdzie wciąż królują odważne kontrasty: zieleni z czerwienią, błękitu z żółcią. Niekiedy wciąż zdarzają się tak kiedyś popularne kafelki zdobione w bogate roślinne lub geometryczne wzory.

Wszystko płynie

fot. Aleksandra Nowotyńska
Mariusz Iwański, projektant i doradca klienta firmy Domus: – Bardzo modne są ostatnio płytki ceramiczne zdobione w wypukłe fale o przestrzennej strukturze, sprawiające wrażenie płynięcia, kojącego ruchu. Na topie są też płytki inspirowane marokańskimi wzorami.
– Trend obejmujący kolumienki, filarki i barwne szaleństwa płytek hiszpańskich nie trafia w polskie gusta, nie lubimy udziwnień, wolimy odsłonę łagodniejszą, stonowaną, która znakomicie się u nas przyjmuje. Bardzo modne są ostatnio płytki ceramiczne zdobione w wypukłe fale o przestrzennej strukturze, sprawiające wrażenie płynięcia, kojącego ruchu. Na topie są też płytki inspirowane marokańskimi wzorami, cegiełki o ściętych krawędziach i drobne kosteczki, które mogą stanowić element dekoracyjny ściany lub pokrywać całą jej powierzchnię. Pojawia się też coraz więcej metalowych dodatków i popyt na płytki wyglądające jak stare. Wciąż największym i niegasnącym powodzeniem cieszą się duże formy – mówi M. Iwański.
 Aby wydobyć przestrzenność płytek, swoisty efekt 3D, nieodzowne jest łączenie różnych struktur i gra światłem, zestawianie płytek matowych z błyszczącymi. Ciekawym wykończeniem aranżacji w stylu hiszpańskim, powtarzającym ogólny trend czerpania z natury, są ciężkie i efektowne kamienne umywalki.
3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Olek 37.30.115.207 30.05.2015

Hmm.. z Hiszpanią i łazienką kojarzy mi się tylko Roca. Poza tym wróciełem właśnie z Teneryfy i tam w każdej łazience są produkty właśnie tego producenta. 

user
cerbud.olsztyn.pl 79.187.98.82 08.06.2015

Fajny artykuł bardzo inspirujący. Jest możliwość o jakiś artykuł o łazienkach w stylu fusion :) ? bo własnie mam taką łazienkę do zrobienia klientowi z Kaliningradu.

user
nazwko 109.243.12.153 12.06.2015

Każda nowa i inna łazienka jest ładna!

nr 33/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium