Życie Podkarpackie nr 49/2019 Życie Podkarpackie nr 49/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 341/2019, Sobota 7 grudnia 2019 r., Marcina i Ambrożego
Opublikowano
Ratujemy kwiaty doniczkowe poparzone słońcem
Panujące ostatnio upały dają się we znaki nie tylko nam. Ekstremalnie wysokie temperatury i pełne nasłonecznienie nie służą też roślinom doniczkowym – zwłaszcza tym ustawionym na parapetach. Jeśli w porę odpowiednio nie zadbaliśmy o nasze okazy, mogły nabawić się słonecznych poparzeń. Jak je rozpoznać i jak ratować roślinę?
Objawy poparzenia słonecznego roślin trudno przeoczyć.
Poparzenia słoneczne roślin to częsty problem podczas upalnych miesięcy. Na uszkodzonych słońcem częściach rośliny pojawiają się różnego rodzaju i wielkości plamy (zwykle żółte lub brązowe), płatki kwiatowe i liście zasychają. Jeśli zmian jest dużo, uschnąć może cała roślina.


Pierwsza pomoc


Doniczkę z rośliną trzeba koniecznie zdjąć z parapetu. Ustawiamy ją w miejscu chłodniejszym, z dobrą wentylacją, lekko zacienionym. Jeśli oparzenie nie jest poważne, roślina sobie z nim poradzi. Intensywne i rozległe wymaga naszej interwencji – zniszczone słońcem fragmenty rośliny trzeba usunąć. Robimy to stopniowo, zaczynając od tych najbardziej uszkodzonych. Kolejne usuwamy dopiero, gdy zaczną się pojawiać nowe odrosty.

 


Co z podlewaniem?


Utrzymujące się na liściach krople wody działają jak skupiające promienie soczewki, dlatego unikamy podlewania kwiatów w godzinach okołopołudniowych.

Narażone są zwłaszcza te posiadające liście pokryte dużą liczbą włosków z nalotem woskowym.

Nasłoneczniony parapet podczas upałów nie jest najlepszym miejscem dla roślin. Temperatura za szybą jest zwykle o kilka stopni wyższa niż w głębi pomieszczenia. Warto je przestawić w chłodniejsze miejsce.


Jak zapobiegać?


Okazy z nasłonecznionych parapetów najlepiej na czas upałów zwyczajnie przestawić. Miejsce powinno być jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Ostre światło doskonale osłabią cienkie gazety, papier śniadaniowy lub gęste firanki, rozwieszone bezpośrednio nad roślinami. Nagrzewanie okna i pomieszczeń znacznie ograniczą spuszczone rolety. Warto dokładnie zapoznać się z wymaganiami hodowanych roślin, bo niektóre gatunki są bardzo wrażliwe na mocne nasłonecznienie.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 49/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium