Życie Podkarpackie nr 49/2019 Życie Podkarpackie nr 49/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 341/2019, Sobota 7 grudnia 2019 r., Marcina i Ambrożego
Opublikowano
Wymowne i piękne. Rośliny, które ozdobią wielkanocny stół
Święta Wielkiej Nocy przynoszą nam nie tylko duchowe odrodzenie. Właśnie teraz zakwitają pierwsze kwiaty, zielenią okrywają się drzewa i krzewy – do życia budzi się również przyroda. Dlatego na odświętnie przybranym stole nie powinno zabraknąć wiosennych akcentów. Jak dobrać kwietne dekoracje na wielkanocny stół?W okresie wielkanocnym nasze wnętrza zdobią barwne dekoracje, wśród których prym wiodą wiosenne kwiaty. Królują wiosenne kolory: soczystej zieleni, radosnej żółci, pastelowego błękitu, różu, fioletu. W bukietach na świąteczny stół warto wykorzystać cięte tulipany, narcyzy, hiacynty czy szafirki, w połączeniu z kolorowymi wydmuszkami, baziami czy barwionymi piórkami.


Jeśli zależy nam na podkreśleniu świątecznej symboliki, wybierzmy lilie. Lilia biała w czasach chrześcijańskich stała się symbolem świętości, czystości duchowej, zmartwychwstania i opatrzności bożej. Piękne, skrzące bielą kwiaty lilii to mocny akcent, dlatego nie potrzebują wyszukanej oprawy. Elegancko zaprezentują się w prostym, szklanym wazonie. Pamiętajmy jednak, że lilie wydzielają dość intensywny zapach, co nie każdemu biesiadnikowi może odpowiadać. Niebezpieczny jest też osypujący się z ich pręcików pyłek kwiatowy, który może łatwo pobrudzić obrus czy ubranie. Jeśli zdecydujemy się na liliowe dekoracje, pręciki warto wyciąć lub zabezpieczyć – np. spryskując lakierem do włosów.


Zamiast ciętych – doniczkowe


Bukiety w wazonach są piękne, ale nietrwałe. Gdy zależy nam, aby świąteczne dekoracje dłużej zdobiły nasze wnętrza, wybierzmy kwiaty doniczkowe. Tu również poleca się narcyzy, hiacynty, szafirki i krokusy, ale też bratki, stokrotki, niezapominajki i prymulki. W okresie przedświątecznym kupimy je bez problemu w każdym markecie. Taką roślinę wystarczy wstawić do ozdobnej osłonki, dodać wstążki, rafię, piórka albo wydmuszki i ozdoba stołu gotowa!

Na wielkanocnym stole nie powinno zabraknąć bukszpanu. Jako roślina zielona przez cały rok jest jednym z wielkanocnych symboli nieśmiertelności.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 49/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium