Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 170/2018, Wtorek 19 czerwca 2018 r., Gerwazego i Protazego
Opublikowano
Przytulna sypialnia czy zaciszny gabinecik? Pomysły na zagospodarowanie antresoli
Prowizoryczne pięterko to ciekawy sposób na urozmaicenie przestrzeni we wnętrzu domu – zwłaszcza, gdy tej nam brakuje. Antresola sprawdza się doskonale w niewielkich i średnich metrażach, a w większych mieszkaniach może nadać przestrzeni artystycznego sznytu.

Dzięki budowie pięterka zyskamy dodatkową powierzchnię użytkową, gdzie możemy urządzić sypialnię, schowek, pokój do pracy. Rozwiązanie tego typu dawno przestało być jedynie przymusem przy niewielkim metrażu mieszkań, teraz stanowi pomysłowe rozwiązanie przestrzenne nawet w przestronnych loftach czy domkach jednorodzinnych. Dzięki wygospodarowaniu miejsca nad głową zyskać możemy przytulny i komfortowy kącik, zwłaszcza że możemy w nim zrezygnować z dodatkowych mebli, którymi zaaranżujemy dolną przestrzeń. Nie potrzebujemy tam przyciężkiej szafy czy komody na bieliznę, zamiast tego warto pomyśleć o strefie komfortu i wypoczynku – zadbać o przyjemne światło, kącik do czytania, odpowiednie nagłośnienie do muzykoterapii. Ową enklawę spokoju możemy przysłonić roletą lub zasłoną, aby poczuć się jeszcze intymniej i ukryć przed ciekawskim okiem.

Przytulna sypialnia

Niewielki metraż mieszkania nie stanowi problemu przy odrobinie wyobraźni i dodatkowych metrach wzwyż; aby antresola była funkcjonalna i nie stanowiła utrudnienia w codziennych pracach domowych, pomieszczenie powinno mieć przynajmniej 4 metry wysokości. Najwygodniej umiejscowić antresolę na wysokości 2,20 m. Budowanie pięterka w pomieszczeniu słabo naświetlonym nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ górna część pokoju tym bardziej spowita będzie mrokiem, za to sypialnia w górnej partii pokoju zawsze będzie ciepła i przytulna, bowiem ciepło kumuluje się właśnie pod sufitem. W dzisiejszych czasach montaż dodatkowego pięterka nie wymaga już wcale wysokich nakładów finansowych i zatrudnienia stolarza, ponieważ szereg producentów oferuje gotowe wyroby.

Pokój pirata

Dzięki antresoli pokój małego urwisa można łatwo podzielić na część do spania i część do nauki lub zabawy. Aby dziecko spało komfortowo, górna część antresoli powinna mieć przynajmniej metr wysokości. Antresola stwarza ciekawe możliwości aranżacyjne, górę można wystylizować na statek piracki, zamek Roszponki, domek na drzewie. Fantazyjne akcesoria zmienią pięterko np. w wóz strażacki czy gondolę. Problemu nie stanowi też dodanie np. zjeżdżalni, lin do wspinaczki czy choćby hamaka oraz innych elementów zachęcających do ruchu i wspomagających rozwój dziecka.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium