Życie Podkarpackie nr 50/2019 Życie Podkarpackie nr 50/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 347/2019, Piątek 13 grudnia 2019 r., Łucji i Otylii
Opublikowano
Dżungla w łazience – jakie rośliny wybrać i jak o nie dbać?
Łazienka to jedno z bardziej nietypowych pomieszczeń do uprawy roślin. Tymczasem wysoka wilgotność powietrza i ciepło w niej panujące tworzą szczególny mikroklimat, który odpowiada wielu gatunkom. W łazience świetnie będą się czuły rośliny egzotyczne, którym – zwłaszcza w sezonie grzewczym – w innych pomieszczeniach może być za sucho.
Problemem większości łazienek jest panujący w nich półmrok. Okna są niewielkie, bywają dodatkowo zakryte folią matującą, przez co do wnętrza wpada bardzo mało naturalnego światła. W takich warunkach sprawdzą się raczej rośliny cieniolubne. Polecane są m.in. bluszcze i paprocie, gatunki takie jak: aspidistra, aglonema, fatsja, fitonia, zielistka, monstera, zamiokulkas czy różnego rodzaju palmy. Półcień i wilgoć lubią także rośliny bagienne, tj. cibory.


W łazienkach widnych (z oknem od strony południa lub zachodu) możemy pozwolić sobie na więcej. W niewielkim pomieszczeniu doskonale sprawdzą się: adiantum, trzykrotka, figowiec pnący, maranta, kalatea, tillandsia, peperomia srebrzysta. W większym także: azalia, anturium czy afelandra. Doskonale prezentować się będą rośliny pnące: scindapsusy, filodendrony, syngonium i cissusy. Znakomicie w jasnych łazienkach będą kwitły różne gatunki storczyków.

Peperomia zwana pieprzówką. W swojej ojczyźnie, Ameryce Południowej, rośnie w puszczy tropikalnej na drzewach.


Kiedy brakuje światła


Nawet brak okien nie stoi na przeszkodzie łazienkowej uprawie roślin. Warunkiem powodzenia jest zapewnienie okazom odpowiedniego oświetlenia sztucznego. Niestety wiąże się to ze zwiększonym zużyciem energii elektrycznej – jarzeniówka, żarówka energooszczędna, lampa ledowa powinna być włączona przez 10 – 12 godzin w ciągu doby. Inną metodą na doświetlenie ciemnego wnętrza jest montaż luksferów w ścianie działowej.

W ciemnych łazienkach alternatywą dla naturalnych roślin, które bez dostępu światła zmarnieją, będą kwiaty sztuczne lub cięte.


Uwaga na chemię i choroby grzybowe


Przesycony parą wodną mikroklimat łazienki ma swoje minusy. W takich warunkach łatwo o porażenie roślin chorobami grzybowymi, dlatego kluczowe jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Łazienkową zieleń należy chronić przed środkami chemicznymi, uważać, by nie chlapać na rośliny wodą z mydłem. Poza tym nasze okazy podlewamy zgodnie z wymaganiami danego gatunku. W razie potrzeby rośliny nawozimy.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 50/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium