Życie Podkarpackie nr 42/2019 Życie Podkarpackie nr 42/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 293/2019, Niedziela 20 października 2019 r., Ireny i Kleopatry
Opublikowano
Wietrzenie zimą przyczyną przemarzania roślin doniczkowych
Mroźne powietrze, które wpada do mieszkania podczas wietrzenia, może poważnie zaszkodzić okazom, które trzymamy na parapecie. Przeciągi powodują powstawanie przebarwień, opadanie liści, przemarzanie, a nawet śmierć rośliny.

Większość roślin doniczkowych uprawianych we wnętrzach to gatunki ciepłolubne. Zgubne są dla nich nie tylko zbyt niskie temperatury, ale również chwilowe, drastyczne skoki temperatur, jakich mogą doświadczać podczas wietrzenia. Często pod parapetem mamy grzejnik, więc gdy otwieramy okno, aby przewietrzyć mieszkanie, różnica temperatur jest ogromna. W takich warunkach nietrudno o uszkodzenie roślin. Najbardziej narażone na przemarzanie są gatunki roślin doniczkowych o liściach gładkich, mięsistych i delikatnych, nieco mniej – egzemplarze o liściach skórzastych, owłosionych i pokrytych woskiem.

Objawy przemarznięcia
  

 

Symptomy przemarznięcia rośliny zwykle obserwujemy na liściach i pędach, które były najbardziej  narażone na mroźne podmuchy. Początkowo pojawiają się na nich nieregularne, żółte czy brązowe plamy. Takie okazy możemy odratować, stymulując do odbudowy i wzrostu poprzez zastosowanie nawozu interwencyjnego. Egzemplarze mocniej wyziębione tracą turgor, ich liście i pędy ciemnieją, stają się szkliste (sprawiają wrażenie, że roślina została przelana). Taka roślina bardzo szybko zamiera.

  
 

Zanim otworzysz okno


Lepiej zapobiegać niż leczyć – aby uniknąć kłopotów, przed wietrzeniem donice z delikatnymi, ciepłolubnymi okazami warto z parapetu zdjąć i przestawić w miejsce osłonięte od chłodu. Gatunki bardziej wytrzymałe wystarczy osłonić gazetą czy kartonowym pudełkiem, pod warunkiem, że na zewnątrz nie ma dużych mrozów. Jeśli słupki temperatur gwałtownie spadają w dół, wszystkie rośliny trzeba odsunąć od szyb okiennych i w miarę możliwości odizolować od bijącego od nich chłodu. W takie dni lepiej nie kupować nowych roślin doniczkowych – zimowy transport, szczególnie, gdy kwiaty nie są dobrze zabezpieczone (np. owinięte kilkoma warstwami papieru), może im mocno zaszkodzić.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 42/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium