Życie Podkarpackie nr 33/2019 Życie Podkarpackie nr 33/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 230/2019, Niedziela 18 sierpnia 2019 r., Heleny i Bronisławy
Opublikowano
Suche powietrze w domu może zaszkodzić zdrowiu
Zimą powietrze w mieszkaniu staje się suche i nieprzyjemne. Niedostateczna wilgotność doskwiera domownikom, cierpią rośliny i zwierzaki, a w przesuszonym drewnianym parkiecie, meblach i innych elementach stolarki pojawiają się nieestetyczne szczeliny. O tym, jak ważne jest jego odpowiednie nawilżenie przekonujemy się głównie teraz, w sezonie grzewczym.

Małe nawilżenie, duże problemy

Specjaliści zalecają, aby wilgotność powietrza w pomieszczeniach zamkniętych wynosiła między 40 a 60 proc. Taki jej poziom jest korzystny dla nas, naszych roślin, książek, galanterii skórzanej, mebli oraz podłóg. Niestety, zimą przy podkręconych kaloryferach trudno utrzymać optimum – zdarza się, że wilgotność spada nawet do 10 proc. Jeśli utrzymuje się na takim poziomie przez dłuższy czas może odbić się na naszym zdrowiu. Jak? Przesuszone powietrze przyczynia się do gorszej pracy układu immunologicznego i jest jednym z czynników obniżających naszą odporność na infekcje. Gdy wilgotność jest prawidłowa, śluzówka nosa działa jak filtr, nie pozwalając przedostać się do organizmu wirusom i bakteriom.

Jeśli wilgoci jest za mało, rzęski znajdujące się w nosie tracą swoje właściwości, a zanieczyszczenia i mikroby bez problemu pokonują biologiczną barierę. Wysychają śluzówki nosa i gardła, doskwiera nam kaszel, trudniej się oddycha – u dzieci może pojawić się gęsty katar lub tzw. sapka. Suche powietrze utrudnia nam pobieranie tlenu i dostarczanie go do układu krwionośnego – szczególnie nocą, kiedy śpimy. W efekcie rano budzimy się z tzw. ciężką głową, a w ciągu dnia trudniej o koncentrację. Unosząca się w suchym powietrzu zwiększona ilość kurzu i roztoczy może zaostrzać objawy alergii. Na dodatek cierpi nasza uroda – przesuszona skóra swędzi i piecze, usta są spierzchnięte, włosy stają się łamliwe i matowe, skłonne do przetłuszczania. Jak temu zaradzić? Oto kilka domowych sposobów.

• Otocz się kwiatami. Najlepiej powietrze nawilżą te, które wyparowują znaczną ilość pobranej wody. To m.in. szeflera, bluszcz, lipka, paproć, diffenbachia, fikus. Gdy kilka roślin stoi blisko siebie, potrafią stworzyć wokół niemal tropikalny mikroklimat.

•  Po kąpieli w wannie nie spuszczaj od razu wody. Otwórz drzwi od łazienki i pozwól wilgotnemu powietrzu rozejść się po domu. Pozostawiona woda będzie parować, dopóki się nie schłodzi.

•  Zawieś na kaloryferze kamionkowe zbiorniki z wodą, wilgotne ręczniki, pranie. Pod wpływem temperatury woda paruje i nawilża powietrze. 

A może nawilżacz?

Najprostszym i najtańszym sposobem na nawilżenie powietrza w mieszkaniu jest wieszanie na kaloryferach mokrych ręczników lub kamionkowych pojemników wypełnionych wodą. Niestety ręczniki szybko wysychają, a parująca woda nawilża tylko najbliższe okolice.  Nieco droższym, ale bardziej efektywnym rozwiązaniem jest zakup nawilżacza, który skutecznie wyrównuje poziom wilgoci w pomieszczeniu. W zależności od sposobu działania wytwarza gorącą parę wodną lub delikatną, chłodną mgiełkę. Niektóre modele mają funkcję oczyszczania powietrza i jego jonizacji. Warto wybrać taki, który automatycznie wyłączy się, gdy osiągnie pożądany poziom nawilżenia powietrza. Nie wolno zapominac o odpowiedniej wentylacji i temperaturze – optymalna wynosi od 20 do 22 st. C. Kiedy jest za ciepło nie pomoże nawet najlepszy nawilżacz. Jeśli chcemy na bieżąco monitorować wilgotność powietrza, warto zaopatrzyć się w prostą, domową stację meteo lub specjalny zegar z wbudowanym miernikiem wilgotności powietrza (higrometrem).

4 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Aleksandra88 46.77.184.125 18.01.2019

Dlatego powietrze trzeba nawilżać.

user
Robert 83.14.233.122 14:00:20 15-02-2019

Z tym nawilżaniem to trzeba uważać, bez dokładnego określenia poziomu wilgotności w domu, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zachęcam do przeczytania.


https://czujniki-smogu.pl/blog/nawilzacz-powietrza-wilgotnosc-powietrza-w-domu/


https://czujniki-smogu.pl/blog/jaka-powinna-byc-optymalna-temperatura-w-domu/


Adamus
Adamus 89.64.57.227 17.03.2019

Zgadzam się z Panem Robertem. Mam w śród swoich znajomych już chyba byłego fana nadmiernego nawilżania powietrza w domu. Oczywiście w nawilżaczach powietrza nie ma nic złego - wręcz przeciwnie. Natomiast ich nadużywanie, jak w przypadku wspomnianego znajomego, kończy się grzybem w mieszkaniu.

user
Teodozja 91.223.64.111 17.05.2019

Zdecydowanie tak...sama  źle się czuję kiedy włączone jest ogrzewanie i powietrze jest suche. Muszę zainwestować w dobry nawilżacz powietrza

nr 33/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium