Życie Podkarpackie nr 21/2019 Życie Podkarpackie nr 21/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 142/2019, Środa 22 maja 2019 r., Julii i Heleny
Opublikowano
Gra świateł i kolorów. Świąteczna iluminacja ogrodu
Boże Narodzenie to czas szczególny. By podkreślić radosną atmosferę, ozdabiamy wnętrza, drzwi, okna i balustrady naszych domów. Warto zadbać również o okolicznościową aranżację ogrodu. Dzięki niej stworzymy niepowtarzalny, pełen świątecznej magii klimat.

Błyszczą i migoczą

Przyprószone białym puchem zimozielone drzewa i krzewy stanowią idealne tło dla barwnych dekoracji i świetlnych iluminacji. Po zmroku tworzą tajemniczą i bajkową scenerię, sprawiają, że łatwiej nam i naszym gościom trafić od furtki do drzwi. Łańcuchami światełek możemy opleść rosnące w ogródku iglaki, niskie krzewy, drzewka w donicach, a wśród konarów drzew rozwiesić festony żarówek, które sprawią, że na śniegu zatańczą plamki światła.

Do ozdobienia pozbawionych liści gałęzi drzew można wykorzystać też silikonowe węże świetlne. Są elastyczne, dlatego nadadzą się również do konturowania elementów małej architektury ogrodowej, takich jak: altany, pergole czy karmniki dla ptaków. Ciekawą ozdobą domu i ogrodzenia będą girlanda lub kurtyna świetlna oraz różne wariacje lampek, np. zwisające sople czy gwiazdy. Można się też zdecydować na zlewające się w jedną smugę światła świetliste nitki i opleść nimi sztachety płotu czy balustrady.
Fani nowinek, zamiast tradycyjnych lampek, mogą wybrać projektor, który na większej powierzchni (np. na fasadzie budynku) pomoże wyczarować wyjątkową świąteczną iluminację. Świąteczną atmosferę w ogrodzie podkreślą świecące figury: choinki, renifery, bałwanki... Nie zapominajmy też o przenośnych latarenkach, lampionach – to najprostszy i najtańszy sposób na świąteczne iluminacje.

By rachunek za prąd nie zwalił z nóg

Większość nowoczesnych lampek jest wyposażonych w oświetlenie LED-owe, mające żywotność około 50 000 godzin i zużywające nawet o 90 proc. mniej energii  niż tradycyjne żarówki. Możemy wybrać lampki jedno- lub wielobarwne, świecące światłem jednostajnym albo zmiennym. Doskonałym wyjściem dla niezdecydowanych jest zakup systemu wyposażonego w sterownik. To niewielkie urządzenie pozwoli nam dowolnie kontrolować emitowane światło – zmieniać barwę, natężenie, sprawiać, by falowało czy migotało.
Ważne, by używać oświetlenia przeznaczonego tylko do użytku zewnętrznego, o wysokim stopniu ochrony IP, który klasyfikuje oprawy pod względem odporności na działanie czynników zewnętrznych. Lampy ogrodowe nie powinny mieć niższej wartości niż IP44, choć poleca się co najmniej IP 65.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium