Życie Podkarpackie nr 26/2019 Życie Podkarpackie nr 26/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 177/2019, Środa 26 czerwca 2019 r., Jana i Pawła
Orlen zdrapka
Opublikowano
Dzięki nim będziesz dobrze spać. Rośliny doniczkowe do sypialni
Powszechnie uważa się, że rośliny w sypialni to nie najlepszy pomysł. Kiedy my śpimy, one zużywają potrzebny nam tlen, a uwalniają dwutlenek węgla, co może się przyczyniać się do gorszej jakości nocnego wypoczynku. To nie do końca prawda. Jakie rośliny doniczkowe warto zaprosić do swojej sypialni, aby zdrowo spać?


Nie tylko barwny akcent


Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni to takie, które oczyszczą, nawilżą i dotlenią powietrze nocą. Warto zdecydować się na uprawę gatunków z odwróconą fotosyntezą – takich, które właśnie nocą wydzielają cenny tlen.  To m.in. skrzydłowiat – roślina o licznych, białych kwiatach i dużych, błyszczących liściach. Nocą pochłania nie tylko dwutlenek węgla, ale również niektóre szkodliwe substancje (tj. benzen, formaldehyd, aceton). Dzięki dużym liściom znakomicie podnosi wilgotność powietrza. Trzeba jednak pamiętać, że jest trujący – osoby posiadające dzieci lub hodujące zwierzęta domowe powinny zachować ostrożność.  Niezastąpiona w sypialni może się okazać odporna i niezbyt wymagająca sansewiera gwinejska. Nocą produkuje bardzo dużo tlenu, a jej długie, wąskie liście nie gromadzą wiele kurzu i zanieczyszczeń, co jest ważne szczególnie dla alergików. Wysoki wskaźnik transpiracji i dużą zdolność oczyszczania powietrza z toksyn posiada też zielistka, której dodatkową zaletą są małe wymagania i łatwość uprawy.

Szeflera na parapecie.

W skutecznym oczyszczaniu i nawilżaniu powietrza mogą pomóc również: aloes drzewiasty,  figowiec benjamina, nefrolepis wysoki, draceny, storczyki, szeflery, gerbery oraz bluszcze. Powietrze znakomicie nawilżą także duże liście anturium, chociaż ich zdolność do oczyszczania powietrza z toksyn jest nieco mniejsza niż u poprzednich gatunków. Podobne cechy posiadają też: cissusy, maranty, syngonium i filodendrony.

Wybierając rośliny do sypialni, pamiętajmy, aby nie wydzielały drażniącego albo intensywnego zapachu, co może utrudniać zasypianie. Duże, o rozłożystych liściach nadadzą się raczej do przestronnych pomieszczeń. Niezbyt okazałe, pojedyncze okazy, nawet w niewielkiej sypialni pomogą stworzyć nastrój sprzyjający wypoczynkowi.
Duże, rozłożyste okazy roślin lepiej sprawdzą się, kiedy w sypialni mamy sporo miejsca.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 26/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium