Życie Podkarpackie nr 16/2019 Życie Podkarpackie nr 16/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 114/2019, Środa 24 kwietnia 2019 r., Grzegorza i Aleksandra
Opublikowano
Te rośliny wprawią cię w dobry nastrój
Nie od dziś wiadomo, że roślinność wpływa na człowieka kojąco. We wnętrzu pełnym zieleni panuje przyjemna, przytulna atmosfera. Łatwiej się nam wyciszyć, zrelaksować, uporządkować myśli. Ale nie tylko! Niektóre gatunki roślin z różnych względów mogą znacząco i pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie i emocje.
Miłośnicy domowej roślinności, a są wśród nich również naukowcy, twierdzą, że samo patrzenie na rośliny poprawia nastrój, koi nerwy oraz przynosi ulgę zmęczonym oczom.
Lawenda ukoi nerwy i pomoże w zasypianiu.


Antydepresanty w doniczce


Nie tylko kolor roślin ma znaczenie. Równie ważny jest ich zapach. Aromat jaśminu lekarskiego (nie mylić z jaśminowcem), szczególnie intensywny podczas kwitnienia, działa relaksująco i antydepresyjnie. Podobny efekt osiągniemy wdychając woń gardenii, szałwi, bazylii, lawendy, rozmarynu,  mięty, tymianku, macierzanki. Z kolei zapach iglaków, a szczególnie jałowca, pomoże załagodzić stres. W Japonii znany i lubiany jest zwyczaj relaksujących spacerów leśnych (shinrin-yoku, inaczej „kąpiel w lesie”), które mają obniżać poziom kortyzolu (hormon stresu), ciśnienie i tętno.

Na uciążliwe wahania nastrojów warto mieć w pobliżu intensywnie pachnące pelargonie (geranium).  Natomiast aromaty cytrusów nie tylko poprawią nasz humor, ale też pozytywnie wpłyną na koncentrację i zmobilizują do działania. Korzystny wpływ ma zapach owoców, kwiatów, a nawet części zielonych roślin. Jeśli potrzebujemy pozytywnej energii, warto zafundować sobie doniczkę z drzewkiem cytryny, pomarańczy, mandarynki albo kumkwatu.

W zgodzie z feng shui


Również we wschodniej sztuce aranżacji przestrzeni feng shui rośliny odgrywają istotną rolę. Ich wpływ na człowieka mędrcy wschodu uzależniają m.in. od kształtu liści. Okrągłe, miękkie i cienkie odpowiedzialne są za wydzielanie łagodnych energii. Twarde, ostre i szpiczaste (jak np. u sansewierii) – motywują zaś do działania, ale w nadmiarze mogą powodować nerwowość.

Sansewieria pobudzi do działania.
Naturoterapeuci zachwalają dobroczynny wpływ paproci na atmosferę domu. Ze względu na wzmożoną produkcję tlenu oraz zdolność do oczyszczania powietrza ze szkodliwych toksyn zaleca się stawiać je m.in. w sypialni. Jakość snu poprawią również: aloes, sansewieria, storczyk, eszeweria oraz guzmania języczkowata.
Wg mistrzów feng shui okrągłe, miękkie i cienkie liście roślin wydzielają łagodne energie.
2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Health Resort & Medical SPA Panorama Morska 157.25.82.110 11.11.2018

Jako psycholog pracujący w https://www.panorama-morska.pl/ polecam także w domu Paproć Nefrolepis, Geranium, Zielistka Strengera Chlorophytum, Drzewko cytrynowe i pomarańczowe oraz bluszcz, które także mają pozytywny wpływ na ludzkie samopoczucie.

user
Aleksandra88 194.61.68.197 27.11.2018

Geranium ładnie pachnie :)

nr 16/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium