Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 112/2018, Niedziela 22 kwietnia 2018 r., Leona i Łukasza
Opublikowano
Lampy, kinkiety, żyrandole – świetlne nowinki
Producenci oświetlenia wychodzą naprzeciw klientom, wypuszczając na rynek coraz oszczędniejsze produkty – hitem ostatnich lat są żarówki ledowe, zużywające zmniejszoną ilość energii podobnie jak energooszczędne, ale cechujące się zdecydowanie większa trwałością i w przeciwieństwie do tych drugich – są przyjazne środowisku naturalnemu.
fot. materiały prasowe
Nowoczesne lampy ledowe - energooszczędne i fantazyjne w formie - żyrandol Lis Lighting Venezia
Żarówki ledowe przy włączaniu nie potrzebują też tak znacznego zastrzyku mocy jak tradycyjne, od razu pobierają tyle prądu, ile trzeba. Są też bardzo trwałe, pracują nawet 50 tysięcy godzin, a 5-watowa żarówka ledowa daje tyle światła co zwykła 60. – Na rynku coraz modniejsze produkty, których ramiona stworzyliśmy z pasków ledowych uformowanych w kształt kuli, pajączków, kwiatów. Możemy wygiąć na zewnątrz lub do środka, w zależności od tego, jakiego efektu oczekujemy. Stanowią one unikatowe, nowoczesne spojrzenie na lampy – przyciężkie niekiedy konstrukcje zyskały na lekkości, udekorowane szlachetnymi kryształami mogą stanowić element ozdobny eleganckich wnętrz. Barwa ledowych diod zbliżona jest do naturalnego światła, wybrać możemy odcień biały bądź żółty, w zależności od upodobań. Otacza je białe, eleganckie szkło  lub przezroczyste, nadające bardziej industrialnego stylu – opisuje Grzegorz Jaroch, kierownik ds. sprzedaży krajowej Lis Poland. Z powodzeniem oświetlą całe wnętrze mniejszych pomieszczeń, jeśli jednak jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami szczególnie przestronnych wnętrz, najlepiej zastosować więcej lamp. Niekoniecznie dekorując nimi sufit, lampy z pasków ledowych będą bowiem występować w rodzinach, do sufitowej dobrać można zatem stylistycznie jednorodne kinkiety, lampy podłogowe wyciągające do góry ramiona czy biurkowe. W tej chwili występują one w kolorach klasycznych – bieli, czerni i srebrze, z czasem jednak mogą pojawić się w innej gamie kolorystycznej.

Ledowe uzupełnienia

Kinkiet z żarówką typu LED
Znakomitym uzupełnieniem tych nowoczesnych lamp są dekoracje z pasków ledowych, które zastosować można do oświetlania ścian, jeśli ukryjemy je w sztukaterii, wydobycia elementów ozdobnych wnętrza, rozproszenia mroku w przestrzeni z telewizorem. Można nimi też obramować kontury mebli, wnęki czy profile schodów, w zależności od fantazji i gustu. – Występują w każdym markecie budowlanym, kupuje się je na wymiar i przykleja w wybranym miejscu, warto jednak pamiętać, że jeśli decydujemy się na wiele metrów takiego oświetlenia, musimy mieć transformator o odpowiedniej mocy – mówi G. Jaroch.

Surowe piękno

Alternatywą do nowoczesnych wnętrz, zwłaszcza z przeznaczeniem dla wielbicieli bardziej opływowych, krągłych kształtów, są wypuszczone na rynek wzory lamp w formie kuli, kropel bądź gniazd z giętego metalu w modnym kolorach jesieni. – Zdecydowaną większość naszych produktów tworzymy z metalu, unikamy sztucznych składników, ponieważ to metal jest wieczny. Barwy aluminium i zimne stalowości są teraz szczególnie na topie, surowe barwy królują na salonach, uzupełniane ponadczasowymi czerwieniami, czernią i bielą w odcieniach matowych lub błyszczących. Lampy tego typu możemy powiesić na dowolnej wysokości, gdyż kable są regulowane. Ponieważ dają światło kierunkowe, najlepiej prezentują się nad stołami i innymi potrzebującymi mocniejszego światła strefami – radzi G. Jaroch.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania