Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 143/2018, Środa 23 maja 2018 r., Iwony i Dezyderego
Opublikowano
Kolory wiosny przez cały rok
Pogodne żółcie i róże, stonowane zielenie i błękity to tegoroczne trendy w świecie tapet. Na ścianach zagości szczególnie ten ostatni – jako wyraziste kobaltowe wzory czy delikatne turkusy.

Akcentowanie wybranej ściany za pomocą starannie dobranej tapety jest wciąż modne, w tym roku dominować będą na niej ornamenty kwiatowe bez ograniczeń – rozłożyste płatki, bujne łodygi, drobne pączki. Na topie są też wzory roślinne i coraz częściej zwierzęce. Jeśli jednak nie przepadamy za tymi motywami, bez obaw, na rynku dostępny jest szeroki wybór tapet dekorowanych wzorami geometrycznymi i abstrakcjami – z metalicznym połyskiem lub matowe, a także trójwymiarowe – pożądane w nowoczesnych wnętrzach. 

Retro, etno, glamour?

Bez względu na to, w jakim stylu planujemy wystrój naszego domu, na pewno znajdziemy coś dla siebie. – Mimo iż szczególnym powodzeniem cieszą się pasy położone poziomo, pamiętajmy, że moda nie musi nas determinować, jeśli zatem nasz dom to ciasna kawalerka – postawmy pionowe pasy, które pomieszczenie wydłużą. Lepiej też zrezygnujmy z ciemnych kolorów, jasne tapety optycznie powiększą wnętrze.
Szalonym powodzeniem cieszą się wyraziste wzory, które efektownie prezentują się na wszystkich ścianach. Jeśli jednak decydujemy się na takie rozwiązanie, warto zasięgnąć porady projektanta, który zasugeruje nam, jak estetycznie wykończyć ściany, czyli dobierze odpowiednią sztukaterię pod sufitem i odpowiednie listwy przypodłogowe – mówi Krzysztof Szybiak, doradca klienta firmy Domus.

Do naklejania i malowania

Rodzajów tapet jest wiele, ich dobór determinują rodzaj i funkcja pomieszczenia, które nimi dekorujemy. Najpopularniejsze są papierowe z nadrukowanymi lub tłoczonymi wzorami. Odporniejsze są te pokryte z wierzchu winylem: płaskim lub spienionym – grubszym, dobrze maskującym nierówności. – Tapety winylowe lub papierowe podklejone mogą też być warstwą flizeliny, która dobrze tłumi hałas i maskuje nierówności ścian. Tkaninę przypominają tapety z włókna szklanego, które możemy śmiało malować, podobnie zresztą jak tapety typu rauhfaser, składające się z warstw papieru połączonych z drewnianymi wiórkami. W kuchni czy łazience, gdzie bywa wilgotno, papier czy rauhfaser wykażą się krótką żywotnością, lepiej zainwestować w tapetę winylową bądź z włókna szklanego. Podobnie z pomieszczeniach intensywnie eksploatowanych – pokojach dziecięcych, biurach, przedpokojach, gdzie ściany są narażone na częste otarcia. Tapety te z łatwością możemy odświeżyć, przecierając wilgotną gąbką. Te pierwsze natomiast śmiało możemy zastosować w pokoju dziennym lub sypialni – radzi K. Szybiak.

Sam zaprojektuj wzór

Na salonach bezsprzecznie królują fototapety, dające nieograniczone możliwości aranżacyjne – nie musimy korzystać z gotowych wzorników, sami decydujemy, jaki motyw, zdjęcie, obraz ozdobi naszą ścianę. To jeden z najskuteczniejszych i najszybszych sposobów na efektowną odmianę wnętrza i piękną dekorację, modny wzór nada charakteru każdemu wnętrzu. Łatwo i szybko możemy tego dokonać dzięki dostępnym na rynku fototapetom samoprzylepnym. – Fototapeta to jeden z najskuteczniejszych i najszybszych sposobów na efektowną odmianę wnętrza i piękną dekorację, modny wzór nada charakteru każdemu wnętrzu. Dużym udogodnieniem jest też to, że możemy skorzystać z materiału samoprzylepnego - potwierdza nasz ekspert.

Korek – dla miłośników natury

Ten naturalny materiał coraz częściej wkrada się w łaski inwestorów. – Jest estetyczny i charakteryzuje się trwałością i łatwością konserwacji. Jest też miły w dotyku i wprowadza naturalne ciepło do wnętrza. Jako że utrzymuje optymalną temperaturę i wilgotność powietrza w pomieszczeniu i nie przyciąga kurzu, doskonale sprawdza się domach alergików, a także pomieszczeniach intensywnie użytkowanych. Korek skutecznie tłumi hałasy dobiegające z zewnątrz – wymienia K. Szybiak. Pielęgnacja okładziny tego typu jest szczególnie łatwa – wystarczy odkurzacz i wilgotna gąbka. Bogactwo wzorów i faktur odsuwa do lamusa wspomnienie smętnej, burej dekoracji ściennej z czasów epoki dawno minionej. Nowoczesny materiał w dodatku może być barwiony w całości lub pokryty efektownymi nadrukami, od beżu i brązu, poprzez błękit i szarości aż po biel.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium