Życie Podkarpackie nr 29/2019 Życie Podkarpackie nr 29/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 199/2019, Czwartek 18 lipca 2019 r., Kamila i Szymona
Opublikowano
Ekologia: jak zastosować w domu orzechy piorące?
W Indiach i Nepalu są znane i wykorzystywane od wieków. U nas pojawiły się stosunkowo niedawno. Wypiorą ubrania, zmyją naczynia. Ochronią kwiaty, sprawdzą się w pielęgnacji skóry i włosów. Sapindus mukorosii, czyli orzechy piorące, to hit miłośników ekorozwiązań, który warto wypróbować!

Przyjazne dla skóry i środowiska indyjskie orzechy piorące są ciekawą alternatywą dla sklepowej chemii w gospodarstwie domowym. Ich łupiny zawierają saponiny, naturalne związki chemiczne, które wykazują zdolność obniżania napięcia powierzchniowego roztworów wodnych. Pienią się w wodzie jak mydło (szczególnie dobrze w ciepłej) i podobnie jak ono usuwają zabrudzenia z różnych powierzchni. Głównym zadaniem saponin jest ochrona rośliny przed insektami i szkodnikami wszelkiej maści, dlatego wykazują również inne cenne właściwości – działają m.in. antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo, pierwotniakobójczo i przeciwwirusowo.

Ekopranie alergika


Miłośnicy ekologicznych rozwiązań cenią orzechy piorące również za to, że są delikatne dla skóry – nawet tej bardzo wrażliwej. Naturalne, bez fosforanów, sztucznych barwników, rozjaśniaczy optycznych, kompozycji zapachowych są polecane alergikom. Wprawdzie nie wywabią trudnych plam, ale doskonale nadają się do prania rzeczy średnio zabrudzonych. W przypadku jasnych i białych ubrań należy używać dodatkowo sody oczyszczonej, aby nie szarzały. Można je stosować zarówno do prania ręcznego, jak i automatycznego, niezależnie od temperatury. Zwolennicy takich rozwiązań twierdzą, że 1 kg orzechów wystarcza na około rok prania dla czteroosobowej rodziny przy 2 – 3 praniach tygodniowo.

Wiele zastosowań


Oprócz proszków i płynów do prania indyjskie orzechy zastąpią też inne detergenty w naszym domu. Wystarczy sporządzić z nich wywar: 8 – 10 skorupek gotujemy od 5 do 10 minut w niecałym litrze wody (ok. 0,75 l), odstawiamy do schłodzenia, przelewamy do butelki ze spryskiwaczem i gotowe. Taką miksturę przechowywać można nawet dziesięć dni. Ten w pełni naturalny środek czyszczący nadaje się do wszystkich prac w gospodarstwie domowym, w kuchni, łazience, toalecie. Może służyć również jako naturalny oprysk np. na mszyce, a stosowany dwa razy w tygodniu będzie stymulował wzrost kwiatów.

Zdrowie z łupiny


W Indiach od wieków stosuje się okłady z łupinek sapindus mukorosii na bóle stawów czy kręgosłupa. Przepis jest prosty: na obolałe miejsce należy nałożyć opatrunek nasączony orzechowym wywarem (3 – 5 dkg orzechów na pół litra wody, gotowane 2 – 3 minuty na wolnym ogniu) i owinąć bandażami. Kompres najlepiej potrzymać kilka godzin. Mikstura pozostawiona przez kilka minut na włosach pomoże w walce z łupieżem i doda im blasku, podziała łagodząco na stany łuszczycowe. Dodana do kąpieli pozwoli się odprężyć, dając uczucie ulgi i relaksu. Wywar należy przechowywać w lodówce, ale nie dłużej niż tydzień. 


Orzechy piorące są niedrogie i wydajne. Kupimy je w drogeriach internetowych, sklepach eko czy dobrze zaopatrzonych hipermarketach.­­


0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 29/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium