Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 112/2018, Niedziela 22 kwietnia 2018 r., Leona i Łukasza
Opublikowano
Wentylacja bez tajemnic
Statystycznie jedną trzecią życia spędzamy w domu, dlatego jego prawidłowa wentylacja jest znaczącym procesem zapewniającym nam zdrowie i komfort.

Aby usunąć zanieczyszczenia i dostarczyć świeżego powietrza, w każdym obiekcie musi być zachowana jego wymiana. Oddychając, wytwarzamy dwutlenek węgla, wówczas w szczelnych pomieszczenia znajduje się coraz mniej tlenu, co wpływa negatywnie na nasze samopoczucie. Narzekamy, że czujemy się źle, jesteśmy zmęczeni, boli nas głowa, kładziemy to na karb stresu i przepracowania, tymczasem niekiedy po prostu nie mamy czym oddychać. Sprawny przepływ powietrza zapewni nam odpowiednia wentylacja. Wentylacja i rekuperacja to pokrewne systemy. Ich zadaniem jest obróbka powietrza w pomieszczeniu, czyli zarówno jego chłodzenie, jak i ogrzewanie, ale też filtrowanie i wymiana powietrza wraz z odzyskiem ciepła. W większości nowych domów jednorodzinnych, a nawet w budynkach wielorodzinnych sporadycznie stosuje się wentylację z rekuperacją. – Powietrze dostarczane za pomocą systemu kanałów wentylacyjnych, przechodząc przez rekuperator, odzyskuje ciepło. Zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń jest wyrzucane na zewnątrz budynku, ciepło zaś jest odbierane i oddawane do zimnego powietrza pobieranego z zewnątrz – tłumaczy właściciel firmy Klimawent Joanna Steciak.

Czasem słońce, czasem deszcz

Do tego systemu można dołożyć nagrzewnicę, mówimy wówczas o ogrzewaniu nadmuchowym, które stanowi następna gałąź wentylacji. System ten wykorzystuje nagrzewnice większej mocy, wodną lub elektryczną, dzięki czemu nawiewane powietrze osiąga temperaturę nawet 25 – 27 stopni C. Instalując ogrzewanie nadmuchowe, nie potrzebujemy grzejników, ponieważ ciepłe powietrze rozprowadzane jest za pomocą kratek nawiewnych. System ten pozwala nam zaoszczędzić nawet 30 procent na eksploatacji w stosunku do konwencjonalnego ogrzewania. Urządzenie idealnie sprawdza się zimą, kiedy marzymy o ciepłym kącie, natomiast latem ukojenie przynosi rześkie powietrze – do nowoczesnego systemu wentylacji możemy też dodać agregat chłodniczy, dzięki któremu w upalne dni schłodzimy mieszkanie. – Klientom niekiedy się wydaje, że montaż wentylacji mechanicznej jest drogi, należy jednak wiedzieć, że w każdym domu jest przewidziana budowa od 3 do 4 kominów grawitacyjnych, które w przypadku gdy zdecydujemy się na  montaż rekuperacji,  są nam niepotrzebne, a zaoszczędzone dzięki temu pieniądze pokryją 3/4 inwestycji lub zrównoważą ją całkowicie – mówi J. Steciak.

Montaż urządzeń

Montaż wentylacji należy zaplanować na etapie projektowania domu lub remontu kapitalnego, ponieważ przewody wentylacyjne rozchodzą się we wszystkich jego pomieszczeniach. W przypadku mieszkań w stanie deweloperskim instalacja jest prosta, w wykończonych wnętrzach wiązałoby się to z istną demolką. Warto pamiętać też o tym, że aby zamontować serce urządzenia, potrzebne nam będzie niewielkie pomieszczenie techniczne. W domach centrale montuje się na strychu lub w piwnicy, od niego rozchodzą się systemy kanałów nawiewnych i wyciągowych. Kanały powinny być wykonane z blachy ocynkowanej, która zapobiega korozji. Nie powinno się wykonywać ich z rur giętkich bądź kanalizacyjnych, które nie są do tego przystosowane; w giętkich przewodach są załamania wyhamowujące pęd powietrza, przez co szybciej zbiera się w nich brud. Ponadto tego typu materiały uniemożliwiają czyszczenie specjalistycznymi maszynami. Sprawny system wentylacji zapewnia odpowiednią wymianę powietrza, w pomieszczeniach nie tworzą się siedziby bakterii, grzybów. Zyskujemy czyste powietrze, ponieważ filtry w centrali rekuperacji nie przepuszczają zanieczyszczeń. – Kanały wyciągowe zasysają powietrze z tzw. brudnych pomieszczeń, tj. kuchni, łazienki, garderoby, toalety. Świeże nawiewa się w tzw. czystych, tj. salonach, sypialniach, gabinetach. Powietrze stale krąży, ale jego ruch nie powinien być wyczuwalny – mówi J. Steciak. 
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania