Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 170/2018, Wtorek 19 czerwca 2018 r., Gerwazego i Protazego
Opublikowano
Jaki dach nad głową?
W naszym regionie najbardziej popularne są pokrycia stalowe; blachodachówki, blachy trapezowe, panele na rąbek stojący, a także blachy aluminiowe. Z ceramicznych – dachówka ceramiczna lub dachówka betonowa, słabo zaś przyjął się gont bitumiczny.

Blachodachówka

Blacha, z której wykonuje się blachodachówkę, jest specjalnie profilowana, dwustronnie ocynkowana i powlekana lakierem. Powłoka ochronna zapewnia odporność na oddziaływanie promieni UV, zarysowania, korozję oraz uszkodzenia mechaniczne. Jej zaletą jest też niewielki ciężar, dzięki czemu może być wykorzystywana w budynkach o delikatniejszych konstrukcjach. Dzięki szerokiej gamie kolorów i różnorodności profilowań można je dopasować zarówno do elewacji, jak i otoczenia domu, zachowując przy tym wyjątkową estetykę i jakość pokrycia. Powłoki zawierać mogą rozmaite efekty, naszemu dachowi możemy nadać połysk lub go zmatowić, możemy pokryć go posypką z naturalnego pisaku lub uzyskać efekt opalizowania. – Hitem są blachodachówki modułowe. Są bardzo praktyczne w układaniu, ponieważ tworzą je nieduże elementy; tempo ich układania jest dużo szybsze niż w wypadku innych produktów.
Są też wygodne w transporcie. Moduły dostępne są od ręki i dają nam gwarancję koloru. Ostatnio popularne są również dachówki typu Omega, przypominające naturalną dachówkę, z wydłużonym okresem gwarancji nawet do 30 lat – poleca kierownik sprzedaży firmy Nowy Dom Andrzej Stefanowski. Wadą blachodachówki jest natomiast to, że nie w każdych warunkach możemy ją zastosować; im bardziej płaski dach, tym ryzyko nieszczelności jest większe. Produkt ten słabo sobie też radzi w środowisku o dużym zanieczyszczeniu, choć każdy rodzaj pokryć stalowych jest zabezpieczony antykorozyjnie. – Przy wyborze blachodachówki ważna jest też jej plastyczność. Produkt nie może być sztywny, aby przy wtłaczaniu nie powstawały mikropęknięcia, które w dalszej perspektywie spowodują złuszczanie się powłok – mówi A. Stefanowski.

Blachy trapezowe i inne

Na dach płaski najlepiej położyć klasyczny rodzaj metalowego pokrycia dachowego – blachę na rąbek stojący albo trapezy o wysokim profilu. Są to materiały bardzo lekkie i estetyczne. Szeroka gama produktów, różnych profili i rodzajów blachy, pozwala nam na dobór najbardziej odpowiadających nam produktów. Blachy są cięte na wymiar, arkusze mogą mieć nawet do 12 metrów długości. Są to też zdecydowanie najtańsze produkty, a koszt ich układania jest niższy niż pozostałych pokryć dachowych. Jeżeli materiał ma dobre parametry, czyli odpowiednią grubość, ochronę antykorozyjną, rodzaj powłoki itp., posłuży nam przez długi czas. Materiał ten raczej się nie odbarwia, ale przy słabszych parametrach towaru farba może z czasem zacząć się odbarwiać lub tracić swoje właściwości. – Znaczącą wadą blach i blachodachówek jest to, że nie da się ich całkowicie wyciszyć. Hałas związany z opadami deszczu czy gradu, podmuchami wiatru możemy jednak znacznie ograniczyć, stosując odpowiednie ekrany dachowe, czyli ulepszone wersja membrany paroprzepuszczalnej – mówi A. Stefanowski. 

Dachówka ceramiczna

– Moim zdaniem jest to najlepszy rodzaj pokryć dachowych, najbardziej naturalny i wyjątkowo trwały; prawidłowo położony będzie cieszyć przez wiele pokoleń mieszkańców domu – mówi A. Stefanowski. Duża ilość modeli i bardzo szeroka gama kolorów i kształtów, od płaskich dachówek po wysokie profilowne, czynią ją doskonałym materiałem zarówno dla budynków o tradycyjnej architekturze, jak i nowoczesnych. Jedyną wadą dachówki ceramicznej jest jej ciężar; powinna być stosowana w budynkach, których konstrukcja pozwala na duże obciążenia. Ważny jest odpowiedni kont nachylenia, dlatego nie sprawdza się w przypadku dachów płaskich. Jej ciężar może być jednak także pewną zaletą, ponieważ masa dachówki stanowi o izolacji akustycznej. Dachówka ceramiczna doskonale wycisza i izoluje domowników od dźwięków otoczenia, zapewniając spokojny sen. Produkt ten posiada długi okres gwarancji – od 30 do 50 lat, ale czas jego użyteczności jest zdecydowanie dłuższy.

Gont bitumiczny

– Materiał ten nie przyjął się wśród inwestorów w naszym regionie. Jest bardzo popularny na północy Polski, na Śląsku czy Podhalu, gdzie warunki atmosferyczne i środowiskowe eliminują pokrycia stalowe. Gont stanowi dobre rozwiązanie przy skomplikowanych konstrukcjach dachów, a także na dachach o zróżnicowanym kształcie i kącie nachylenia, także stromych – tłumaczy A. Stefanowski.

Jest pokryciem lekkim, nieobciążającym połaci ale również cichym, tłumiącym hałas. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną oraz szczelnością. Ten rodzaj pokrycia musi być stosowany na pełne deskowanie, jednak montaż jest stosunkowo łatwy i nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu – tłumaczy A. Stefanowski. Szeroka gama  kolorów i kształtów pozwala na harmonijne dopasowanie dachu do charakteru budynku i jego otoczenia.

3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Daniel78 176.221.120.56 13.04.2015

Kiedyś nie było dużego wyboru w wyborze dachówki....
a teraz.... sam się głowiłem z pół roku, jaki dach mam mieć u siebie w domu. Szukałem, szukałem....i zdecydowałem się na 
https://www.dachy-okna.pl/pokrycia-dachowe.html. Decydującym argumentem okazała się cena i rekomendacja moich znajomych

user
nawko 164.127.1.204 17.04.2015

Jak sprawa ceny?

user
rabert 83.23.168.109 07.06.2015

Mam dach z blachy z posypką, która ma "nieblaszany" wygląd. Pokryta jest żywicą i środkami antygrzybicznymi.  http://artelis.pl/artykuly/65225/Jaki-dach-na-dom

nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium