Życie Podkarpackie nr 42/2019 Życie Podkarpackie nr 42/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 295/2019, Wtorek 22 października 2019 r., Filipa i Kordulii
Opublikowano
Jak pielęgnować rośliny doniczkowe w sezonie grzewczym
Dla natury okres od października do marca to spowolnienie i spoczynek. Nie inaczej jest w przypadku roślin hodowanych na parapetach. Jesień i zima w domowych warunkach to dla nich duże wyzwanie.
Gorące i suche powietrze znad kaloryferów oraz ograniczony dostęp do światła słonecznego mogą wyraźnie nadwątlić siły witalne naszych okazów. Aby przetrwały do wiosny musimy się o nie odpowiednio zatroszczyć.

Światło

Deficyt naturalnego światła najdotkliwiej odczuwają rośliny mające jasne czy pstre liście. Długotrwały brak słońca objawia się u nich zanikaniem kolorowych liści. Na ten niesprzyjający czas warto przestawić ich doniczki na parapety w pomieszczeniach od wschodu i południa, gdzie słońce świeci najbardziej intensywnie.


Woda, nawożenie


O ile dobrze jest zapewnić roślinom jak najwięcej słońca, z wodą i nawożeniem lepiej nie przesadzać. Z tego drugiego zabiegu możemy całkowicie zrezygnować aż do wiosny. W okresie jesienno-zimowego spowolnienia większość gatunków podlewamy rzadziej (ok. 50 proc.), a niektóre wcale (kaktusy i sukulenty). Swoich nawyków nie zmieniamy w przypadku paproci, draceny, skrzydłokwiatu czy asparagusa. Warto pamiętać, że w sezonie grzewczym wilgotność powietrza spada w pomieszczeniach przeciętnie o 20 proc., dlatego gatunki lubiące wilgoć należy co jakiś czas zraszać wodą z atomizera (paprocie, kalatee, maranty, palmy, krotony, kordyliny, draceny, bluszcze, szeflery, bromelie).

Pamiętajmy, że gorące powietrze znad kaloryferów może prowadzić do usychania roślin. Jeśli nie możemy ich przestawić w inne widne miejsce, koniecznie zamontujmy na grzejniku ceramiczny nawilżacz powietrza.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 42/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium