Życie Podkarpackie nr 27/2020 Życie Podkarpackie nr 27/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 195/2020, Poniedziałek 13 lipca 2020 r., Ernesta i Małgorzaty
Opublikowano
Świąteczne porządki bez nerwów. Ustal plan działania
Gonitwa po sklepach, gotowanie i pieczenie, generalne porządki… Przedświąteczna gorączka każdemu daje się we znaki. Dobra organizacja czasu to niezwykle cenna umiejętność, która przyda się właśnie teraz. Aby w natłoku przedświątecznych prac nie dać się zwariować, dobrze zacząć od planowania. Właściwie skrojony plan działania sprawi, że przygotowania do świąt upłyną w miłej i spokojnej atmosferze.

Ustal priorytety. Niech każdy w domu wie, co ma robić

Warto stworzyć listę niezbędnych zadań – z czasem będziemy je skrupulatnie wykreślać. W prace zaangażujmy wszystkich domowników. Każdy z nich może otrzymać zakres czynności na miarę swoich możliwości. Mieszkanie zalśni jeszcze przed pierwszą gwiazdką, a my zaoszczędzimy sobie stresu i gonitwy na ostatnią chwilę.


❅Jak może wyglądać harmonogram świątecznych porządków?❅

❅ 7 dni do świąt

To już ostatni dzwonek! Pierzemy dywany, tapicerkę, zasłony i tekstylne rolety. Myjemy okna i pierzemy firanki. Odkurzamy meble i ścieramy kurze. Pozbywamy się pajęczyn z sufitów czy zakamarków, nie zapominamy o żyrandolach, kinkietach i lampach. Przecieramy też klosze i abażury. Choć to istotna część grudniowych rytuałów, ostatnie kilka dni przed świętami to nie czas na generalne porządki w szafach, szufladach i schowkach. Jeśli nie zdążyliśmy do tej pory, nic nie stoi na przeszkodzie, aby te zadania przełożyć na wiosnę.

 

❅ 6 – 4 dni do świąt

Myjemy i pastujemy podłogi. Oczywiście dwa dni czy dzień przed Wigilią odkurzymy je ponownie, ale generalne ich sprzątanie będzie już za nami. Porządkujemy łazienkę – myjemy glazurę i fugi, szorujemy wannę lub kabinę prysznicową z brodzikiem, umywalki, muszlę klozetową oraz baterie. W kuchni czyścimy kafle, szafki kuchenne i sprzęt AGD, usuwając przede wszystkim nagromadzony na ich powierzchniach tłusty kurz. Nie zapominamy o umyciu blach do pieczenia ciast! Możemy umyć lodówkę.

 

❅ 3 – 1 dni do świąt

Najwyższy czas zająć się świątecznym stołem. Odświeżamy zastawę, przygotowujemy obrus. Możemy zaplanować jego dekorację – jeśli brakuje pomysłów, warto skorzystać z gotowych rozwiązań proponowanych w prasie, internecie lub sklepach z dekoracjami. Robimy przegląd ozdób choinkowych. Warto w tych dniach zapakować prezenty dla najbliższych. Dzień przed Wigilią trwają prace kulinarne, ale wszystko inne już powinno być dopięte na ostatni guzik. Jeśli porządki przebiegały według ustalonego wcześniej planu, to w wigilijny poranek wystarczy odkurzyć mieszkanie, przetrzeć meble i nakryć do stołu.


 

Bałagan robi się sam, porządek nie

Wystarczy w codziennym biegu rzucić kilka rzeczy w inne miejsce, a po paru dniach dom znów wymaga sporo pracy. W przedświątecznej gonitwie warto o tym pamiętać i uczulić pozostałych domowników. Dużo nie trzeba – wrzucenie brudów do pralki, ubrań do szafy, czy naczyń do zmywarki to proste czynności, które pomogą opanować dom, a jeśli wejdą nam w nawyk, będzie to również niezwykle cenna umiejętność na nowy rok.

4 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Zbyszek 81.161.203.113 14.12.2017

Ja i moja rodzina na szczęście nie mamy z tym problemu,  po prostu nie obchodzimy świąt.

user
lozo 78.11.177.144 16.12.2017

Robota sprzatającego wystarczy kupić i tyle. Pure i9 od electroluxa widziałem na fb media experu i był kozaczny.

user
pel 146.185.31.214 18:44:39 17-12-2017

przede wszystim to przyszłość i oszczędność czasu.

user
Marta 79.191.52.91 20.12.2017

Warto pomyśleć o pomocy. Nie tylko zaangażować rodzinę do świątecznego sprzątania, ale też może i wydać ciut więcej, żeby kto inny nam pomógł. Rok temu poprosiliśmy o pomoc Panią do sprzątania. W tym roku większość porządków robię sama, ale dywany w zeszłym tygodniu oddałam do Kliniki dywanów na czyszczenie. Wrócą świeże, pachnące, a ja mam od razu mniej stresu i nerwów związanych z porządkami.

nr 27/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium