Życie Podkarpackie nr 49/2018 Życie Podkarpackie nr 49/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 344/2018, Poniedziałek 10 grudnia 2018 r., Julii i Daniela
Opublikowano
Przemyśl
Nowoczesne technologie w budownictwie
Dlaczego beton wraca do łask? Z czego obecnie budujemy? Dlaczego parking podziemny jest bardziej przyjazny dla środowiska niż zewnętrzny – na te i inne pytania odpowiadają Mariusz Bodzioch i Grzegorz Polański z zarządu firmy Infores Management.
fot. Aleksandra Nowotyńska

Jakie rozwiązania wpływają na to, że budynek można uznać za nowoczesny i ekologiczny?

GP: – Niedawno jeszcze można było wymienić dla przykładu nowoczesne, trzyszybowe pakiety okien o podwyższonych parametrach cieplnych. Dziś to już standard. W przypadku naszego budynku na pewno warto wspomnieć o jego niskoemisyjności. Nie ma w nim gazu, korzystamy z najbardziej ekologicznego ciepła systemowego czyli MPEC-u. nasz kompleks  nie kurzy, nie  wydziela spalin, więc nie przyczyni się do smogu w tym rejonie. Przeciwnie. Poprawiamy środowisko funkcjonowania poprzez wprowadzenie dużej ilości zieleni na dachach, tarasach, nad stropem garażu. Wszystko to wpływa pozytywnie na wilgotność powietrza, sprzyja wytwarzaniu mikroklimatu.

Ale te rodziny mają sporo samochodów.

MB: – Tak, i dla nich stworzyliśmy podziemny parking, więc ruch kumuluje się pod budynkiem. Dookoła jest czysto i ładnie. Mieszkańcom nikt nie pali spalin pod oknem, sąsiad 10 minut nie grzeje silnika, ponieważ auta stoją w temperaturze dodatniej. Pojazdy nie zanieczyszczają okolicy np. wyciekającym olejem, bo stoją w garażu, w którym zamontowane będą separatory oddzielające olej od ewentualnych ścieków. Parking podziemny zawsze jest rozwiązaniem najbardziej ekologicznym. Jest wentylowany, monitorowany pod względem zanieczyszczeń powietrza. Nasz budynek posiada wszelkie najnowsze rozwiązania technologiczne dostępne na rynku. Ze swoim zasilaniem awaryjnym, z agregatami, logotermami, kotłowniami renomowanych i uznanych firm tworzy niezależny ekologiczny budynek.

W jakiej technologii budowany jest kompleks?

GP: – Śledzimy trendy, a obecnie do łask wraca beton. I konstrukcyjnie, i przy aranżacji wnętrz. W domach królują nieotynkowane ściany, blaty i schody, a wszystko dlatego, że to materiał naturalny i zdrowy, nie promieniuje, nie ma w sobie chemii.

Beton jest energooszczędny, ponieważ nagrzany długo trzyma ciepło i oddaje je wtedy kiedy jest potrzeba. W okresach, gdy liczymy na odpoczynek w chłodzie, chroni przed nagrzaniem. Stąd jego duża popularność tego rozwiązania w krajach zachodnich, u nas w większych miastach już także. W powiązaniu z zewnętrzną warstwą izolacyjną, sprawia, że budynek jest bardzo ciepły. Ma także dobre właściwości akustyczne – nie przenosi dźwięku, więc w naszej domowej oazie możemy cieszyć się ciszą. Betonowe ściany tworzą sztywniejszą konstrukcję – budynek mniej pracuje w trakcie osiadania, więc ściany się nie rysują i nie pękają, są mniejsze ugięcia stropów. Budowanie w betonie to technologia sprawdzona i szybka, klienci zyskują czas, a budowa jest mniej uciążliwa dla środowiska.

fot. Aleksandra Nowotyńska

Kompleks jest w całości wykonany z betonu?

MB: – Nie, stosujemy technologię mieszaną, więc budujemy i z betonu, i z pustaków silikatowych renomowanego producenta. W Przemyślu nie było nigdy wysokich budynków poza blokami z wielkiej płyty. Budynki 2 czy 3 piętrowe buduje się z pustaka, jednak konstrukcje 5- czy 6-piętrowe wylewa się w części z betonu – to kwestia sztuki budowlanej. To nie jest tanie budownictwo, ponieważ beton jest materiałem znacznie droższym niż pustak, ale nasi klienci będą mieszkali lepiej.

Wspomnieli panowie, że beton jest zdrowy, skąd ta pewność?

GP: – Mamy 100-procentową pewność gdyż, jest to materiał naturalny znany od tysiącleci. Ponadto każda partia materiału dostarczanego na budowę jest poddawana restrykcyjnej kontroli jakości, składu oraz parametrów użytkowych prowadzonej przez laboratorium producenta i jak próbki przetrzymywane są do ewentualnej weryfikacji. Mamy wszystkie potrzebne certyfikaty: o odpowiednim składzie, braku składników szkodliwych, dopuszczeniu do obrotu. Są do wglądu, gdyby ktoś był zainteresowany. Poza tym na stałe współpracujemy ze specjalistami Małopolskiego Laboratorium  Budownictwa Energooszczędnego – jako jedyna firma z Przemyśla mamy stały kontakt z tą  jednostką naukową, aby było zdrowiej, oszczędniej i ekologiczniej. 

2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Mario 31.183.85.54 11.12.2017


~  chyba zajrzę do programu tv,  bo nie wiem czy to  już reklama czy jeszcze bajka ?

user
Ja 38.21.25.221 13.12.2017

Ale reklama gównianych klatek

nr 49/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium