Życie Podkarpackie nr 21/2020 Życie Podkarpackie nr 21/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 155/2020, Środa 3 czerwca 2020 r., Leszka i Kłotyldy
Opublikowano
Rośliny doniczkowe, które nie potrzebują wiele słońca
Światło słoneczne to element niezbędny do prawidłowego rozwoju wszystkich roślin. Choć większość gatunków woli bezpośrednie nasłonecznienie, jest sporo takich, które znakomicie czują się w cieniu i półcieniu. Oto kilka gatunków, które będą doskonałym wyborem do słabo doświetlonych mieszkań od strony północnej oraz pomieszczeń, w których zwykle panuje półmrok.

Paproci i bluszczy nie trzeba nikomu przedstawiać. To zwykle na te gatunki pada nasz wybór, kiedy szukamy roślin, które poradzą sobie w ciemnych pomieszczeniach. Ich dodatkowym atutem jest piękny wygląd i uniwersalność. Pasują do każdego typu wnętrza, a kiedy dostatecznie się rozwiną prezentują się naprawdę malowniczo. 


Paprocie, tj. zanokcica, nefrolepis, platycerium (tzw. „łosie rogi”) czy widliczka, doskonale czują się w cieniu i półcieniu, a zbyt duża ilość słońca im zwyczajnie szkodzi (wywołując m.in. odbarwienia i plamy na liściach). Do prawidłowego rozwoju potrzebują jednak sporo wilgoci (w powietrzu i podłożu), dlatego będziemy musieli pamiętać o ich regularnym podlewaniu i zraszaniu. Z drugiej strony należy uważać, aby w podstawce nie gromadziła się woda, która może doprowadzić do gnicia korzeni i obumierania rośliny.Bluszcze w zależności od koloru liści preferują cień (odmiany pstre) lub półcień (odmiany zielone). Nie wymagają zraszania, dobrze radzą sobie z nieco przesuszonym powietrzem w naszych mieszkaniach. Podlewamy je umiarkowanie często.

Inne polecane gatunki

Sanseweria o długich mieczowatych liściach to roślina niezwykle wytrzymała – niestraszny jej niedostatek światła, okresowe przesuszenia ani większość typowych szkodników roślin doniczkowych. Równie wysoką tolerancję na trudne warunki mają aspidistra wyniosła, znana jako „żelazny liść”, zamiokulkas o mięsistych, błyszczących liściach czy pnąca monstera. Wśród gatunków dobrze znoszących półcień, znajdują się również peperomia i skrzydłokwiat, choć podobnie jak w przypadku bluszczy odmianom pstrym i kolorowym należy zapewnić nieco więcej słońca.

nr 21/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium