Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 174/2018, Sobota 23 czerwca 2018 r., Wandy i Zenona
Opublikowano
Farby do zadań specjalnych
Elegancki aksamit, magnetyczny mat czy satynowy połysk? Warto starannie przemyśleć aranżacje ścian, pamiętając, że stanowią one dominujące powierzchnię naszych domów.
fot. Aleksandra Nowotyńska
Lila Kalinowska, doradca klienta, studio dekoracji Rzecz Gustu: – Przeprowadzając remont, dobrze starannie wybrać produkty, które będzie się kładło na ścianę, warto czasem zapłacić więcej, aby remontu szybko nie powtarzać i osiągnąć zamierzony efekt.

Dzięki dobrze dobranej farbie możemy swobodnie kształtować klimat pomieszczenia; ocieplić nasze wnętrze lub wykreować przestrzeń minimalistyczną, rozświetlić i optycznie powiększyć pokój albo przeciwnie. Nowoczesne produkty nie tylko zdobią ściany, są też funkcjonalne. Niedawno łatwe w utrzymaniu i podatne na czyszczenia zdawały się być głównie farby błyszczące, przypominające nieodżałowaną lamperię, modną dekady temu. Dziś, aby uniknąć ozdoby w postaci odcisków palców wkoło kontaktu, nie trzeba już pokrywać ściany lakierem wymagającym późniejszego skucia. – Dla wielbicieli matowych ścian firma Ralston wypuściła szczególną farbę zapewniającą ekstra matowość. Farby te bardzo dobrze kryją, a dzięki wysokiej jakości pigmentom nie blakną, po 10 latach wciąż wyglądają tak samo. Matowość sprawia ponadto, że ludzkie oko nie wyłapuje ewentualnych nierówności. Farba dobrze się nakłada, nawet przy ciemnych, intensywnych kolorach ścianę wystarczy dwukrotnie pomalować, aby osiągnąć spodziewany odcień – zaznacza doradca klienta studia dekoracji Rzecz Gustu Lila Kalinowska.

 

Farba z ziemniaków czy ekstremalna trwałość

– Godna polecenia jest też ekstremalnie wytrzymała farba Plus Decor, o tyle nietypowa, że konkurencja nie wypuściła jeszcze podobnego produktu na rynek. Jest bardzo gęsta, można ją nałożyć do centymetra grubości i zastosować zamiast tynku gipsowego. Ponadto jest elastyczna, przy uderzeniu mechanicznym nie odpryskuje jak gips, a ugina się i wraca do swojego położenia – tłumaczy L. Kalinowska. Często stosują ją deweloperzy przy nowo wybudowanych budynkach, ponieważ jest ona w stanie zespoinować pęknięcia do milimetra głębokości, dzięki czemu nie pokażą się szczeliny przy osiadaniu budynku. 

Jest stworzona w wysokiej klasie odporności na działanie wilgoci, dlatego można ją stosować w kabinach prysznicowych czy nad meblami kuchennymi. Ma taką samą przepuszczalność wilgoci jak płytki, więc możemy z nich zrezygnować. Nie wymaga też fug, które są elementem łatwo brudzącym się.

– Szczególnym produktem jest też Bio Base, produkt z ziemniaków, który spełnia najbardziej restrykcyjne normy ekologiczne i antyalergiczne. Świetnie nadaje się do pomieszczeń szpitalnych czy pokoi dziecięcych. Jest wygodna i łatwa w aplikacji, dlatego dobrze ją stosować do sufitów. Sprawdza się w miejscach, gdzie występują różne źródła światła, ponieważ pomaga przy aplikacji, sama rozprowadza się na łączeniach, nie ma zgrubień, grud – mówi L. Kalinowska. 

Notatki ścienne

Zbierasz magnesy z każdego miejsca, które odwiedzisz, a na lodówce nie ma już miejsca? Farba magnetyczna jest rozwiązaniem dla Ciebie. Można nią malować dowolną powierzchnię, a im więcej warstw nałożymy, tym lepiej działa. Aby uniknąć skojarzenia ze szkolną klasą, jej kolor z czarnego można zmienić na dowolny. Każdy produkt ma jednak swoje ograniczenia, więc należy wziąć pod uwagę, że trudniej uzyskać barwy jasne, zachowując właściwości magnetyczne. Na tak przygotowanej płaszczyźnie umieszczamy kartki powleczona magnesem, zdjęcia czy rysunki dziecięce. Jeśli zaś twoje dziecko realizuje swoje pasje, zapełniając cichaczem malunkami ścianę za łóżkiem, dobrym rozwiązaniem będzie farba tablicowa. Dzięki niej dziecko może tworzyć bez obaw, że dostanie reprymendę, a możliwość ścierania pozwoli mu każdego dnia rozpoczynać pracę na nowo. Fragment ściany pomalowanej farbą tablicową w kuchni czy biurze pełnić może funkcję notatnika.

Przeczytaj również: Intrygująca głębia czy stylowa cegła? O niebanalnej dekoracji ścian.

Farby kreatywne

Farby zawierające w sobie jakiś efekt, ze względu na swoją nierówną strukturę, często nie wymagają idealnie gładkiego podłoża, przeciwnie – skutecznie niwelują nierówności. W porównaniu do tynków dekoracyjnych, ich nakładanie jest łatwiejsze i mniej pracochłonne. Konsystencję farby z drobinkami, które można dowolnie modelować, ma farba Marco Polo. Oprócz tego, że posiada właściwości kryjące, jest też dekoracyjna. 

Produkt jest bardzo odporny na ścieranie, można go szorować szczotką ryżową, dlatego przeznaczony jest do przedpokoju, salonu, klatek schodowych, biur, czyli miejsc, gdzie ściana narażona jest na ocieranie, brudzenie. Interesującym rozwiązaniem jest efekt rdzy, dedykowany do nowoczesnych wnętrz. Tego typu dekoracja składa się z 3 – 4 warstw. – Najpierw gruntujemy ścianę, później nakładamy farbę z opiłkami metalu, następnie kwas generujący rdzę. Gdy uzyskamy efekt, który nas interesuje, zatrzymujemy go stoperem, który też impregnuje farbę – tłumaczy L. Kalinowska.tagi: farby funkcjonalne,  farby dekoracyjne, aranżacja wnętrz, farby kreatywne, farby strukturalne
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Mirela 87.204.49.82 30.03.2015

Statystyki wskazują, że znacznie ponad 1/3 przedsiębiorców nie zna instytucji, które mogłyby udzielić im pomocy w prowadzeniu biznesu. Oznacza to, że w razie niepowodzeń nie będą wiedzieli gdzie szukać wsparcia, prawdopodobnie nie są oni też zainteresowani optymalizacją i ulepszeniem swojej działalności, gdyż aktywnie nie poszukują zewnętrznych bodźców sprzyjających rozwojowi i budowaniu konkurencyjnej pozycji na rynku.

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium