Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 144/2018, Czwartek 24 maja 2018 r., Joanny i Zuzanny
Opublikowano
Płytki krok po kroku. Jak wybrać najlepsze płytki?
Producent, wypuszczając nową kolekcję, próbuje podpowiedzieć klientowi, gdzie będzie się ona najlepiej prezentować – w małym czy dużym pomieszczeniu, czy do pożądanego efektu wystarczy światło dzienne itp. Tymi wskazówkami możemy się inspirować, ale nie są one jedynym wyznacznikiem. Najważniejsze to zadość uczynić swoim upodobaniom.

Zabawy wzorami i fakturami

Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się elementy dekoracyjne do płytek w formie szkła. Można je zastosować w dwójnasób: w rozmiarach zbliżonych do tradycyjnych płytek lub tafli ciętych na dowolny wymiar. Posiadamy nieograniczone możliwości w wyborze motywu, możemy dobierać kilka wzorów pasujących stylistycznie do płytki, pojawiają się również wzory dedykowane do konkretnych pomieszczeń, np. kuchni czy łazienki. – W naszej ofercie znajdują się różne bazy kolorystyczne – od klasycznych wzorów, poprzez szkliwione i matowe powierzchnie, imitujące marmur, trawertyn, aż do monokolorów, czyli na przykład intensywnych czerwieni, granatów, fioletów, a także stonowanych i ciepłych beżów czy ecru. Popularne stało się uzupełnianie kolekcji płytek o mozaiki z kamienia naturalnego czy metalu. Mieszanie stylów, wzorów i barw staje się coraz popularniejsze. Detale niekoniecznie muszą być ceramiczne, możemy je zastąpić tkaniną, elementami pomalowanymi farbą lub po prostu tapetą, która przełamuje monotonię ściany, tworząc jednocześnie osobliwy nastrój pomieszczenia – mówi Wojciech Włoch z firmy Erem. 

Drewno i jego imitacje

Jeśli chcemy, aby nasze wnętrze było przytulne, warto zdecydować się na wykorzystanie drewna. Jego naturalne kolory i faktura sprawiają, że wnętrze staje się nastrojowe, ciepłe. Jednocześnie bez obaw możemy połączyć je z płytkami. Oba materiały wzajemnie się uzupełniają, bardzo dobrze współgrają również w zestawieniu ze szkłem czy tynkami. Tam, gdzie nie możemy z różnych względów zastosować naturalnych tworzyw – w łazience ze względu na mokrą strefę – możemy zdecydować się na płytki imitujące drewno, które z sukcesem zastępują te naturalne deski. Ciekawym rozwiązaniem jest też na przykład poprowadzenie płytki do pewnej wysokości, a następnie, ku górze, nałożenie surowego tynku typu trawertyn. Jego mocna faktura (zamiast gładkiego szpachlowania) nada pomieszczeniu wyjątkowy charakter – W. Włoch.

Wąskie czy szerokie? Kontrastujące czy jednolite? Jak dobrać fugę do płytek? 

Orientalne unikaty

Coraz częściej – jako elementy dekoracyjne - wybierane są płytki marokańskie czy meksykańskie. Cechują się bardzo bogatą gamą kolorystyczną, są intensywne, dominują w nich typowe dla kultury marokańskiej wyraziste granaty, pomarańcze, czerwienie, brązy i żółcie. Bardzo często zdobione są w motywy etniczne. Wyróżniają się tym, że są ręcznie malowane, unikatowe, występują na nich motywy roślinne, przyrody, są to typowe arabeski, korzystnie wyglądają np. w rzędzie między jasnymi płytkami. Z tego samego źródła pochodzą również ręcznie malowane i formowane umywalki, stanowiące rzemiosło artystyczne.

fot. Aleksandra Nowotyńska

Kolory świata

– Towarzyszymy klientom krok po kroku w wyborze materiałów czy kolorystyki. Staramy się, aby efekt finalny i wykończenie estetyczne były dla nich satysfakcjonujące. Większość z nas czuje się dobrze w naturalnej kolorystyce, w kolorach świata, ziemi, ale niekoniecznie wszystko musi być w jednym stylu. Do standardowej czy minimalistycznej formy pomieszczenia warto zastosować kolorowe, mocne akcenty dekoracyjne, czy nawet wybrać wyraziste fugi, aby „coś się działo” – to sztuka nienachalnego, ale umiejętnego wydobycia klimatu wnętrza. I najważniejsze: kierujmy się własnym gustem, nie modą – podpowiada W. Włoch.
tagi: płytki ceramiczne, dobór płytek ceramicznych, płytki łazienkowe, płytki do kuchni
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
aga 77.46.0.85 04.04.2016

to sa takie płytki drewnopodobne? bo teraz widziałam dużo takich, niektóre przypominają do złudzenia deski, ale wydaje mi się, ze nic nie zastąpi drewna, jednak deska to deska :D sama nie raz oglądałam różne oferty, bo będe za rok kłaść u siebie podłogę i widziałam w baltic wood na przykład bardzo ładny dąb czy jesion, super wyglądają takie deski, bo panele to raczej nie maja racji bytu. 

nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium