Życie Podkarpackie nr 27/2020 Życie Podkarpackie nr 27/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 195/2020, Poniedziałek 13 lipca 2020 r., Ernesta i Małgorzaty
Opublikowano
Przemyśl, Region
Urokliwe dekoracje świąteczne
Ciepła, rodzinna atmosfera jest podstawą świąt Bożego Narodzenia, ale nie mniej istotny jest wyjątkowy nastrój w naszych domach i ogrodach. Pomagają nam go stworzyć ozdobne dekoracje i nastrojowe światełka.
Dekoracji świątecznych jest bez liku, ale wciąż największą uwagę przywiązujemy do prezentacji tradycyjnego drzewka bożonarodzeniowego. Zaobserwować można trzy odmienne trendy jego ozdabiania.

– Klienci, dla których jest ważne, by choinka była klasycznie elegancka, wybierają jednokolorowe światełka uzupełnione bombkami i łańcuchami w tej samej tonacji. Tu królują biel, złoto i czerwień. Drugim trendem są zestawienia dwukolorowe, np. czerwień i złoto, srebro i błękit, a do nich odpowiednio dobrane ciepłe lub zimne światełka. Inni wciąż uważają, że drzewko bożonarodzeniowe musi się mienić feerią barw. Od zeszłego roku prawdziwym hitem są też łańcuchy z piórek. Wszystko zależy od naszych upodobań, bo wybór jest naprawdę szeroki – zaznacza doradca klienta Tomasz Dypko, doradca klienta działu Ogród firmy Castorama.
Kiermasz świąteczny trwa.
fot. Aleksandra Nowotyńska
Kiermasz świąteczny trwa.

Mruga, błyszczy, rozświetla

To, jak prezentować się będzie nasza choinka, w znacznej mierze zależy od oświetlenia. Jeśli lubimy nietuzinkowość, wybierzmy lampki o nietypowych kształtach, np. serca, dzwonki, domki, elfy albo sople. Dla gustujących w kameralnym nastroju znajdą się maleńkie punktowe światełka, a dla lubujących się w przepychu mocno rozświetlające duże formy w postaci kuli i śnieżynek.

– Warto zwrócić uwagę na długość łańcucha lampek, aby optymalnie dobrać go do rozmiaru choinki. Wciąż najpopularniejsze są lampki LED-owe ze względu na swoją energooszczędność. Poza tym lampki te mimo wielogodzinnej pracy nie nagrzewają się. Nie ma co się zniechęcać klasycznym kształtem diody, ponieważ możemy śmiało nałożyć na nie ozdobne formy –  tłumaczy T. Dypko.

Nie tylko wewnątrz

Coraz więcej z nas ozdabia domy i ogrody. Musimy jednak pamiętać, że lampki dedykowane na zewnątrz możemy użyć w domu, ale odwrotnie już nie, ponieważ grozi to spięciem. Przewody oświetlenia zewnętrznego są grubsze, wytrzymalsze i odporne na warunki atmosferyczne. – Na fasadzie domu czy np. na iglakach pięknie się prezentują kurtyny z tzw. światełkami pływającymi. Na topie są też sopelki i łezki z opadającym światłem. Uwagę przykuwa efektem flesza – niektóre światełka świecą stałym światłem, inne błyskają w różnych miejscach, przypominając skrzący się śnieg, jaśnieją lub zmieniają barwę. Przy wyborze oświetlania zwracajmy uwagę, czy lampki są solidnie wykonane i czy mają odpowiedni atest –  oznakowanie symbolem CE – radzi T. Dypko. Wkoło domu możemy też powiesić rozmaite wianki, gałązki, kokardki, masywniejsze łańcuchy czy lampiony. Nowością są grające i śpiewające mikołajki, które spokojnie mogą stać na zewnątrz, ale osłonięte daszkiem. 


Tomasz Dypko, doradca klienta działu Ogród firmy Castorama:

– Dla amatorów hand made mamy bogaty wybór rozmaitych dodatków, z których możemy samodzielnie stworzyć świąteczne dekoracje. Są wstążeczki, banieczki, gotowe do dekoracji gałązki, łańcuchy, drewniane i wiklinowe dodatki, aniołki, mikołajki i wiele innych. 

Urokliwe dekoracje świąteczne
fot. Aleksandra Nowotyńska

Nastrój tkwi w szczegółach

Choinkę zazwyczaj umieszczamy w reprezentatywnym pomieszczeniu, ale drobne,  świąteczne akcenty są mile widziane we wszystkich pomieszczeniach. Ozdabiamy je jedynie dwa razy do roku, więc warto zadać sobie trochę trudu w poszukiwaniu wymarzonych rozwiązań. Jest w czym wybierać.

Szalonym powodzeniem cieszą się spore pojedyncze bombki. Bogato malowane w świąteczne scenki lub grawerowane stawiamy na specjalnych stojakach. Mamy też piękne, minimalistyczne ozdoby z pomalowanego na biało metalu uformowanego w kształt choinki, oplecione drobnymi światełkami. Całość wspaniale się prezentuje w nowoczesnych wnętrzach.

Na drzwiach czy w okolicy okien możemy śmiało powiesić wiklinowe czy słomiane gwiazdy i wianki uzupełniane naturalnymi dodatkami – owocami, gałązkami, mchem. Z mody też nie wychodzą ponadczasowe szopki.

Coraz większym powodzeniem cieszą się nastrojowe świece o kształcie łódek, trójktów, kwadratów, z grawerem nocy betlejemskiej. Jeśli włożymy do nich wkłady, będą rozświetlać nasze wnętrza przez całe święta.

Urokliwe dekoracje świąteczne
fot. Aleksandra Nowotyńska
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 27/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium