Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 174/2018, Sobota 23 czerwca 2018 r., Wandy i Zenona
Opublikowano
Okienne dekoracje
Zazwyczaj najważniejszym elementem, który wpływa na kształt wystroju, jest okno. Niezależnie od tego, czy balkonowe, czy zwykle, zajmuje całą ścianę czy tylko kawałek – będzie określało charakter wnętrza. Dlatego tak ważna jest jego oprawa – odpowiedni dobór wykończenia okna może poprawić estetykę wnętrza, a jego brak sprawić, że jest puste i nieprzytulne.

Plisy w wielu wariantach

Najmodniejszym od paru lat rozwiązaniem jest plisa. Szczególny typ zasłony okna pozwala na mocowanie jej bezpośrednio przy szybie okna. Takie umiejscowienie zasłony pozwala na swobodne otwieranie okien bez ryzyka, że zamocowana plisa nam odpadnie lub zniszczy szpalet. – Ale to nie jedyna ich zaleta – są nie tylko estetyczne, ale pozwalają, w rożnych wariantach, na zasłonięcie okna tylko górą – jak klasyczne rolety, dołem lub po środku – jak starodawne zazdrostki. Plisy suwają się od góry do dołu i z powrotem, pozwalając na używanie ich w zależności od potrzeb. Dodatkowo ogromna gama materiałów pozwala na dobranie plis do każdego wnętrza. Występują one w różnych kolorach i wzorach, ale też w wariatach z wszywką aluminową – wtedy stanowią całkowite zaciemnienie okna i ochronę termiczna – zachęca Grażyna Święs-Studzińska, doradczyni klienta w Rzecz Gustu Studio Dekoracji.

Klasyczne rolety

Zna je chyba każdy. W wariatach z prowadnicami w kasetach przestrzennych lub zwykłych, w wersji z eleganckim wykończeniem rolki. Rolety znane są na rynku od dawna, ale producenci ciągle zaskakują klientów nowszymi rozwiązaniami. Dostępne są w coraz większej liczbie tkanin i kolorów, także obudowy. – Rolety sprawdzą się na oknie standardowym, mocowane bezpośrednio przy szybie lub powyżej okna na ścianie. Wtedy wyglądać będą jak klasyczne zasłony. Rolety mają swoje wersje gumowane – mówi G. Święs-Studzińska.

Panele przesuwne

Świetnym rozwiązaniem mogącym stanowić zasłonę okna są panele przesuwne. – To zestaw tkaninowych paneli mocowanych na odpowiednim systemie. Po pociągnięciu sznurka panele zasuwają się na jedną stronę okna, odsłaniając je całkowicie. Panele mogą też doskonale pełnić rolę lekkiej ścianki działowej – oddzielać garderobę od sypialni – czy w każdym innym miejscu, gdzie potrzebny jest lekki parawan. Panele występują w wielu kolorach i szyte są na miarę – opisuje G. Święs-Studzińska.

fot. Aleksandra Nowotyńska
Grażyna Święs-Studzińska, doradczyni klienta w Rzecz Gustu Studio Dekoracji: – Plisy stanowią świetne rozwiązanie jako zaciemnienie okien niestandarodywch dachowych, ale też trójkątnych czy trapezowych – rozwiązań jest mnóstwo, praktycznie na każde okno.

Rolety rzymskie

To niezwykle efektowne zasłonięcie okien, tkanina swobodnie zwisa, a gdy chcemy je odsłonić – zwijamy ją nad szpaletem. Najbardziej przypomina ona klasyczną zasłonę, łatwo też zdemontować ją do prania. Rolety dzień/noc dostępne na rynku już od kilkulat, ciągle nie wyszły z mody. Skonstruowana je tak, aby w zależności od pozycji całkowicie zasłaniały okna lub wpuszczała światło i pełniły rolę foirmanek. To uniwersalne rozwiązanie – firanki i zasłony w jednym. Żaluzje kojarzą się z aluminiowymi lamelkami tak popularnymi parędziesiąt lat temu – zupełnie niesłusznie. Nowoczesne żaluzje są niezwykle efektownym rozwiązaniem i zadowalają nawet najbardziej wymagających klientów. W wersji aluminiowej lub drewnianej, z lamelami szerokimi lub wąskimi – przyciągają wzrok – mówi G. Święs-Studzińska.
tagi:  aranżacja wnętrz, rolety okienne, rolety rzymskie typu dzień-noc
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium